Vyhledat zájezd na mapě

Kyrgyzstán (kyrgyzsky Кыргызстан – rusky Киргизия) je stát ve Střední Asii. Jeho sousedy jsou Čína, Tádžikistán, Uzbekistán a Kazachstán. Hlavním městem je Biškek. Kyrgyzstán je zakládajícím členem Společenství nezávislých států.

Základní informace o Kyrgyzstánu

Oficiální název: Kyrgyzská republika
Neoficiální zkrácený název: Kyrgyzstán
Rozloha: 198 500 km2
Obyvatelstvo: 5,14 mil. obyvatel (údaj z roku 2007)
Národnostní složení: 58,6 % – Kyrgyzové, 17,1 % – Rusové, 14 % – Uzbeci, Ukrajinci, Bělorusové
Hlavní město: Biškek (0,9 mil. obyvatel)
Státní zřízení: parlamentní republika
Územní členění: 9 oblastí: 1. Biškek (samosprávné město), 2. Batkenská oblast (Batken), 3. Čujská oblast (Tokmak), 4. Džalalabádská oblast (Džalal-Abad)  5. Narynská oblast (Naryn), 6. Ošská oblast (Oš), 7. Talaská oblast (Talas), 8. Issykkulská oblast (Karakol), 9. Oš (samosprávné město)
Jazyk: kyrgyzština (úřední), ruština (úřední)
Měna: som (KGS), aktuální kurz .
Náboženství: 75 % – muslimové, 20 % – ruští pravoslaví, 5 % – ostatní
Časové pásmo: GMT +5
Mezinárodni předvolba: +996
Důležitá telefonní čísla: lékařská záchranná služba 103, policie 102, hasiči 101
Doména: .kg
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Kyrgyzstán

Vízum do Kyrgyzstánu

  • Občané ČR: Na základě zákona Kyrgyzské republiky č. 121 ze dne 14. 7. 2012 byla zrušena vízová povinnost pro turistické cesty či cesty na základě pozvání nepřesahující 60 dnů pobytu. Vedle vízové povinnosti došlo ke zrušení povinnosti se registrovat.
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Kyrgyzstánem a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost 

Bezpečnostní situace v Kyrgyzstánu je relativně stabilní.

Celní předpisy

Povolený převoz zboží přes státní hranici Kyrgyzské republiky fyzickými osobami pro osobní spotřebu: alkohol (plnoletí) – 2 litry, cigarety (plnoletí) – 200 kusů, koberce – 2 kusy, potraviny – 10 kg, foto-, audio-, video- technika – od každého 1 kus. Při vývozu nebo dovozu živých zvířat nebo rostlin je vždy vyžadováno veterinární osvědčení.

Platební karty a šeky

K výměně místní měny som (KGS) se přijímají pouze americké dolary vydané po roce 2000, neopotřebované a bez porušení celistvosti. Staré dolarové bankovky jsou nevyměnitelné.

Protože som není volně směnitelná měna, existuje v Kyrgyzstánu černý trh, na kterém se za dolary nebo eura nabízí lepší kurz než v bankách a oficiálních směnárnách. V této souvislosti ale důrazně upozorňujeme na to, že měnit peníze načerno je přísně zakázáno. Každoročně jsou zadrženy desítky turistů, kterým jsou veškeré peníze zkonfiskovány a turisté jsou vyhoštěni ze země a označeni za nežádoucí osobu.

Cestovní šeky lze vyměnit za hotovost prakticky ve všech bankách.

Elektřina

Elektrické napětí je v Kyrgyzstánu stejné jako v Evropě: 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).

Očkování do Kyrgyzstánu

Očkování do Kyrgyzstánu doporučujeme proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a proti choleře. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Telefon: Je možné si koupit telefonní kartu, v řadě internetových kavárnách je možné telefonovat internetovým telefonem.
  • Mobily: Roaming mobilních operátorů v Kyrgyzstánu funguje.
  • Internet: Ve větších a turisticky zajímavých místech je běžně dostupný, nejvíce v hlavním městě Biškeku.
  • Pošta: Počítejte s delší dodací lhůtou, v Kyrgyzstánu operuje DHL.

Fotografování a filmování v Kyrgyzstánu

Nedoporučuje se fotografovat vojenské objekty, hraniční přechody a státní hranice. Kromě toho je nevhodné fotografovat policisty, kolony aut doprovázené policejním vozem, dále pohřební obřady a průvody. Bez svolení nelze fotografovat nádvoří a vnitřní prostory islámských škol, svolení často není vydáno vůbec nebo je vydáno za poplatek.

Mentalita 

Obyvatelé Kyrgyzstánu jsou velmi pohostinní, chovají se k občanům ČR velmi přátelsky, avšak stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky (byť i neúmyslné).

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování 

Základem kyrgyzské kuchyně je výhradně maso, zejména skopové. Masem se nešetří, pokrmy jsou někdy velice mastné. Důležité jsou také polévky - nesmí chybět šorpo, což je tradiční silná polévka (beraní vývar s kusem vařeného skopového masa na kosti, tukem, bramborou a kusem mrkve), můžete ochutnat hutný ruský boršč, nebo osvěžující studenou polévku okrjošku. Je to kefír s nadrobno nakrájenou okurkou, případně rajčaty a hlavně hodně koprem.

Setkáte se s také samozřejmě s šašlikem - peče se skoro před každou restaurací na speciálním grilu nad žhavým uhlím na jehlách (kousky skopového, hovězího, ojediněle kuřecího). 

Tradiční kyrgyzské jídlo je bešbarmak. Jsou to nudle s drobně krájeným masem ve vývaru. K bešmarmaku můžete ochutnat kyrgyzský národní nápoj - Kumys (zkvašené kobylí mléko). V horách tvoří pro místní lidi základ stravy. Je to velmi zdravý a sytý nápoj, který skoro každý Kyrgyz obrovskou chutí pije. Nahoru

Klima

Charakter podnebí v Kyrgyzstánu je kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. V létě může teplota vystoupat až na 40 °C a v zimě klesat až na -23 °C, rekordy padají i kolem -40 °C. Významným klimatogeografickým činitelem je nadmořská výška území. Vyšší polohy mají sníh v průběhu celého roku. Pouze na pobřeží jezera Issyk-kul je klima podobné přímořským oblastem.

BIŠKEK – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden6-93-26
únor7-73-31
březen7010-47
duben7618-76
květen91123-64
červen121528mírná35
červenec111831vysoká19
srpen111630vysoká12
září101125mírná17
říjen8517-43
listopad7-110-44
prosinec6-5-28
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů