Vyhledat zájezd na mapě

Hlavní město Korejské republiky se rozkládá na ploše 605,5 km2. Podle oficiálních údajů z roku 2010 má bez předměstí 9,7 milionů obyvatel, údaje zahrnující i předměstské oblasti hovoří až o 14 milionech.

Moderní architektura v SouluJe to město kontrastů, kde se k nebi vypínají mnohapatrové výškové budovy vedle starých královských paláců či klášterů. Zároveň je Soul nejdůležitějším politickým, ekonomickým a vzdělávacím centrem. Sídlí tu nejen vláda, ale i většina prestižních univerzit, řídící centra prosperujících obrovských koncernů – čebolů ad. Také proto je pro Korejce otázkou jakési „prestiže“ mít na vizitce soulskou adresu, kterou dáváte najevo, že TAM žijete, ve městě považovaném za místo ekonomických příležitostí a šancí.

Hlavním městem se Soul stal na konci 14. století (1392), kdy došlo ke směně dynastií a na trůn nastoupil rod I. (Zakladatelem nové dynastie byl generál I Son-gje). Během 10 let od jeho ustanovení hlavním městem už měl 100 000 obyvatel, byly zde vybudovány královské paláce (viz Královské paláce Kjongbokkung a Čchangdokkung), založena univerzita atd.

Soul - muzeum válkySoul, zejména pak královské paláce, byl velmi poničen během imdžinské války s Japonskem (1592) a během korejské války (1950–1953). V 60. a 70. letech zde proběhla poměrně živelná výstavba nových čtvrtí, mostů... V 80. letech, resp. poslední roky před olympiádou (1988), prošel Soul obrovskou modernizací a dá se říci, že právě olympiáda byla velkým milníkem v historii města.

Další důležitou událostí posledních let bylo fotbalové mistrovství světa, uspořádané v r. 2002 v Koreji a Japonsku. V té době byly přepisovány téměř všechny trasy autobusů či metra do latinky, vybudován moderní fotbalový stadion.

Hlavní tepnou či historickým centrem města je okolí královských paláců Kjongbokkung, Čchangdokkung a Čchangjonggung, čtvrť Insadong a park Tapkol. Na ně dále navazuje Čong-no (Zvonová třída)trhy v okolí původních městských bran – Tongdemun – Velká východni brána, tedy Tongdemun sidžang, a Namdemun – Velká jižní brána, tedy Namdemun sidžang.

Další menší "centra" jsou v okolí všech větších univerzitních kampusů (např. před univerzitou Jonse – Sinčchon, Ehwa Womans University apod.).

Neméně důležitá je třída Itewon či čtvrť Kangnam (dosl. "Na jih od řeky"), kde sídlí velké firmy a je to takový soulský "Manhattan".

Staré uličky Soulu - čtvrť Insadong

Insadong

Oblast v blízkosti královských paláců se spoustou malých galerií, obchůdků a čajoven. Přestože je obklopena moderní architekturou, stále si zachovává atmosféru starého města. Na ulicích se prodávají tradiční sladkosti, ruční výrobky z papíru, kaligrafie, masky, keramika, knihy, starožitnosti atd. Množství je téměř nepřeberné.

Čogjesa

Soul – klášter ČogjesaNejvětší klášter v Soulu, byl postaven během japonské okupace v r. 1938. Cenné jsou zejména nástěnné malby zobrazující scény z Buddhova života, stejně jako práce na dřevěných částech stavby. Tento klášter je „srdcem“ buddhistické sekty či odnože Čogje, která je v Koreji nejrozšířenější. Synchronizuje v sobě prvky meditativního buddhismu (zenu, či korejsky sonu), ale zároveň klade důraz na studium súter.

Trh při Velké jižní bráně – Namdemun sidžang

Největší a nejstarší trh v Soulu pod širým nebem. Prodává se zde všechno, od nejrůznějších pochutin, koření, ryb, rýže a dalších potravin až po zimní kabáty či domácí spotřebiče. Při nákupu se smlouvá, šance na usmlouvání úměrně stoupají s množstvím nakoupeného zboží. Např. když nakupujete suvenýry, můžete prodavače požádat o nějakou věc jako bonus k nákupu.

Hora Namsan a rozhledna Seoul Tower

Rozhledna Seoul Tower se nachází se na vrcholku zřejmě nejznámější hory v Soulu – Namsanu (Jižní hora, 262 m). Namsan přirozeně chránil město z jihu a dodnes jsou na jeho svazích patrné zbytky opevnění. Původně se na Namsanu nacházela šamanistická svatyně, která však byla v době japonské koloniální vlády nahrazena šintoistickou svatyní – původní místo rituálu bylo přesunuto na sousední (nižší) svah – horu Inwangsan. Po skončení koloniálního období byla šintoistická svatyně stržena a na jejím místě byla otevřena botanická zahrada. Nyní je hora Namsan zeleným parkem, místem relaxace a odpočinku.

Namsan Tower nad SoulemSeoul (Namsan) Tower byla postavena už v r. 1969 jakožto vysílač, v r. 1980 byla zpřístupněna veřejnosti a de facto se stala symbolem města. V r. 2005 prošla modernizací s umístěním nového výtahu, ve dvou patrech rozhledny je několik restaurací. Namsan je, stejně jako rozhledna, oblíbeným místem pro vycházky, zejména pak pro milenecké schůzky – na terase pod věží jsou na oplocení připnuty tisíce malých visacích zámků – důkazy lásky korejských milenců.

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů