Vyhledat zájezd na mapě

Arménie je stát ležící v Zakavkazsku v jihozápadní Asii, bez přístupu k moři. Lze se setkat i s názory, podle kterých je součástí Evropy. Na severu hraničí Arménie s Gruzií (164 km), na východě s Ázerbájdžánem a Náhorním Karabachem (566 km), na jihu s Íránem (35 km) a na západě s ázerbájdžánskou enklávou Nachičevan (221 km) a Tureckem (268 km).

Základní informace o Arménii

Oficiální název: Arménská republika (Hajastani Hanrapetuthjun)
Neoficiální zkrácený název: Arménie
Rozloha: 29 743 km2
Obyvatelstvo: 3 215 800 obyvatel (údaj z roku 2010)
Národnostní složení: 97,9 % – Arméni, 1,3 % – jezidští Kurdové, 0,5 % – Rusové
Hlavní město: Jerevan, k jiným velkým městům patří Gyumri (dříve Leninakan), Hrazdan, Vanadzor (dřívě Kirovakan), Ijevan, Alaverdi.
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: Arménie se člení na 11 provincií (arménsky „marz“): Aragatsotn, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Kotayk, Lorri, Shirak, Syunik, Tavush, Vajots Dzor, Yerevan. V čele jednotlivých provincií stojí guvernéři jmenovaní vládou.
Jazyk: arménština (úřední), kurdština, ruština
Měna: arménská dram (AMD), aktuální kurz.
Náboženství: 98 % - arménská apoštolská církev. Kurdové žijící na západě praktikují zoroastrismus a šamanismus. Většina Ázerbájdžánců vyznávajících islám utekla během konfliktu do Ázerbájdžánu.
Časové pásmo: GMT +4
Mezinárodni předvolba: +374
Důležitá telefonní čísla: lékařská záchranná služba 103, policie 102, hasiči 101, havarijní služba Jerevanu 104
Doména: .am
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Arménii:

Vízum do Arménie:

  • Občané ČR a SR:  Do 30 dnů není potřeba vízum. Platnost pasu se doporučuje 6 měsíců od data návratu. 
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Arménií a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost v Arménii

Pobyt na celém území Republiky Arménie je podle oficiálních informací i dosavadních zkušeností poměrně bezpečný. Hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem a mezi Arménií a Tureckem jsou uzavřeny, tj. z Arménie se lze po zemi dostat pouze do Gruzie a Íránu.

Celní předpisy Arménie

Pro vývoz jakýchkoli uměleckých předmětů je nutné mít povolení Ministerstva kultury Republiky Arménie. Alkohol je limitován stejným způsobem jako v ČR, ale v tomto směru jsou arménské orgány benevolentní. Stejným způsobem přistupují i k výrobkům z drahých kovů, které jsou určeny pro osobní potřebu. Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné předpisy nebo přístup celních orgánů mohou měnit, doporučujeme vám informovat se o aktuální situaci na zastupitelských úřadech Arménie v zahraničí.

Platební karty a šeky

Použití platebních karet, zejména pro výběr hotovosti z bankomatu, je v Arménii bezproblémové – ve větších městech.

Elektřina

Elektrické napětí je v Arménii stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice.

Očkování do Arménie

Očkování doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Mobily: GSM služby zajišťují dva mobilní operátoři – ArmenTel a VivaCell. Operátoři poskytují podobné služby a mají pokrytí téměř po celém území Arménie.
  • Internet je k dispozici ve všech větších městech Arménie, v Jerevanu existují internetové kavárny, které mají otevřeno 24 hodin denně.
  • Pošta: Mezinárodní poštovní služby jsou trochu pomalejší a občas nespolehlivé, ale v posledních několika letech se situace zlepšila. Hlavní poštovní kancelář sídlí v Jerevanu na náměstí Republiky. Pošta funguje od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů), v Arménii jsou velmi citliví na fotografování kostelů a jiných náboženských míst.

Arménská mentalita:

Arméni se chovají k občanům ČR velmi přátelsky, avšak stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky (byť i neúmyslné).

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování v Arménii

Arménská kuchyně odráží vlivy ruské, řecké, perské a turecké kuchyně. K základním přísadám patří zelenina. V zimní sezoně tvoří základ jídelníčku spíše sušené ovoce, olivy, ořechy, rýže a obilniny. Významnou součástí jídelníčku je mahdzoon, který známe pod pojmem jogurt. V Arménii je však využíván i jako příloha, nápoj nebo základ omáček.

Arménská kuchyně nabízí několik specialit. Lavaš (oblíbený také v Íránu) je místní chléb, který se podobá arabským plackám, je ale tenčí a větší. Národními jídly jsou šašlik (všechny možné naložené druhy masa a zeleniny napíchnuté na špejli), ghapama (dýně dušená s rýží, rozinkami, jablky a skořicí) a khaš (masový vývar s bylinkami, servírovaný s česnekem a chlebem).

Oblíbená je káva, která se vaří ve speciálním kalíšku a poté se přelije do hrnku. Čaj se příliš nepije. Arménie je známá vínem, nejčastěji narazíte na polosladká a dezertní.

Jídlo a potraviny zakoupené v obchodech a restauracích střední a vyšší úrovně jsou nezávadné. V letních měsících je zapotřebí opatrnosti při konzumaci ryb. Ceny potravin jsou spíše nižší než u nás.
Voda: Vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech. Nahoru

Klima v Arménii

Klima Arménie se řadí do oblasti suchých subtropů. Charakter podnebí je kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. Významným klimatogeografickým činitelem je nadmořská výška území. Vyšší polohy mají sníh v průběhu celého roku. Průměrné srážkové úhrny se pohybují kolem 300 mm/rok.

Upřesnění ke konkrétnímu klimatu na vašem zájezdu naleznete v Podrobných pokynech.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Jerevan

1

4

11

19

24

29

33

32

28

21

12

4

22

25

30

37

44

21

9

8

8

27

23

23

Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů