Vyhledat zájezd na mapě

Panelová výstava Kamské řemeslnice z Číny, kterou lze zdarma zhlédnout na nádvoří Náprstkova muzea v Praze, byla prodloužena do 30. června 2020.

Více informací o akci najdete v závěru tohoto článku.


Logo Náprstkovo muzeumNáprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur uchovává mimoevropské sbírkyNárodního muzea, jehož je organizační součástí. Nalezneme jej ve staropražském domě U Halánků, přesněji na Betlémském náměstí v Praze. S historií domu a posléze muzea je úzce spjata osobnost Vojty Náprstka (1826–1894), který zde založil původně České průmyslové muzeum (bylo otevřeno právě před 150 lety, přesně 16. května 1869), kde se shromažďovaly také sbírky etnografické a umělecké, které přiváželi Náprstkovi přátelé a cestovatelé z celého světa. Po jeho smrti se muzeum stalo národopisným a po r. 1946 bylo jeho zaměření orientováno výhradně na neevropské kultury.

Sbírky Náprstkova muzea jsou nesmírně bohaté – např. asijská sbírka tvoří téměř polovinu sbírkového fondu muzea (cca 53 000 předmětů). ale jen velmi malá část je vystavena ve stálé expozici. Muzeum se snaží všechny své sbírky postupně zveřejňovat a zpřístupňovat, proto pořádá také zajímavé výstavy tematicky zaměřené na kulturu a přírodu Asie, Afriky a Ameriky – jak z předmětů z vlastních sbírek, tak ve spolupráci s jinými osobami a subjekty. Muzeum také organizuje exkluzivní zahraniční výstavy ve spolupráci se zahraničními institucemi. Nabídku pro návštěvníky oživuje množství doprovodných programů, mezi které patří komentované prohlídky, přednášky, tvůrčí dílny či festivaly, kde je možné poznávat mimoevropské kultury všemi smysly. Malebné nádvoří slouží nejen jako veřejný prostor pro oddech návštěvníků, ale i pro pořádání společenských akcí a různých workshopů (cyklus Barevné nádvoří – Tibetský den, Japonský den, Etnopiknik aj.).

China Tours je od roku 2015 jedním z partnerů Náprstkova muzea a podporuje jeho osvětovou činnost zejména v oblasti Asie, a to jak finančně, tak formou spolupráce na různých doprovodných programech (viz např. sekce Přednášky, promítání). V nedávném období jsme s nadšením podpořili či alespoň propagovali výstavy Říše středu (proběhla 2015–16), Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu (2016), dále v roce 2017 výstavy Příběh Tibetu, Lovci lebek a panelovou fotovýstavu na nádvoří Proměny Siamu. Rok 2018 a část roku 2019 patřil výstavě s neasijským tématem Indiáni, letní nádvoří 2019 zase panelové výstavě Krásy Barmy.

V muzeu je od léta 2019 přístupná výstava Na březích Nilu, pro velký zájem již několikrát prodloužena, a to do 10. ledna 2021.


Mizející vesničky provincie Guizhou

Od 10. září 2019 do 30. června 2020 si lze zdarma prohlédnout na nádvoří muzea panelovou výstavu Kamské řemeslnice z Číny o ženách jedinečného etnika, které žije v provincii Guizhou, hluboko v horách jihozápadní Číny. Venkovní výstava fotografií odhaluje každodenní život ve vesnici Dimen, kde se potkává staletá tradice s moderním světem.


Odběratelé našeho newsletteru jistě také zaznamenali pozvánky na zajímavé přednášky z japonské kultury, které uvádíme v našem neustále aktualizovaném seznamu promítání.

(Kompletní informace o všech akcích Náprstkova muzea najdete zde.)

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů