Vietnam od severu k jihu
Program:
1. den
Hanoj: brzy ráno přílet do Hanoje, transfer objednaným vozem do hotelu a ubytování. Dopoledne volno určené k aklimatizaci a individuálnímu poznávání blízkého okolí hotelu. Odpoledne návštěva vyhlášeného etnologického muzea s expozicí všech 54 etnik Vietnamu, poté přibližně hodinová projížďka rikšami, následovaná procházkou starou čtvrtí Hanoje – uličky s mnoha dílničkami, obchůdky a prodejci snad všeho zboží, které si lze představit.
2. den
Hanoj: celodenní prohlídka města – dopoledne mauzoleum Ho Či Mina, chrám písemnictví, Pagoda na jediném sloupu, věznice Hoa Lo (v době francouzské koloniální správy používaná pro detenci odpůrců režimu, v době vietnamské války pak pro americké válečné zajatce, kterými byla ironicky nazývána hanojský Hilton). Odpoledne návštěva představení vyhlášeného hanojského vodního divadla, procházka kolem známého Jezera Navráceného meče s chrámem Ngoc Son. Návrat do hotelu; večer přesun nočním spacím lehátkovým vlakem do Lao Cai.
3. den
Sapa: příjezd brzy ráno na nádraží v Lao Cai, transfer do Sapy, horského městečka na úpatí nejvyšší vietnamské hory Fansipan. Snídaně v hotelu, zbytek dopoledne volno. Odpoledne výlet do vesnice Cat Cat poblíž Stříbrného vodopádu – horská etnika, vesničky Hmongů. Průsmyk Tram Ton, nejvyšší horský průsmyk ve Vietnamu. Poznávání Sapy a okolí.
4. den
Sapa: celodenní pěší výlet vesnicemi národnostních menšin – rýžová terasovitá pole, vodní buvoli a tradiční obydlí. Cestou návštěva vesnice Ta Van, která je považována za jednu z nejhezčích v oblasti.
5. den
Sapa – Hanoj: ráno odjezd na tradiční trh v Coc Ly, navštěvovaný příslušníky horských menšin, které zde prodávají svou úrodu a hospodářská zvířata. Lodní projížďka po proudu řeky Chay do thajské vesnice Trung Do. K večeru přesun zpět do Lao Cai –cestou zastávka na čínsko-vietnamském pohraničí, kde je možné fotografovat krásné horské scenérie. Večer odjezd nočním spacím lehátkovým vlakem zpět do Hanoje.
6. den
Hanoj – Halong: velmi brzy ráno příjezd do Hanoje. Přesun do hotelu, kde bude zajištěn pokoj pro možnost osvěžení a osprchování, snídaně v hotelu. Přesun do zátoky Halong, známé unikátními vápencovými útvary – až dva tisíce vápencových homolí, vystupujících z vody. Rybářské vesnice, možnost koupání v zátoce (pokud počasí dovolí), nocleh na lodi v zátoce.
7. den
Halong – Hue: dopoledne pokračování v plavbě v zátoce Halong. Návštěva jeskyně Sung Sot. Odpoledne návrat do Hanoje, cestou návštěva keramické dílny. Večer přejezd nočním vlakem do Hue.
8. den
Hue: bývalé hlavní město, nazývané také „město harmonie“, sídlo posledních vietnamských císařů – rozsáhlé hrobky dynastie Nguyen, areál císařského paláce, tzv. Zakázaného města se Síní nejvyšší harmonie. Odpoledne projížďka loďkou po Voňavé řece k pagodě Thien Mu.
9. den
Hue – Hoi An: odjezd do Hoi Anu, cestou zastávka v rybářské vesničce a návštěva muzea čamské kultury, cestou zastávka v oblasti Mramorových hor – fotogenický geologický útvar poblíž města Hoi An. Odpoledne pěší prohlídka města Hoi An – malebné uličky starobylého přístavu „Faifo“, výstavní shromažďovací domy čínských kongregací, japonský krytý most ze 16. století, muzeum obchodu s keramikou.
10. den
Hoi An – My Son – Saigon: ráno přesun do města My Son a prohlídka starého náboženského centra mocného státu Čampa ze 4.–13. století – pozůstatky hinduistických chrámů. Odpoledne přesun spacím vlakem do Saigonu – cestou pozorování ubíhající vietnamské krajiny z pohodlí vlakového kupé (odjezd vlaku je ve 13 hod.; na přání lze zajistit i přelet, ale doporučujeme vlak jako příjemnou odpočinkovou variantu).
11. den
Ho Či Minovo město (dříve Saigon): brzy ráno příjezd do Saigonu a odjezd do městečka Tay Ninh, centra náboženské sekty Cao Dai (unikátní směs konfucianismu, taoismu, buddhismu a dalších filozofií) – návštěva caodaistického chrámu a pozorování bohoslužby věřících v pestrých róbách. Odpoledne výlet do tunelů Cu Chi – síť více než 250 km úzkých tunelů, vybudovaných za vietnamské války vojáky Vietkongu. Večer volno k individuálnímu poznávání blízkého okolí hotelu a vychutnávání atmosféry rušného velkoměsta s jeho kavárničkami a jídelnami.
12. den
Saigon – delta Mekongu: projížďka lodí po hlavním toku řeky i po bočních ramenech pohlcených tropickou přírodou – plovoucí trhy, zahrádky, výrobny produktů rýže. Fakultativně možnost projížďky na kolech mezi místními vesničkami. Nocleh v deltě Mekongu v městečku Can Tho.
13. den
Delta Mekongu – Phu Quoc: plovoucí trh Cai Rang (největší v deltě Mekongu). Odpoledne přelet z letiště Can Tho na ostrov Phu Quoc v Thajském zálivu, známý svými krásnými plážemi a poklidnou atmosférou přímořských letovisek.
14. den
Phu Quoc: odpočinek na plážích ostrova – průzračně modrá voda s bohatým podmořským životem a nejkrásnější vietnamské pláže lemované kokosovými palmami, ale také krajina s původním pralesem. Koupání, vycházky do centra ostrova, návštěva tržišť nebo továrničky na výrobu rybí omáčky, možnost plavby se šnorchlováním.
15. den
Phu Quoc: další den určený k odpočinku a relaxaci.
16. den
Phu Qouc – Saigon: ráno přelet do Saigonu, dopoledne prohlídka hlavních pamětihodností Saigonu – široké bulváry míjející historická místa, jako je bývalý prezidentský palác, starý poštovní úřad, katedrála Notre Dame. Odpoledne a večer možnost individuálního poznávání trhů v blízkosti hotelu (poblíž je jak obyčejný trh, tak noční trh se stánky nabízejícími místní kulinářské výtvory), nákupu posledních suvenýrů apod.
17. den
Saigon – Praha: v ranních hodinách odlet ze Saigonu do Prahy, přílet do ČR v pozdních večerních hodinách, konec programu.