Vyhledat zájezd na mapě

Základní informace o Jordánsku

Oficiální název: Jordánské hášimovské království
Neoficiální zkrácený název: Jordánsko
Rozloha:  89 300 km2
Obyvatelstvo:  6,27 mil.
Národnostní složení: Arabové 98%, čerkesové, čečenci
Hlavní město:  Ammán / Amman (2,2 mil. obyvatel)
Státní zřízení: království
Územní členění: 12 provincií, tzv. „governorátů" 
Jazyk: úředním jazykem je arabština, vedle toho je relativně rozšířené i používání angličtiny.
Měna: jordánský dinár (JD nebo JOD), který se dělí na 100 piastrů nebo 1 000 filsů. Směnný kurz vůči USD je fixní, 1JD = 1,41 USD, aktuální kurz
Náboženství: Státním náboženstvím je islám, ke kterému se hlásí asi 92–96 % obyvatel, zbytek populace představují křesťané a několik tisícovek Drúzů (zejména v okolí města Azraq).
Časové pásmo: GMT/UTC + 2 hodiny; oproti ČR tedy +1 hodina v době zimního času a +0 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: + 962
Důležitá telefonní čísla: 191 Policie, 193 Zdravotní pohotovost, 199 Hasiči, 196 Imigrační policie (vízové a pobytové náležitosti)
Doména: .jo
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR

Vízum do Jordánska

  • Občané ČR: Jednorázové vstupní vízum lze získat na počkání na letišti a pozemních hraničních přechodech (s výjimkou přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge) za jednotný poplatek JOD 40,-. O vstupní vízum lze zažádat i na Jordánském velvyslanectví ve Vídni. (Pozn.: Činnost Jordánského honorárního konzulátu v Praze byla prozatím přerušena.) Při odjezdu ze země se platí tzv. odjezdový poplatek (departure tax) ve výši 10 JOD, při využití letecké přepravy je zpravidla zahrnut v ceně letenky.
  • Ostatní: je nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Jordánskem

Nahoru

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Jordánsku je stabilní, avšak z důvodů těžkých bojů v jižní Sýrii, občasné dělostřelecké či pěchotní palby směrem na jordánské území a pohybu množství uprchlíků, ale i islamistických radikálů přes jordánsko–syrské hranice doporučujeme občanům ČR cestujícím nebo pobývajícím na území Jordánska zcela upustit od návštěv oblastí v blízkosti syrských hranic.
V souvislosti s demonstracemi či občasnými nepokoji na území Jordánska dále doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti a vyhýbat se demonstracím a politickým shromážděním. Tyto aktivity se často (ale nikoliv výhradně) odehrávají v centrech velkých měst po páteční polední motlitbě. Aktuální bezpečnostní situaci lze v případě potřeby kdykoli konzultovat přímo se zastupitelským úřadem ČR v Ammánu (kontakty www.mzv.cz/amman).

Celní předpisy

Bezcelně lze do Jordánska dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu, 1litr alkoholického nápoje, 200 ks cigaret. K proclení je nutno přihlásit předměty obchodního charakteru. Je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží. Povinná směna valut při návštěvě Jordánska neexistuje. Zbylé JOD je možno před odjezdem směnit na volně směnitelnou měnu.

Platební karty a šeky

Ve velkých městech v Jordánsku není problém platit platebními kartami, je nutné mít ale i hotovost.

Elektřina

V Jordánsku je zavedeno napětí 220 –240 V, 50 Hz, je nutný adaptér.

Očkování

Podobně jako jinde v Asii doporučujeme nechat se očkovat proti hepatitidě typu A a B a zkontrolovat si platnost svého očkování proti tetanu. Antimalarika nejsou v Jordánsku nutná. Výběr očkování však vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Mentalita

Jordánsko je země s relativně liberálním přístupem k prosazování zásad islámského náboženství. Je zde částečně povoleno sledovat satelitní TV programy, u žen ve městech se toleruje běžný, evropský způsob oblečení. Alkoholické nápoje se v obchodech neprodávají a jejich konzumace je vyhrazena pouze do soukromí nebo do hotelových restaurací a barů.
Nahoru

Stravování

Jordánská kuchyně je spíš jednoduchá, ale chuťově zajímavá. Obvykle začíná bohatým výběrem předkrmů – méze, které se nabírají ještě teplým nekvašeným chlebem kobz a podávají se pro celý stůl.
Předkrmy jsou velmi vydatné, velice často se podává plněná zelenina, jako jsou tykve, mrkev nebo lilky, které jsou plněny většinou rýží, nebo typický felafel, což jsou smažené kuličky z cizrny.
Polévky bývají velmi často bohaté na zeleninu. Jako hlavní chod se obvykle podává hovězí, kuřecí a jehněčí maso (z náboženského důvodu nikdy ne vepřové). Maso se připravuje na rožni a objednává se vždy pro celý stůl.
Místo moučníku se spíše podává ovoce, jako jsou fíky, hroznové víno, granátová jablka, mango, melouny a tak dále. Milovníci sladkostí si v Jordánsku přijdou na své, zákusků je bohatý výběr a jsou opravdu velmi sladké, jelikož jsou máčeny v medu nebo sirupu a plněné různými druhy oříšků (např. baklava).
Pitnou vodu je nutné kupovat balenou, která je snadno k dostání.
V celé oblasti Středního východu se těší velké oblibě káva a bylinné čaje. Pokud máte chuť na silnou kávu, objednejte si kacar. Nejčastější alkoholický nápoj je arak, vyráběn z anýzu.

Klima

Celoročně je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření (doporučuje se nosit brýle s UV filtrem).

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Ammán
252528323738363334343026
281310101311131018
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů