Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Asi 150 km východně od Hanoje se nachází jeden ze sedmi přírodních divů světa, mezi něž byl celosvětovým hlasováním v roce 2011 zařazen určitě právem – zátoka Halong. Mnozí znají tajemnou atmosféru Zátoky z filmu Indočína s Catherine Deneuve v hlavní roli. Dnes ji nevynechá žádný turista, který se vydá na cestu do Vietnamu.

Zátoka Halong se rozkládá na ploše zhruba 1500 km2 a je posetá asi dvěma tisíci ostrovů a ostrůvků vyrůstajících z vod Tonkinského zálivu. Toto místo patří bezesporu k největším přírodním krásám Vietnamu a také bylo v r. 1994 připsáno do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO

Zátoka zanořujícího se draka

Zátoka HalongKe jménu zátoky, které by se dalo přeložit jako Zátoka zanořujícího se draka, se váže legenda. Vypráví o draku, který si razil cestu s hor směrem do moře a mrskal přitom ocasem tak silně, že celou krajinu „přemodeloval“ v tuto úchvatnou scenérii, jejíž prohlubně a údolí se zalily vodou ve chvíli, kdy se pak vnořil do moře.

Skalní útvary v zátoce HalongGeologové popisují vznik zátoky Halong mnohem prozaičtěji. Podobně jako mnoho dalších oblastí v jihovýchodní Asii vznikly nejdříve mohutné vrstvy vápence usazováním schránek mořských živočichů mocné až 1000 m. Poté byly tyto vrstvy tektonickými pohyby vyzdviženy nad mořskou hladinu a postupně formovány erozí. Později se „dno“ krajiny opět ponořilo pod vodu, a tak vzniklo dnešní nezvyklé panorama, srovnávané také s krajinou čínského Guilinu či thajského Krabi.

Plovoucí vesnice

Rybářské vesnice na voděNejvětším ostrovem v Zátoce je ostrov Cat Ba (Đảo Cát Ba), který je jako jeden z mála osídlen a na jehož břehu se usadila celá řada rybářů a farmářů. Celý ostrov je dnes národním parkem s lesy, jezírky a menšími vodopády. Nejvyšší kopec ostrova dosahuje 331 m, a je tak nejvyšším bodem v Zátoce. Najdeme tu také tzv. „plovoucí vesnice“, v nichž dosud žijí rybáři a jejich rodiny tradičním životem úzce spjatým s vodou.

 

Tajemné jeskyně

Nasvícené jeskyněNa vápencových ostrůvcích zátoky Halong se nachází mnoho jeskyní různých velikostí s poetickými jmény. Některé jeskyně jsou pro dokreslení atmosféry různě nasvícené, což dá vyniknout kráse jejich vnitřní „krajkové“ výzdoby. Mezi nejznámější patří Jeskyně zázraků (Hang Sửng Sốt) a Jeskyně dřevěných kůlů (Hang Đầu Gỗ), v níž byly údajně ve 13. století uschovány okované kůly, které sloužily jako důmyslný nástroj na obranu proti mongolské námořní flotile.

Ochutnat zátoku

Na lodiProplouvat zátokou Halong lze na různých plavidlech – od luxusních výletních lodí po jednoduché pramice, na nichž můžete objevovat odlehlá zákoutí nerušeně v soukromí. Většinou si návštěvníci zátoky Halong spojují plavbu i s romantickým noclehem na lodi a samozřejmě neodolají koupání v teplé vodě mělkého moře a odpočinku na některé z mnoha pláží rozesetých po celé Zátoce.

Zátiší s dobrotami – jarní závitky, salát a smažené kuřecí kousky

 

Pro doplnění vjemů všech smyslů můžete na lodi absolvovat i malý kulinářský kurz přípravy oblíbených jarních závitků. Pokud vás zdokonalování kuchařských dovedností neláká, můžete rozličné vietnamské dobroty přímo od kuchařů na palubě alespoň ochutnat.

 

Západ slunce v zátoce HalongSilným zážitkem z návštěvy zátoky Halong je určitě západ slunce. Paprsky světla se odrážejí od tyrkysové vody a od strmých vápencových skal a společně tvoří pohádkovou scenérii, na kterou budete určitě ještě dlouho vzpomínat.

 

text a foto: China Tours

Fotogalerie k článku
Související články

Zajímavé zájezdy

Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů