Vyhledat zájezd na mapě

Yogjakarta neboli Yogya (psáno také Jogjakarta či Jogja) je hlavním městem malé provincie Daerah Istimewa Yogyakarta (Zvláštní oblast Yogyakarta) v jižní části střední Jávy. Toto kulturní centrum je známé mimo jiné výrobou tradiční indonéské batiky, stínovým loutkovým divadlem wayang kulit či místní specialitou nasi gudeg. Ve městě je mnoho vysokých škol a univerzit. Nejznámější, Universitas Gadjah Mada, je na seznamu sta nejlepších univerzit světa. Panorama města doplňuje na severu se tyčící aktivní sopka Merapi.

Kraton

Dodnes obývané sídlo yogjakartského sultána. Současným sultánem a zároveň guvernérem provincie je sultán Hamengkubuwono X. Kraton není jen komplex budov určených pro pobyt sultána a jeho rodiny, ale také široké okolí rozkládající se na několika kilometrech čtverečních obehnané bílými hradbami. Uvnitř hradeb se nachází také severní a jižní náměstí a domy bývalého služebnictva. Samotný palác byl postaven r. 1755.

Taman Sari

Taman Sari, YogjakartaVodní palác v minulosti sloužil jako místo odpočinku a rekreace sultána a jeho rodiny. V 17. století byl postaven portugalským architektem jako vodní stavba podle evropského vzoru, avšak s javánskými symbolickými ornamenty. Zahrada vodního paláce nabízela odpočinek pod korunami stromů, jeho bazény zase příjemnou koupel pro sultánovy manželky a konkubíny. Úzkými uličkami s výrobnami batiku se můžete od Taman Sari dostat k netypické stavbě podzemní mešity (s touto mešitou se pojí zajímavá legenda o bohyni Loro Kidul – vládkyni jižních moří, ochránkyni sultánského rodu Hamengkubuwono).

Pasar Ngasem

Mezi Kratonem a Taman Sari se nachází v mumraji místních motorkářů a trhovců jednoduše přehlédnutelný ptačí trh, který na stejném místě stál už v r. 1809. Pasar Ngasem byl nejstarší a největší ptačí trh ve městě, velká část trhu ale byla nedávno přesunuta na jiné místo v Yogjakartě, na ptačí trh Pasar Burung Pasty, který je v současnosti centrem milovníků ptactva a dalšího drobného zvířectva.

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů