Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Je těžké uvěřit, že dnešní stát Brunej, malajsky Negara Brunei Darussalam, tedy doslova „Brunej, dům míru“ – nevelké území s relativně malým počtem obyvatel (asi 415 000) vklíněné mezi malajsijské státy Sarawak a Sabah – je následníkem kdysi mocného Brunejského sultanátu, jehož území vedle celého Bornea zahrnovalo i ostrovy v oblasti dnešních jižních Filipín. Přestože význam Bruneje coby dřívějšího regionálního hegemona je již minulostí, stále se ještě jedná o jeden z nejbohatších států světa díky „černému zlatu“ a zemnímu plynu, jejichž bohatá naleziště leží v nedalekých pobřežních vodách. Z kulturního hlediska je důležitý i důraz země na zachovávání tradičních muslimských malajských hodnot. Vzhledem k bohatství země je také do značné míry zachováno území původní džungle, jinde na Borneu nemilosrdně ukusované stroji těžařů, rozšiřujícími zemědělskou půdu.

 

Zajímavá místa

Bandar Seri Begawan
Kampong Ayer

 

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Bruneji naleznete v odkazu.

informace o Bruneji

Historie

Nejstarší informace o Bruneji pocházejí z čínských dokumentů z 6. století, kdy obchodníci zmiňovali obchodní styky se státem Pu-Ni. Informace pocházející od arabských a čínských kupců ze 7. století zmiňují v oblasti existenci hinduistického státu Vijayapura, založeného za přispění Funanské říše.

Více o dějinách Bruneje

Kuchyně

Ostrovní jihovýchodní Asii tvoří pestrá paleta rozličných etnik, kmenů, národů a také celá řada místních, ale i importovaných kuchyní. Navzdory tomu si kuchyně Indonésie, Malajsie a Bruneje udržuje podobný charakter. Základní potravinou je stejně jako v pevninské části JV Asie rýže a různé druhy nudlí. Na rozdíl od pevninské části je zde ale mnohem silnější vliv kuchyně arabské a indické, především v Malajsii s její silnou indickou komunitou. Časté jsou také úpravy původních pokrmů tak, aby odpovídaly místním chutím, čímž vzniká právě jejich unikátní, neopakovatelný charakter. Národy ostrovní JV Asie často inklinují k ostrým a kořeněným jídlům.

 

Náboženství

Z celkem deseti států JV Asie mají tři muslimskou většinu – jsou to Indonésie, Malajsie a Brunej a i v dalších pěti státech jsou významné muslimské menšiny.

Více o islámu

Poznávací zájezdy

Související články
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů