Vyhledat zájezd na mapě

Pod názvem Brunej si asi každý představí pohádkově bohatý sultanát, přepychové paláce, zahalené ženy ověšené šperky a luxusní obchody. Brunej má ale i svou druhou stránku, kde lidé žijí ve velmi jednoduchých podmínkách plovoucích vesnic. Život se tu řídí sluncem a den končí jeho západem v džunglích tropického pralesa, tak typického pro ostrov Borneo, na němž tento maličký stát leží.

 Základní informace o Bruneji

Oficiální název: Sultanát Brunej / Negara Brunei Darussalam.
Neoficiální zkrácený název: Brunej
Rozloha: 5 770 km2
Obyvatelstvo: 388 190 (odhad červenec 2009)
Národnostní složení: Malajci 66,3 %, Číňané 11,3 %, původní obyvatelé 3,4 %, ostatní 19,1 %
Hlavní město: Bandar Seri Begawan (46 tis obyvatel)
Státní zřízení: sultanát
Územní členění: Brunej je rozdělena do čtyř distriktů: Tutong, Brunei, Belait a Temburong.
Jazyk: oficiální jazyk malajština, dále čínština a angličtina
Měna: brunejský dolar (BND). 1 BND. cca 16 CZK, aktuální kurz
Náboženství: Islám 67 %, Buddhismus 13 %, Křesťanství 10 %, ostatní 10 %
Časové pásmo: GMT + 8; oproti ČR tedy +7 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +673
Důležitá telefonní čísla: policie (423901), lékařská záchranná služba - nutno volat konkrétní nemocnici, hasiči (380402)
Doména: .bn

Zastupitelské úřady ČR pro Brunej

Vízum do Bruneje

  • Občané ČR: (a osoby s povoleným dlouhodobým pobytem): Občané České republiky mohou vstoupit na území Bruneje a pobývat tam po dobu 30 dní bez víz.
  • Občané SR: S Brunejí platí bezvízový styk pro pobyt do 14 dní.

Bezpečnost v Bruneji

Brunej je, ve srovnání s Českou republikou a jinými zeměmi obecně, velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je zde na nízké úrovni, k cizincům se místní chovají velmi přátelsky a mile. I přesto doporučujeme přirozeně dbát na bezpečnost, především pak na peníze a doklady. Vzhledem k tomu, že se jedná o islámskou zemi, je třeba respektovat určitá omezení v oblasti odívání, zejména u žen (“minioděvy” nejsou zrovna vítány). To se rozhodně vztahuje např. i na návštěvy muslimských svatostánků (mešit).

Celní předpisy Bruneje

Dovoz a vývoz valut a místní měny není omezován. Dovoz alkoholu je omezen (max. 1 litr na dospělou osobu). Na pašování narkotik se vztahuje trest smrti.

Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky

Platební karty (Visa, MasterCard, JVC, American Express, Diners Club) lze v Bruneji běžně využít k platbě jak v obchodech tak restauracích, výběr hotovosti z bankomatů je bezproblémový. Brunej je bezpečná země s minimální kriminalitou a cestování s hotovostí (při dodržení základních „cestovatelských“ pravidel) není problém.

Elektřina

Elektrické napětí v Bruneji je 240 voltů, proud je střídavý. Zásuvky mají 3 otvory (typ G), stejné jako ve Velké Británii, tzn. že pro naše zástrčky je nutný adaptér. Ten je možné sehnat i v Bruneji ve městech v obchodech s elektrem, případně na tržišti. Doporučujeme ale opatřit si adaptér před odjezdem, abyste se tím na místě již nemuseli zabývat.

Očkování do Bruneje

Očkování do Bruneje doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta - Známky lze v Bruneji koupit pouze na poštách. Pohledy se dostanou převážně v turistických místech a na památkách. Pošta k nám jde 10–12 dní. Známka na dopis stojí 90 c, na pohled 50 c.
  • Místní telefon- K volání do zahraničí lze využít telefonních budek, v nichž se používají předplacené telefonní karty, nejčastěji Hallo Kad a JTB v nominální hodnotě 1000 BND.
  • Mobilní telefony -  V Bruneji je rozvinutá síť mobilních telefonů pracujících na systému GSM s jedním operátorem: DSTCom. Mobilní operátoři O2 a Vodafone nemají pokrytí, má je pouze T-mobile. Na ceny volání a SMS je lépe se informovat přímo u operátora.
  • Internet- Internetové kavárny jsou levné a běžně dostupné, také je možné připojit váš notebook v každém hotelu buď modemem, místní sítí nebo WiFi.

Fotografování a filmování v Bruneji

Fotografovat je v Bruneji možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých mešit). Ceny klasických filmů jsou srovnatelné s cenami u nás (i o něco levnější), ceny diafilmů jsou naopak vyšší a ne vždy se dají sehnat. Je také dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, sehnání starších typů může být problematické.

Brunejská mentalita

Před cestou do Bruneje, podobně jako do celé Asie, je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším „evropským“ způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z Východu je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může působit značné potíže. Řekne-li Asiat „za hodinu“, může to znamenat, že za hodinu, ale také za dvě či tři...

Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování v Bruneji

Podobně jako v Malajsii nebo v Singapuru je brunejská kuchyně velice chutnou kombinací indické, čínské a indonéské kuchyně. Běžně jsou zde připravována i západní a blízkovýchodní jídla. O řetězce typu KFC, Pizza Hut nebo McDonald´s není v Bruneji rovněž nouze. Konzumace jídel v místních pouličních stáncích (tzv. “hawkers”) je bezpečná.

Klima v Bhútánu

V Bruneji panuje rovníkové klima charakteristické vysokými teplotami a velkými srážkami. Teploty se zde pohybují mezi 23 až 32 stupni Celsia. Průměrné srážkové úhrny zde představují u pobřeží 2500 mm a ve vnitrozemí až 7500 mm.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Bandar Seri Begawan
303032323223323232313131
161110181816152120252421
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů