Vyhledat zájezd na mapě

Asi 150 km východně od Hanoje se nachází jeden ze sedmi přírodních divů světa, mezi něž byl celosvětovým hlasováním v roce 2011 zařazen určitě právem – zátoka Ha Long. Mnozí znají tajemnou atmosféru Zátoky z filmu Indočína s Catherine Deneuve v hlavní roli. Dnes ji nevynechá žádný turista, který se vydá na cestu do Vietnamu.

Zátoka Halong se rozkládá na ploše zhruba 1500 km2 a je posetá asi dvěma tisíci ostrovů a ostrůvků vyrůstajících z vod Tonkinského zálivu. Toto místo patří bezesporu k největším přírodním krásám Vietnamu a také bylo v r. 1994 připsáno do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO

Zátoka zanořujícího se draka

Zátoka HalongKe jménu zátoky, které by se dalo přeložit jako Zátoka zanořujícího se draka, se váže legenda. Vypráví o draku, který si razil cestu s hor směrem do moře a mrskal přitom ocasem tak silně, že celou krajinu „přemodeloval“ v tuto úchvatnou scenérii, jejíž prohlubně a údolí se zalily vodou ve chvíli, kdy se pak vnořil do moře.

Skalní útvary v zátoce Ha LongGeologové popisují vznik zátoky Ha Long mnohem prozaičtěji. Podobně jako mnoho dalších oblastí v jihovýchodní Asii vznikly nejdříve mohutné vrstvy vápence usazováním schránek mořských živočichů mocné až 1000 m. Poté byly tyto vrstvy tektonickými pohyby vyzdviženy nad mořskou hladinu a postupně formovány erozí. Později se „dno“ krajiny opět ponořilo pod vodu, a tak vzniklo dnešní nezvyklé panorama, srovnávané také s krajinou čínského Guilinu či thajského Krabi.

Plovoucí vesnice

Rybářské vesnice na voděNejvětším ostrovem v Zátoce je ostrov Cat Ba (Đảo Cát Ba), který je jako jeden z mála osídlen a na jehož břehu se usadila celá řada rybářů a farmářů. Celý ostrov je dnes národním parkem s lesy, jezírky a menšími vodopády. Nejvyšší kopec ostrova dosahuje 331 m, a je tak nejvyšším bodem v Zátoce. Najdeme tu také tzv. „plovoucí vesnice“, v nichž dosud žijí rybáři a jejich rodiny tradičním životem úzce spjatým s vodou.

Tajemné jeskyně

Nasvícené jeskyněNa vápencových ostrůvcích zátoky Ha Long se nachází mnoho jeskyní různých velikostí s poetickými jmény. Některé jeskyně jsou pro dokreslení atmosféry různě nasvícené, což dá vyniknout kráse jejich vnitřní „krajkové“ výzdoby. Mezi nejznámější patří Jeskyně zázraků (Hang Sửng Sốt) a Jeskyně dřevěných kůlů (Hang Đầu Gỗ), v níž byly údajně ve 13. století uschovány okované kůly, které sloužily jako důmyslný nástroj na obranu proti mongolské námořní flotile.

Ochutnat zátoku

Na lodiProplouvat zátokou Ha Long lze na různých plavidlech – od luxusních výletních lodí po jednoduché pramice, na nichž můžete objevovat odlehlá zákoutí nerušeně v soukromí. Většinou si návštěvníci zátoky Ha Long spojují plavbu i s romantickým noclehem na lodi a samozřejmě neodolají koupání v teplé vodě mělkého moře a odpočinku na některé z mnoha pláží rozesetých po celé Zátoce.

Zátiší s dobrotami – jarní závitky, salát a smažené kuřecí kousky

Pro doplnění vjemů všech smyslů můžete na lodi absolvovat i malý kulinářský kurz přípravy oblíbených jarních závitků. Pokud vás zdokonalování kuchařských dovedností neláká, můžete rozličné vietnamské dobroty přímo od kuchařů na palubě alespoň ochutnat.

Západ slunce v zátoce HalongSilným zážitkem z návštěvy zátoky Ha Long je určitě západ slunce. Paprsky světla se odrážejí od tyrkysové vody a od strmých vápencových skal a společně tvoří pohádkovou scenérii, na kterou budete určitě ještě dlouho vzpomínat.

text a foto: China Tours

Fotogalerie k článku
Související články

Zajímavé zájezdy

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů