Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Asi 150 km východně od Hanoje se nachází jeden ze sedmi přírodních divů světa, mezi něž byl celosvětovým hlasováním v roce 2011 zařazen určitě právem – zátoka Halong. Mnozí znají tajemnou atmosféru Zátoky z filmu Indočína s Catherine Deneuve v hlavní roli. Dnes ji nevynechá žádný turista, který se vydá na cestu do Vietnamu.

Zátoka Halong
Zátoka Halong se rozkládá na ploše zhruba 1500 km2 a je posetá asi dvěma tisíci ostrovůa ostrůvků vyrůstajících z vod Tonkinského zálivu. Toto místo patří bezesporu k největším přírodním krásám Vietnamu a také bylo v r. 1994 připsáno do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Zátoka zanořujícího se draka

Ke jménu zátoky, které by se dalo přeložit jako Zátoka zanořujícího se draka, se váže legenda. Vypráví o draku, který si razil cestu s hor směrem do moře a mrskal přitom ocasem tak silně, že celou krajinu „přemodeloval“ v tuto úchvatnou scenérii, jejíž prohlubně a údolí se zalily vodou ve chvíli, kdy se pak vnořil do moře.
Zátoka Halong
Geologové popisují vznik zátoky Halong mnohem prozaičtěji. Podobně jako mnoho dalších oblastí v jihovýchodní Asii vznikly nejdříve mohutné vrstvy vápence usazováním schránek mořských živočichů mocné až 1000 m. Poté byly tyto vrstvy tektonickými pohyby vyzdviženy nad mořskou hladinu a postupně formovány erozí. Později se „dno“ krajiny opět ponořilo pod vodu, a tak vzniklo dnešní nezvyklé panorama, srovnávané také s krajinou čínského Guilinu či thajského Krabi.

Vesnice na kůlech

Největším ostrovem v Zátoce je ostrov Cat Ba (Đảo Cát Ba), který je jako jeden z mála osídlen a na jehož břehu se usadila celá řada rybářů a farmářů. Rybářské vesnice na voděCelý ostrov je dnes národním parkem s lesy, jezírky a menšími vodopády. Nejvyšší kopec ostrova dosahuje 331 m, a je tak nejvyšším bodem v Zátoce. Najdeme tu také tzv. „plovoucí vesnice“, v nichž dosud žijí rybáři a jejich rodiny tradičním životem úzce spjatým s vodou. 

Tajemné jeskyně

Nasvícené jeskyněNa vápencových ostrůvcích zátoky Halong se nachází mnoho jeskyní různých velikostí s poetickými jmény. Některé jeskyně jsou pro dokreslení atmosféry různě nasvícené, což dá vyniknout kráse jejich vnitřní „krajkové“ výzdoby.
 Mezi nejznámější patří Jeskyně zázraků (Hang Sửng Sốt) a Jeskyně dřevěných kůlů (Hang Đầu Gỗ), v níž byly údajně ve 13. století uschovány okované kůly, které sloužily jako důmyslný nástroj na obranu proti mongolské námořní flotile.

Ochutnat zátoku

Proplouvat zátokou Halong lze na různých plavidlech – od luxusních výletních lodí po jednoduché pramice, na nichž můžete objevovat odlehlá zákoutí nerušeně v soukromí.
Na lodi
Většinou si návštěvníci zátoky Halong spojují plavbu i s romantickým noclehem na lodi a samozřejmě neodolají koupání v teplé vodě mělkého moře a odpočinku na některé z mnoha pláží rozesetých po celé Zátoce.

Pro doplnění vjemů všech smyslů můžete na lodi absolvovat i malý kulinářský kurz přípravy oblíbených jarních závitků. Pokud vás zdokonalování kuchařských dovedností neláká, můžete rozličné vietnamské dobroty přímo od kuchařů na palubě alespoň ochutnat.
Zátiší s dobrotami – jarní závitky, salát a smažené kuřecí kousky
Silným zážitkem z návštěvy zátoky Halong je určitě západ slunce. Paprsky světla se odrážejí od tyrkysové vody a od strmých vápencových skal a společně tvoří pohádkovou scenérii, na kterou budete určitě ještě dlouho vzpomínat.

Západ slunce v zátoce Halong

text: China Tours, foto: China Tours


Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek

Zajímavé zájezdy

Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů