Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Vietnam nabízí kromě mnoha dalších cestovatelských zážitků i ty gurmánské. Jako celá kultura Vietnamu je i místní kuchyně výrazně ovlivněná Čínou, ale za dlouhá staletí se přizpůsobila místním podmínkám a chutím. Oproti čínské kuchyni je méně mastná a díky snadnému přístupu k moři plná ryb a darů moře.

Jarní závitky, opečené rajče, rýžové nudle ... krásaVe vietnamské kuchyni se nepoužívá taková škála koření jako například v Indii, základem je pepřa trocha čerstvé chillipepřová farmapapričky. Chuťové rozmanitosti se dosahuje díky nezbytným bylinkám a dochucujícím omáčkám. Nejčastěji to je sójová a chilli omáčka a samozřejmě i rybí omáčka (nejlepší se údajně vyrábí na ostrově Phu Quoc), do které si Vietnamci namáčejí oblíbené jarní závitky či kousky masa a mořských plodů.

Na žádné tabuli nechybí čerstvá nebo tepelně upravená zelenina, jako příloha slouží rýže nebo nudle. Především v centrální části Vietnamu se při vaření používá i ovoce, takže můžete ochutnat např. delikatesní rybu v omáčce s kousky ananasu. 

Ovoce bohů - mangostinJako dezert se obvykle podává čerstvé ovoce. Kromě nám známého banánu, manga, ananasu a vodního melounu se ve Vietnamu setkáme i s dalšími druhy tropického ovoce - liči, rambutanem, dračím ovocem (dragon fruit, pitahaya, pitaja) nebo např. durianem (a jeho poněkud obtížným odérem) a mangostanem.

Pokud se tedy vydáte do Vietnamu (ať už na vlastní pěst nebo třeba se zájezdem s naší CK), můžete se určitě těšit i naNakládaní hadimnohá gurmánská potěšení. Samozřejmě se asi setkáte také s něčím, co vám příliš nezachutná, ale tak je to s každou kuchyní.

A také podobně jako v Číně můžete i ve Vietnamu potkat jídla (a nápoje) poněkud méně obvyklého původu - hady, štíry i pro nás těžko pochopitelné psy. Jestli se ale těmto experimentům bráníte, nemusíte se bát, že byste někde měli potíž najít "konformnější" formu pokrmu, vždy si je co vybrat.

text: China Tours
foto: China Tours

Ale konec psaní, fotky řeknou více:

 

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek

Zajímavé zájezdy

Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů