Vyhledat zájezd na mapě

Centrum kultury etnika Toradžů, Tana Toraja, patří mezi nejkrásnější oblasti Indonésie. Horská krajina posetá rýžovými políčky, zdobné rituální domy tongkonan a pasoucí se buvoli, nejdůležitější zvíře pro pohřby Toradžů, představují nádherný kout světa. Relativně izolovaná horská oblast si i nadále udržuje své pohřební zvyky, které ji v 70. letech 20. století proslavily po celém světě a učinily z této oblasti jeden z nejdůležitějších turistických cílů ndonésie.

Pohřební rituály

Toradžské pohřebištěPohřební rituály hrají v životě Toradžů důležitou roli. Slavnost, které se běžně účastní i stovky lidí, stojí rodinu zesnulého mnoho peněz, a tak se běžně stává, že se pohřeb koná až po naspoření dostatečné částky, často i několik let po smrti zesnulého. Velká část úspor padne na koupi vodních buvolů, kteří se během slavnosti pro západního pozorovatele dost nehumánním způsobem usmrcují. Zpracovaný buvol pak slouží jako součást občerstvení účastníků oslavy. Slavnost má silný komunitární charakter, který utužuje společenské vazby. Nákladnost pohřbu pak zvyšuje prestiž pořádající rodiny.

Rantepao

Město Rantepao na středním Sulawesi je centrem hornaté oblasti nazývané Tana Toraja (Země Toradžů), domovem etnika Toradža. Většina populace vyznává křesťanskou víru, obohacenou o prvky původních animistických tradic. Ty jsou spojeny především s honosnými pohřby. Přestože jsou Toradžové většinou křesťané, jejich víra je stále ovlivňována aluk to dolo, což doslova znamená „náboženství předků“. Toto náboženství je polyteistické, ovšem nejdůležitějším bohem je Puang Matua, který stvořil zemi, lidstvo i zvířata. Město samotné mnoho nenabízí, ale je důležitým výchozím bodem pro výlety do okolních tradičních vesnic.

Kete Kesu

Toradžské domy, SulawesiVesnice s tradičními obydlími se střechami připomínajícími býčí rohy. Tradiční domy tongkonan svými střechami velmi připomínají obydlí etnika Bataků ze západní Sumatry. Tradiční domy Toradžů jsou stavěny směrem k severu a bez použití spojovacích materiálů – dřevěné desky jsou opracovány tak, aby do sebe dokonale zapadly. Přestože mají obydlí ohromné střechy, prostoru uvnitř domu mnoho není. Do domu se vchází nízkými vstupními dveřmi, okna jsou malá. Vnější zdi tongkonanů zdobí tradiční obrazce a řezby, často se zvířecími motivy. 

Lemo

Výsledky náročné řezbářské práce Toradžů si lze prohlédnout například ve vesnici Lemo. Pohřební dřevěné figurky tau tau, které zpodobňují zemřelého, se vyrábějí z několika druhů dřev. Čím dražší dřevo, tím vyšší sociální statut rodiny zemřelého. A vzhledem k tomu, že i odměna pro řezbáře je vysoká, figurky tau tau si zdaleka nemůže dovolit každý. Figurky mají tradičně své místo v blízkosti hrobu, pozůstalí k nim přinášejí obětiny.

Londa

Hrob, Tana Toraja na SulawesiNetradiční způsob pohřbívání mrtvých je k vidění ve vesnici Londa. Toradžové už odedávna ukládají rakve se zesnulými do dutin vytesaných ve skále. Před touto dutinou se postaví konstrukce připomínající balkon, na níž se umístí figurky tau tau připomínající mrtvého. 

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů