Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Asi 150 km východně od Hanoje se nachází jeden ze sedmi přírodních divů světa, mezi něž byl celosvětovým hlasováním v roce 2011 zařazen určitě právem – zátoka Halong. Mnozí znají tajemnou atmosféru Zátoky z filmu Indočína s Catherine Deneuve v hlavní roli. Dnes ji nevynechá žádný turista, který se vydá na cestu do Vietnamu.

Zátoka Halong
Zátoka Halong se rozkládá na ploše zhruba 1500 km2 a je posetá asi dvěma tisíci ostrovůa ostrůvků vyrůstajících z vod Tonkinského zálivu. Toto místo patří bezesporu k největším přírodním krásám Vietnamu a také bylo v r. 1994 připsáno do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Zátoka zanořujícího se draka

Ke jménu zátoky, které by se dalo přeložit jako Zátoka zanořujícího se draka, se váže legenda. Vypráví o draku, který si razil cestu s hor směrem do moře a mrskal přitom ocasem tak silně, že celou krajinu „přemodeloval“ v tuto úchvatnou scenérii, jejíž prohlubně a údolí se zalily vodou ve chvíli, kdy se pak vnořil do moře.
Zátoka Halong
Geologové popisují vznik zátoky Halong mnohem prozaičtěji. Podobně jako mnoho dalších oblastí v jihovýchodní Asii vznikly nejdříve mohutné vrstvy vápence usazováním schránek mořských živočichů mocné až 1000 m. Poté byly tyto vrstvy tektonickými pohyby vyzdviženy nad mořskou hladinu a postupně formovány erozí. Později se „dno“ krajiny opět ponořilo pod vodu, a tak vzniklo dnešní nezvyklé panorama, srovnávané také s krajinou čínského Guilinu či thajského Krabi.

Vesnice na kůlech

Největším ostrovem v Zátoce je ostrov Cat Ba (Đảo Cát Ba), který je jako jeden z mála osídlen a na jehož břehu se usadila celá řada rybářů a farmářů. Rybářské vesnice na voděCelý ostrov je dnes národním parkem s lesy, jezírky a menšími vodopády. Nejvyšší kopec ostrova dosahuje 331 m, a je tak nejvyšším bodem v Zátoce. Najdeme tu také tzv. „plovoucí vesnice“, v nichž dosud žijí rybáři a jejich rodiny tradičním životem úzce spjatým s vodou. 

Tajemné jeskyně

Nasvícené jeskyněNa vápencových ostrůvcích zátoky Halong se nachází mnoho jeskyní různých velikostí s poetickými jmény. Některé jeskyně jsou pro dokreslení atmosféry různě nasvícené, což dá vyniknout kráse jejich vnitřní „krajkové“ výzdoby.
 Mezi nejznámější patří Jeskyně zázraků (Hang Sửng Sốt) a Jeskyně dřevěných kůlů (Hang Đầu Gỗ), v níž byly údajně ve 13. století uschovány okované kůly, které sloužily jako důmyslný nástroj na obranu proti mongolské námořní flotile.

Ochutnat zátoku

Proplouvat zátokou Halong lze na různých plavidlech – od luxusních výletních lodí po jednoduché pramice, na nichž můžete objevovat odlehlá zákoutí nerušeně v soukromí.
Na lodi
Většinou si návštěvníci zátoky Halong spojují plavbu i s romantickým noclehem na lodi a samozřejmě neodolají koupání v teplé vodě mělkého moře a odpočinku na některé z mnoha pláží rozesetých po celé Zátoce.

Pro doplnění vjemů všech smyslů můžete na lodi absolvovat i malý kulinářský kurz přípravy oblíbených jarních závitků. Pokud vás zdokonalování kuchařských dovedností neláká, můžete rozličné vietnamské dobroty přímo od kuchařů na palubě alespoň ochutnat.
Zátiší s dobrotami – jarní závitky, salát a smažené kuřecí kousky
Silným zážitkem z návštěvy zátoky Halong je určitě západ slunce. Paprsky světla se odrážejí od tyrkysové vody a od strmých vápencových skal a společně tvoří pohádkovou scenérii, na kterou budete určitě ještě dlouho vzpomínat.

Západ slunce v zátoce Halong

text: China Tours, foto: China Tours


Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek

Zajímavé zájezdy

Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů