Vyhledat zájezd na mapě

Indonésie, největší souostroví na světě s více než 14 tisíci ostrovy, je nejlidnatější muslimskou zemí, v níž ale nalezneme pestrou směs náboženských skupin. Ostrov Bali je baštou hinduismu jihovýchodní Asie, početnou křesťanskou komunitu najdeme na ostrově Sulawesi a řada unikátních animistických kultur a náboženství je rozeseta po dalších ostrovech. Indonésie je také velmi pestrá svou přírodou, jíž dominují tropické lesy, vulkány a bělostné pláže.

Základní informace o Indonésii

Oficiální název: Indonéská republika, Republik Indonesia
Rozloha: 1 910 000 mil. km2, 7 966 mil. km2 vodní plocha (17 508 ostrovů)
Obyvatelstvo: asi 237 milionů, z toho více než 40 % tvoří Javánci
Národnostní složení: V Indonésii žijí Javánci 46 %, Sundové 13 %, Madurci 6 %, dále Minangkabauové, Buginijci, Batakové, Balijci, Číňané (5 mil.), Arabové i Indové.
Hlavní město Indonésie: Jakarta (více než 8 milionů obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: Indonésie se dělí na 33 provincií včetně dvou zvláštních provincií a samostatného okresu Jakarta.
Jazyk: indonéština
Měna: indonéská rupie (IDR); kurzy
Náboženství: 86 % – muslimové, 5 % – protestanti, 3 % – katolíci, 2 % – hinduisté. Více v článku Náboženství a víra v Indonésii.
Časové pásmo: SEČ +6-8 hodin (Indonésie je rozdělena do tří časových pásem)
Mezinárodni předvolba: +62
Důležitá telefonní čísla: policie (110), první pomoc (118), hasiči (113)
Doména: .id

Zastupitelské úřady ČR pro Indonésii

Vízum do Indonésie

Občané ČR mohou vstoupit na území Indonéské republiky bez víza, pokud:

 • Účelem pobytu je výlučně turistika, kdy doba pobytu nepřesáhne 30 dnů od vstupu na území a současně vstup i výstup na/z území Indonéské republiky se uskuteční na jednom z pěti mezinárodních letišť (Soekarno Hatta – Jakarta, Ngurah Rai – Bali, Kualanamu – Medan, Juanda – Surabaya, Hang Nadim – Batam) či jednom ze čtyř mezinárodních přístavů (Sri Bintan Pura – Tanjung Pinang, Batam Center – Batam, Sekupang – Batam, Tanjung Uban – Tanjung Uban).
 • V ostatních případech (pobyt na dobu nejvýše 30 dnů) je nutné získání víza na indonéském letišti či příjezdu do přístavu za poplatek 35 USD. K získání jednorázového víza jsou nutné následující náležitosti:
  • 1. Cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců od data vstupu na území Indonésie a obsahující alespoň dvě prázdné stránky.
  • 2. Poplatek za pobytové vízum do 30 dnů ve výši 35 USD.
  • 3. Zpáteční letenka/lodní lístek.

Bezpečnost v Indonésii

Indonésie je relativně velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je v porovnání s ČR na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Nejčastější jsou krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme v Indonésii dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy Indonésie

V Indonésii je předpisy stanovena povinnost prokázat dostatek finančních prostředků na pobyt (500 USD nebo částka odpovídající délce pobytu). Možnost bezcelního dovozu zboží pro osobní potřebu v objemu: 1 l alkoholických nápojů (pro osoby starší 21 let), 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, 100 g tabáku, 5 kg čaje, 3 kg kávy a osobní šperky. Celková hodnota těchto předmětů by neměla přesáhnout hodnotu 250 USD. Elektroniku, cenné kovy, drahokamy a videokazety je nutné deklarovat v celním prohlášení v zájmu bezkonfliktního odbavení při příjezdu do Indonésie. Za dovoz narkotik hrozí v Indonésii trest smrti.

Platební karty a šeky

V Indonésii stále stoupá počet bankovních automatů (ATM). Používání celosvětově známých platebních karet (Visa, MasterCard, Maestro) je u většiny z nich běžné, některé automaty mají ovšem nastavený omezený výběr hotovosti. Pro platby při nákupech je jejich využití velmi omezené a mohou být občas problémy, nicméně rozhodně je doporučujeme mít jako finanční rezervu.

Elektřina

Elektrické napětí v Indonésii se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. Zásuvky jsou podobné jako v ČR.

Očkování do Indonésie

Očkování do Indonésie doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

 • Pošta - pošty jsou v Indonésii otevřené po–pá 9–18 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Do ČR zásilka dojde cca do 14 dnů.
 • Místní telefon- volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna. Další finančně nenáročnou alternativou pro místní a mezinárodní hovory jsou pobočky indonéské státní telekomunikační společnosti Telkom.
 • Mobily - v Indonésii je rozvinutá síť několika mobilních operátorů (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat atd.) pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží, pouze síť Vodafone funguje problematičtěji.
 • Internet - internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 10 000 IDR/hod.

Fotografování, filmování

Fotografovat je v Indonésii možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Při fotografování lidí, zejména žen, je nutné si uvědomit, že se nacházíte v muslimské zemi. Ceny klasických filmů jsou srovnatelné s cenami u nás (i o něco levnější), ceny diafilmů jsou naopak vyšší a ne vždy se dají sehnat. Na cesty do Indonésie je také dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být problematické. Téměř v každé internetové kavárně je možnost si nechat vypálit obsah paměťové karty na CD.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Stravování

Indonéská kuchyně je jednou z nejproslulejších na světě. Skladba pokrmů je do velké míry ovlivněna bohatou historií souostroví, kde se střídali Číňané, Portugalci, Holanďané a další.

Základem indonéské kuchyně je vždy vařená rýže podávaná nejčastěji s pálivou omáčkou (sambal). Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako je karambola, mangostan, plody chlebovníku, durian, rambutan atd.

Přestože je Indonésie převážně muslimskou zemí, alkohol (zejména pivo) je především na turisticky atraktivních místech běžně k dostání – zahraniční i místní vína (především rýžové a palmové), kořalky, místní pivo. Výtečné jsou čerstvé ovocné džusy, mléko zelených kokosových ořechu a zeleninové šťávy. Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné běžně koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu.

Naši průvodci na zájezdech samozřejmě stravování pro zájemce organizují a pomáhají s jeho výběrem (na zájezdech s jídlem v ceně je toto automatické).
Hlavní jídlo dne: zpravidla večeře; u zájezdů s polopenzí v ceně.
Voda: je lépe pít kupovanou vodu. 

Klima v Indonésii

Indonésie je rovníková země a podnebí je tudíž po celý rok poměrně stabilní (teplota se po celý rok pohybuje kolem 27 °C) , lze ovšem rozlišit suché a vlhké období.

JAKARTA – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden52329vysoká300
únor52329vysoká300
březen62330vysoká211
duben72431vysoká147
květen72431vysoká114
červen72331vysoká97
červenec72331vysoká63
srpen82331vysoká43
září82331vysoká66
říjen72331vysoká112
listopad62330vysoká142
prosinec52329vysoká203

UJUNG PADANG (jižní Sulawesi) – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden52329vysoká686
únor62429vysoká536
březen62329vysoká424
duben82330vysoká150
květen82331vysoká89
červen82230vysoká74
červenec92130vysoká36
srpen102131vysoká10
září102131vysoká15
říjen102231vysoká43
listopad92330vysoká178
prosinec52329vysoká610
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů