Vyhledat zájezd na mapě

Základní informace o Ománu

Oficiální název: Sultanát Omán / Saltanat Uman
Neoficiální zkrácený název: Omán
Rozloha: 185 180 km2
Obyvatelstvo: 3 418 085 (odhad červenec 2009)
Národnostní složení: Arabové, Afričané, obyvatelé původem z jižní Asie
Hlavní město: Maskat (přes 600 tis. obyvatel)
Státní zřízení: absolutní monarchie
Územní členění: Omán je rozdělen na 5 regionů a 4 gubernie (Ad Dakhiliyah, Al Batinah, Al Buraymi, Al Wusta, Ash Sharqiyah, Az Zahirah, Masqat (Maskat), Musandam, Zufar).
Jazyk: oficiálním jazykem je arabština
Měna: ománský rial, zkratka OMR, aktuální kurz
Náboženství: Islám 75 %, ostatní 25 %
Časové pásmo: GMT +4 hod.; oproti ČR tedy +3 hodiny v době zimního času a +2 hodiny v době letního času
Mezinárodni předvolba: +968
Důležitá telefonní čísla: Policie (290099), ambulance (999), hasiči (290211)
Doména: .om
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR

  • Velvyslanectví Rijád
    Diplomatická působnost pro Saúdskoarabské království, Bahrajnské království a Sultanát Omán Konzulární působnost konzulární pro Saúdskoarabské království, Bahrajnské království a Sultanát Omán

Vízum do Ománu

  • Občané ČR: Vízum se vystavuje po příletu na letišti v Maskatu. Platí se na místě a k vystavení víza nejsou potřeba kromě pasu žádné další dokumenty.
  • Ostatní: je nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Ománem

Nahoru

Bezpečnost v Ománu

Bezpečnostní situace v Ománu je stabilní, v zemi je nízká kriminalita. Tohoto stavu bylo dosaženo tvrdými postihy sebemenších přestupků a nekompromisním postojem úřadů vůči porušování místních předpisů. Za spáchání kriminálního činu jsou vyměřovány velmi přísné tresty, jejichž důsledkem je vyhoštění ze země. Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány proti prodejcům a držitelům drog, akloholu a erotických materiálů.

Celní předpisy Ománu

Osobní věci podléhají kontrole. Zakázán je dovoz alkoholu, opia, narkotik, pornografických a eroticky zaměřených materiálů (videokazet, časopisů), dále dovoz politicky či nábožensky citlivé a antiislámské literatury. Zakázán je i dovoz čerstvých potravin a izraelské měny. Uvedené položky podléhají přísné cenzuře a jsou okamžitě konfiskovány s patřičným postihem podle islámského práva – šaríji pro osoby při tomto činu přistižené. Dovoz zbraní a střeliva je povolen pouze na základě dopředu vyžádané zvláštní licence v omezeném množství.

Platební karty a šeky

Ve velkých městech v Ománu není problém platit platebními kartami, je nutné mít ale i hotovost.

Elektřina

V Ománu je zavedeno napětí 220 –240 V, 50 Hz, je nutný adaptér.

Nahoru

Očkování do Ománu

Podobně jako jinde v Asii doporučujeme nechat se očkovat proti hepatitidě typu&A a B a zkontrolovat si platnost svého očkování proti tetanu. Antimalarika nejsou v Ománu nutná. Výběr očkování však vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu  například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Ománská mentalita

Omán je země s relativně liberálním přístupem k prosazování zásad islámského náboženství. Je zde částečně povoleno sledovat satelitní TV programy, u žen ve městech se toleruje běžný, evropský způsob oblečení. Alkoholické nápoje se v obchodech neprodávají a jejich konzumace je vyhrazena pouze do soukromí nebo do hotelových restaurací a barů.

Stravování

Tradiční ománská kuchyně je velmi jednoduchá a vystačí si s několika základními surovinami a kořením. Hlavně díky marinádám jsou zdejší pokrmy chutné a zvláštní. Nejčastěji využívanými surovinami jsou kuřecí, rybí a skopové maso. Co se týče nápojů, pak je v Ománu oblíbeným nápojem tzv. laban (slané podmáslí), případně nápoje na bázi jogurtu smíchané s kardamonem a pistáciovými oříšky.
Nahoru

Ománské klima

Na severu Ománu a ve vnitrozemí panuje středozemní klima, jižní část země leží v tropickém pásmu, kde se letní teploty pohybují mezi 38-50 °C. V zimním období bývá oblačno se srážkami a teploty 18-25 °C. Celoročně je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření (doporučuje se nosit brýle s UV filtrem).

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Maskat
252528323738363334343026
281310101311131018
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů