Vyhledat zájezd na mapě

Delta Mekongu zabírá nejjižnější část Vietnamu a tvoří jeho nejúrodnější část. Bývá nazývána obilnicí Vietnamu. Je největším producentem rýže v zemi, kterou v dnešní době stačí pokrýt celou spotřebu Vietnamu. (Vietnam však dnes už patří i mezi tři největší vývozce této plodiny na světě.)

Mekong je jednou z nejdelších řek na světě a stejně tak i jeho delta patří k těm nejrozlehlejším. Pramení na Tibetské náhorní plošině a svou 4500 km dlouhou cestu ukončuje v Jihočínském moři na pěti různých místech. Kousek za hranicemi s Kambodžou se na vietnamském území hlavní tok řeky rozděluje na dva větší proudy, na tzv. horní a dolní Mekong. Kromě těchto hlavních toků se větví do desítek menších vedlejších ramen a stovek až tisíců malinkých, sotva průjezdných kanálů. Odtud také pochází vietnamské jméno pro Mekong – Řeka devíti draků (sông Cửu Long). Tyto většinou přírodní kanály jsou současně nejdůležitějšími a mnohdy jedinými dopravními tepnami v oblasti, kde se mnohé silnice v období dešťů a následných povodní stávají nesjízdnými.

Dům na kůlech u vodního kanáluKvůli častým záplavám si také zdejší lidé dodnes při březích budují domy na vysokých kůlech, jako ochranu proti zvýšené hladině řeky. Vodstvo Mekongu však také každoročně přináší vydatné nánosy úrodné půdy, což vede k tomu, že se rozloha území jižního Vietnamu neustále rozšiřuje a zvětšuje – nejjižnější poloostrovní výběžek VSR, Ca Mau (Cà Mau), vznikl právě tímto způsobem a nadále narůstá.

Plovoucí trhy na MekonguJedinečným úkazem delty Mekongu jsou pak její plovoucí trhy. Voda je zde všudypřítomná, a tak i obchod probíhá přímo na vodě. Velké lodě slouží jako velkoobchody a drobní obchodníci připlouvají na menších plavidlech nakupovat to, co právě potřebují. Hlavními produkty jsou zejména ovoce a zelenina. Jedním z největších a nejzajímavějších trhů je trh Cai Rang (Cái Răng) nedaleko města Can Tho (Cần Thơ), jež je jakýmsi centrem celé delty. Jako na trzích po celém světě, i na tomto vodním trhu je obchodní ruch nejčilejší hlavně po ránu.

Kromě plovoucích trhů patří k turistickým atrakcím delty i různé drobné manufaktury na zpracování rýže, coby hlavní plodiny této oblasti. Jsou to například dílničky na výrobu různých sladkostí z rýže, rýžových nudlí, anebo tzv. rýžového papíru, který se používá na balení nejrůznějších typů závitků, tak typických pro vietnamskou kuchyni. Z dalších místních produktů může někoho potěšit např. i kokosová kořalka.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů