Vyhledat zájezd na mapě

Základní informace o Ománu

Oficiální název: Sultanát Omán / Saltanat Uman
Neoficiální zkrácený název: Omán
Rozloha: 185 180 km2
Obyvatelstvo: 3 418 085 (odhad červenec 2009)
Národnostní složení: Arabové, Afričané, obyvatelé původem z jižní Asie
Hlavní město: Maskat (přes 600 tis. obyvatel)
Státní zřízení: absolutní monarchie
Územní členění: Omán je rozdělen na 5 regionů a 4 gubernie (Ad Dakhiliyah, Al Batinah, Al Buraymi, Al Wusta, Ash Sharqiyah, Az Zahirah, Masqat (Maskat), Musandam, Zufar).
Jazyk: oficiálním jazykem je arabština
Měna: ománský rial, zkratka OMR, aktuální kurz
Náboženství: Islám 75 %, ostatní 25 %
Časové pásmo: GMT +4 hod.; oproti ČR tedy +3 hodiny v době zimního času a +2 hodiny v době letního času
Mezinárodni předvolba: +968
Důležitá telefonní čísla: Policie (290099), ambulance (999), hasiči (290211)
Doména: .om
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR

  • Velvyslanectví Rijád
    Diplomatická působnost pro Saúdskoarabské království, Bahrajnské království a Sultanát Omán Konzulární působnost konzulární pro Saúdskoarabské království, Bahrajnské království a Sultanát Omán

Vízum do Ománu

  • Občané ČR: Vízum se vystavuje po příletu na letišti v Maskatu. Platí se na místě a k vystavení víza nejsou potřeba kromě pasu žádné další dokumenty.
  • Ostatní: je nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Ománem

Nahoru

Bezpečnost v Ománu

Bezpečnostní situace v Ománu je stabilní, v zemi je nízká kriminalita. Tohoto stavu bylo dosaženo tvrdými postihy sebemenších přestupků a nekompromisním postojem úřadů vůči porušování místních předpisů. Za spáchání kriminálního činu jsou vyměřovány velmi přísné tresty, jejichž důsledkem je vyhoštění ze země. Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány proti prodejcům a držitelům drog, akloholu a erotických materiálů.

Celní předpisy Ománu

Osobní věci podléhají kontrole. Zakázán je dovoz alkoholu, opia, narkotik, pornografických a eroticky zaměřených materiálů (videokazet, časopisů), dále dovoz politicky či nábožensky citlivé a antiislámské literatury. Zakázán je i dovoz čerstvých potravin a izraelské měny. Uvedené položky podléhají přísné cenzuře a jsou okamžitě konfiskovány s patřičným postihem podle islámského práva – šaríji pro osoby při tomto činu přistižené. Dovoz zbraní a střeliva je povolen pouze na základě dopředu vyžádané zvláštní licence v omezeném množství.

Platební karty a šeky

Ve velkých městech v Ománu není problém platit platebními kartami, je nutné mít ale i hotovost.

Elektřina

V Ománu je zavedeno napětí 220 –240 V, 50 Hz, je nutný adaptér.

Nahoru

Očkování do Ománu

Podobně jako jinde v Asii doporučujeme nechat se očkovat proti hepatitidě typu&A a B a zkontrolovat si platnost svého očkování proti tetanu. Antimalarika nejsou v Ománu nutná. Výběr očkování však vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu  například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Ománská mentalita

Omán je země s relativně liberálním přístupem k prosazování zásad islámského náboženství. Je zde částečně povoleno sledovat satelitní TV programy, u žen ve městech se toleruje běžný, evropský způsob oblečení. Alkoholické nápoje se v obchodech neprodávají a jejich konzumace je vyhrazena pouze do soukromí nebo do hotelových restaurací a barů.

Stravování

Tradiční ománská kuchyně je velmi jednoduchá a vystačí si s několika základními surovinami a kořením. Hlavně díky marinádám jsou zdejší pokrmy chutné a zvláštní. Nejčastěji využívanými surovinami jsou kuřecí, rybí a skopové maso. Co se týče nápojů, pak je v Ománu oblíbeným nápojem tzv. laban (slané podmáslí), případně nápoje na bázi jogurtu smíchané s kardamonem a pistáciovými oříšky.
Nahoru

Ománské klima

Na severu Ománu a ve vnitrozemí panuje středozemní klima, jižní část země leží v tropickém pásmu, kde se letní teploty pohybují mezi 38-50 °C. V zimním období bývá oblačno se srážkami a teploty 18-25 °C. Celoročně je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření (doporučuje se nosit brýle s UV filtrem).

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Maskat
252528323738363334343026
281310101311131018
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Vaše ohlasy

K. a P. Jilečkovi, Čelákovice, 11.12.2017

Rádi bych Vám podali zpětnou vazbu k naší cestě Ománem, ze které jsme byli, jsme a budeme nadšení. Cesta se vydařila na 1000 %... Skvělá organizace obou průvodců, všechny dotazy zodpovězeny a obecně neskutečně pečlivá příprava jednotlivých aktivit. Opravdu s takovým přístupem jsme se ještě nesetkali a laťka byla nastavena velmi vysoko. K tomu veselá parta, dobrá nálada, skvělý program a je na co vzpomínat. Určitě Vás budeme jen doporučovat. Děkujeme, přejeme Vám všem, ať se daří!

Pavel a Sylvie V., Brno, 17.2.2015

Se zájezdem jsme byli maximálně spokojeni. Vedli ho dva zkušení vedoucí, kteří se znamenitě doplňovali. Absolutně bezchybnou organizaci zájezdu zajišťoval Tomáš Malý, jenž současně fungoval jako nevyčerpatelný zdroj energie, dobré nálady a pohody. O obsahovou náplň se staral arabsky mluvící Jan Neubauer – chodící encyklopedie islámu. Oba vedoucí se nám trvale velmi pozorně věnovali a díky své výborné jazykové vybavenosti a znalosti místních podmínek nám pomáhali překlenout jazykovou bariéru. Program zájezdu byl značně bohatý a obsahově velmi dobře vyvážený. Ve srovnání se zájezdy jiných CK byl obohacen o řadu nových prvků. K poznání přírodních krás Ománu sloužily různě dlouhé treky, jakož i safari v písečných dunách či šnorchlování. Hlubokým zážitkem byla návštěva želví farmy, kde jsme mohli na vlastní oči pozorovat karetu obrovskou při kladení vajec. Vaše volba partnerské CK Geos pro zájezd do Ománu nám přinesla velkou spoustu nových nádherných zážitků a poznatků. Byla vysloveně „trefou do černého“.

Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů