Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Třebaže Mandalaj je dnes druhým největším městem země a také metropolí Horní Barmy, byla založena poměrně nedávno, teprve v r. 1857. O rok později sem král Mintoun (Mindon) přesunul své sídlo a učinil z ní poslední hlavní královské městoBarmy, jímž zůstala až do r. 1885, kdy Mandalaj obsadili Britové a učinili hlavním centrem země přístupnější Rangún. Na rozdíl od kosmopolitnějšího Rangúnu zůstává Mandalaj ryze barmská a je vnímána jako strážce tradiční kultury (loutkové divadlo, umělecká řemesla apod.).

Královská pevnost s palácem

Ve skutečnosti jde jen o kopii části rozsáhlého komplexu paláců, i když podle historického vzoru. Zkázu veškerých budov spojených s posledními dvěma barmskými králi dokončila 2. světová válka, kdy zde sídlící japonská posádka byla ostřelována britskými dělostřelci z Mandalajské hory. Pouze větší část více než tříkilometrových hradeb zůstala zachována a dodnes se svými vodními příkopy působí monumentálním dojmem. Rekonstrukce byla provedena v 90. letech 20. století a zahrnuje desítky staveb, včetně Zrcadlového paláce (někdy překládáno jako Skleněný palác).Na Mandalajské hoře

Mandalajská hora

Nad městem se tyčí vrch vysoký 263 m, na nějž vede z různých stran několik krytých schodišť, která vedou kolem řady svatyní. Z Mandalajské hory je krásný výhled na město s královským palácem i na řeku Iravádí.

Mahamuni paja

Chrám Mahamuniho je magnetem pro všechny barmské buddhisty a spolu se Šweitigoumskou pagodou v Rangúnu a zlatým kamenem Ťjaiktchiyou patří mezi tři nejposvátnější poutní místa v celé zemi. Může za to 3,8 m vysoká socha Buddhy Mahamuniho. Barmánci ji v r. 1784 ukradli Arakáncům, a chrám vznikl k její poctě. Obecně se věří, že původ sochy sahá až do doby před naším letopočtem, což je dnes už těžko ověřitelné, protože za dlouhá staletí byla pokryta tolika zlatými plátky, že ji dnes halí několik centimetrů tlustá vrstva čistého zlata, jež navíc vydatně pozměnila její podobu. Společně s Mahamunim ukradli Barmánci v Arakanu také šest starých khmerských soch, jež údajně pocházely přímo z Angkor Watu.

 

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů