Vyhledat zájezd na mapě

Je těžké uvěřit, že dnešní stát Brunej, malajsky Negara Brunei Darussalam, tedy doslova „Brunej, dům míru“ – nevelké území s relativně malým počtem obyvatel (asi 415 000) vklíněné mezi malajsijské státy Sarawak a Sabah – je následníkem kdysi mocného Brunejského sultanátu, jehož území vedle celého Bornea zahrnovalo i ostrovy v oblasti dnešních jižních Filipín. Přestože význam Bruneje coby dřívějšího regionálního hegemona je již minulostí, stále se ještě jedná o jeden z nejbohatších států světa díky „černému zlatu“ a zemnímu plynu, jejichž bohatá naleziště leží v nedalekých pobřežních vodách. Z kulturního hlediska je důležitý i důraz země na zachovávání tradičních muslimských malajských hodnot. Vzhledem k bohatství země je také do značné míry zachováno území původní džungle, jinde na Borneu nemilosrdně ukusované stroji těžařů, rozšiřujícími zemědělskou půdu.

Zajímavá místa

Bandar Seri BegawanKampong Ayer

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Bruneji naleznete v odkazu.

informace o Bruneji

Historie

Nejstarší informace o Bruneji pocházejí z čínských dokumentů z 6. století, kdy obchodníci zmiňovali obchodní styky se státem Pu-Ni. Informace pocházející od arabských a čínských kupců ze 7. století zmiňují v oblasti existenci hinduistického státu Vijayapura, založeného za přispění Funanské říše.

Více o dějinách Bruneje

Kuchyně

Ostrovní jihovýchodní Asii tvoří pestrá paleta rozličných etnik, kmenů, národů a také celá řada místních, ale i importovaných kuchyní. Navzdory tomu si kuchyně Indonésie, Malajsie a Bruneje udržuje podobný charakter. Základní potravinou je stejně jako v pevninské části JV Asie rýže a různé druhy nudlí. Na rozdíl od pevninské části je zde ale mnohem silnější vliv kuchyně arabské a indické, především v Malajsii s její silnou indickou komunitou. Časté jsou také úpravy původních pokrmů tak, aby odpovídaly místním chutím, čímž vzniká právě jejich unikátní, neopakovatelný charakter. Národy ostrovní JV Asie často inklinují k ostrým a kořeněným jídlům.

Náboženství

Z celkem deseti států JV Asie mají tři muslimskou většinu – jsou to Indonésie, Malajsie a Brunej a i v dalších pěti státech jsou významné muslimské menšiny.

Více o islámu v ostrovní JV Asii

Poznávací zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů