Vyhledat zájezd na mapě

Stěží bychom v Barmě našli více fascinující místo než Pagan. Na rozloze zhruba 40 km² stojí v rovinaté krajině stovky chrámů a pagod.

Obvykle se uvádí, že jich tu je přes dva tisíce, avšak odhady tvrdí, že před rokem 1975, kdy byla oblast postižena silným zemětřesením, se jich dalo napočítat bezmála dvakrát tolik.

Počátky v 11. století

Většina z chrámů vznikla ve zlatém období barmských dějin, v 11. až 13. století, kdy byl Pagan hlavním městem říše. K opuštění tohoto centra výrazně přispěl vpád Mongolů ve 13. století.

Od té doby čekal na svou novou slávu až do 20. století, kdy se zapomenutý Pagan stal hlavní barmskou turistickou atrakcí. Opět vzrostl i jeho náboženský význam, byť většina Večerní Paganpagod a chrámů zůstává víceméně opuštěna. V posledních letech se ale v této lokalitě budují další a další svatyně – jen vystavěním nové pagody si lze vylepšit vlastní karmu!

Architektonický skvost

Pagan je muzeem barmské náboženské architektury. Lze tu nalézt svatyně zavřené (stúpy), ale i otevřené (tzv. pahto), někdy s prostornými vnitřními ochozy plnými soch Buddhy.

Nejznámější z pagod je Ananda paja (na obrázku vlevo) s pozlacenými věžemi, v jejímž vnitřním čtvercovém ochozu jsou umístěny 4 velké sochy stojícího Buddhy.

Důležitou historickou roli sehrála Šweizigonská pagoda, komplex s ústřední pozlacenou stúpou, jejíž podobou se pak inspirovaly nespočetné další stúpy. Na jejím Ranní let nad Paganemnádvoří dal král Anoratcha v r. 1059 vystavit 37 lidových bůžků. Tímto došlo k prolnutí buddhismu s lidovými kulty, jež v Barmě přetrvávají až dodnes.

Další zajímavosti o Paganu.

Vychutnejte si zvláštní atmosféru

Můžete navštívit předem zvolené pagody, abyste viděli to nejdůležitější. Pro ideální vstřebání jedinečné atmosféry Paganu vám ale doporučujeme toulat se nazdařbůh mezi jednotlivými stavbami. Poodkryjete tak alespoň trochu ze zašlé slávy mimo hlavní proudy turistů. Pagan si můžete prohlédnout na vlastní oči například na zájezdu Barma – velká cesta.

Další možností je let balonem. V brzkých ranních hodinách vzlétnete k obloze nad Paganem a stovky a tisíce pagod máte jako na dlani.

text: China Tours
foto: China Tours

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů