Vyhledat zájezd na mapě

V Myanmaru vládl od roku 1962 vojenský režim, o kterém jsme často slyšeli i ve světovém zpravodajství. V listopadu 2015 se v zemi konaly parlamentní volby, které zaznamenaly výrazné vítězství opoziční strany National League for Democracy vedené její předsedkyní Daw Aung San Suu Kyi. Přes negativní obraz Myanmaru ve světě je tato země úžasná a rozhodně stojí za návštěvu. Je plná kontrastů - na jedné straně patřík k nejchudším zemím světa a na straně druhé se pyšní stovkami, ne-li tisíci pozlacených pagod a Buddhy posázenými drahokamy. Hluboce zakořeněný buddhismus přetrvává v myšlení všech "obyčejných" Barmánců a ovlivňuje jejich každodenní život.

Základní informace o Myanmaru

Oficiální název: Myanmarský svaz (Pyidaungzu Myanma Naingngandaw). Název byl zaveden r. 1989, má ale stejný slovní základ jako dodnes známější a používanější "Barma".
Rozloha: 676 578 km2
Obyvatelstvo: asi 51,5 mil. (2014)
Hlavní město: Nay Pyi Taw / Naypyidaw / Neipyijto (necelý 1 mil. obyvatel); největší město Rangún (asi 5 mil. obyvatel), nový oficiální název Yangon
Státní zřízení: republika
Územní členění: 7 divizí a 7 států
Jazyk: barmština
Měna: kyat (čti čat), (MMK) = 100 pya 
Aktuální kurz (2016): 1 USD = 1300 MMK, 1 EUR = 1385 MMK, 1 CZK = 51 MMK.
Náboženství: 89 % buddhisté, 4 % křesťané, 4 % muslimové, 1 % animisté aj.
Časové pásmo: GMT/UTC + 6,5 hodin.; oproti ČR tedy +5,5 hodin v době zimního času a +4,5 hodin v době letního času.
Mezinárodni předvolba: +95
Doména: .mm 

Zastupitelské úřady ČR pro Myanmar

 • Velvyslanectví ČR v Rangúnu
  působnost úřadu: Republika Myanmarský svaz - omezená pouze na pomoc v nouzi (vystavování NCD a ETD), plná konzulární působnost je zajišťována konzulárním úsekem ZÚ Bangkok.
 • Velvyslanectví ČR v Bangkoku
  působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Thajské království, Kambodžské království, Laoskou lidově demokratickou republiku a Myanmarský svaz.

 Vízum do Myanmaru

 • Občané ČR a SR: Potřebujete pas platný ještě 6 měsíců po návratu s min. 2 volnými stranami. Vízum zajišťuje naše CK přes místního partnera (je zapotřebí poslat sken pasu, sken fotografie a osobní údaje). Samotné vízum obdrží turisté na místě za poplatek v EUR. Individuální cestovatelé mohou žádat o barmské vízum na ambasádě v Berlíně: www.botschaft-myanmar.de.
 • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s cílovými a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost v Myanmaru

Myanmar je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Formou trestné činnosti vůči cizincům jsou v Barmě nejčastěji drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy Myanmaru

Povinná výměna valut neexistuje. Dovoz valut do Myanmaru není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole "Currency declaration form". Tento formulář může být vyžadován při výměně valut v bankách či při odjezdu ze země. Musí se vyvézt stejné množství cizí měny, jaké bylo deklarováno při příjezdu do Myanmaru, nebo prokázat výměnu potvrzením z banky. Není povoleno vyvážet ze země místní měnu.

Lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (400 ks cigaret, 2 l alkoholu). V Myanmaru je zakázán dovoz a vývoz narkotik, zbraní, artefaktů archeologického významu, starožitností, drahých kamenů (pokud nebyly koupeny ve zvláštních turistických prodejnách nebo v letištním duty-free shopu). Pro případnou celní kontrolu před odletem je nutné pečlivě uschovat všechny účtenky o zakoupeném zboží.

Platební karty a šeky

Bankomaty se v poslední době v Myanmaru objevují, kurz ale často bývá značně nevýhodný. Platební karty jsou prakticky nepoužitelné a přijímají je stejně jako cestovní šeky málokde. Doporučujeme nicméně mít je s sebou jako finanční rezervu.

Elektřina v Myanmaru

Elektrické napětí v Myanmaru se většinou pohybuje kolem 230 V. Zásuvky jsou tří typů – stejné jako u nás se dvěma nebo třemi kulatými zdířkami nebo se třemi plochými. V každém pokoji se tedy najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici. Zájezdy do Myanmaru jsou tedy „plně elektrifikované“, každý den (s výjimkou nočních přesunů na zájezdech) je možnost dobíjet kameru, mobil, použít ponorný vařič apod.

V některých hodinách bez elektriky mají ale hotely často vlastní generátory, které zajistí proud alespoň pro osvětlení, nespoléhejte tedy na nabíječky do foťáků a kamer.

Očkování do Myanmaru

Očkování do Myanmaru doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Myanmaru, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

 • Pošta – Barmské pošty jsou otevřené v pracovní dny od 9.30 do 16.30 hod. Pohledy lze koupit ve stáncích se suvenýry, známky na poště. Do ČR zásilka dojde cca do tří týdnů.
 • Místní telefon – Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů, pošt a telefonních stanic.
 • Mobilní telefon – Mobilní telefony v Myanmaru začínají fungovat, nelze ale garantovat. Lze koupit místní SIM, na kterou se dá běžné dovolat.
 • Internet – Je dostupný v hlavních turistických lokalitách, ale může to mít svá omezení (pomalost, nepřístupnost některých stránek, někdy i nemožnost vůbec se napojit). Počítejte proto tedy jen s občasnou možností použití. Cena se pohybuje kolem 500 kyatů za hodinu.

Fotografování, filmování

Fotografovat je v Myanmaru možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Ceny klasických filmů jsou srovnatelné s cenami u nás (i o něco levnější), ceny diafilmů jsou naopak vyšší a ne vždy se dají sehnat. Do Myanmaru je také dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být problematické.

Barmánská mentalita

Podobně jako většina Asiatů jsou i Barmánci milí a vstřícní. Svou nezištnou přátelskostí předčí obyvatele mnohých jiných zemí, takže na návštěvu Myanmaru budete často a rádi vzpomínat.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Stravování v Myanmaru

Základem barmské kuchyně je samozřejmě rýže v kombinaci s kari omáčkami a různými druhy masa – nejčastěji kuřecím, rybami, krevetami či skopovým. Hovězí a vepřové je k dostání jen výjimečně a velké množství pokrmů je bezmasých.

Barmská jídla nejsou příliš silně kořeněná – používá se hlavně kurkuma, zázvor, česnek, sůl a cibule. Velmi oblíbené jsou kořeněné saláty z čerstvé zeleniny s arašídy, citrónovou šťávou, čili papričkami atd.

Běžně je k dostání také luštěninová polévka původem z Indie. Oblíbené nudle se v Myanmaru podávají hlavně k snídani nebo mezi hlavními jídly.

Milovníci ovoce si přijdou na své – melouny, liči, grapefruity, banány, mandarinky, manga, papáje, jahody, avokádo či ananas patří mezi nejběžnější druhy.

Voda: Turisté by měli pokud možno pít jen vodu nabízenou v restauracích a z uzavřených plastikových lahví. Nápoje typu Pepsi, Cola, Sprite apod. jsou běžně k dostání, ale jejich místní napodobeniny jsou stejně chutné a mnohem levnější.

Alkohol: Myanmar je buddhistická země a vztah k alkoholu je tedy zde spíše negativní. Časy se ale postupně mění a alkohol je k dostání v licencovaných restauracích či obchodech – nejčastěji se jedná o pivo různých značek, ať už místní provenience, tak i z okolních zemí.

Klima v Myanmaru

Myanmar má tropické podnebí, i když velkou roli hraje nadmořská výška. Velkou část rozlohy tvoří hory – na severu sahají až do výšek kolek 5500 m n. m. Střední část země je pak nížinatá. Rok je možné rozdělit do dvou období – chladnější monzunové (květen–říjen) a teplé vlhké (listopad–duben). Kvůli srážkovému stínu na severu jsou nížiny o množství monzunových srážek ochuzeny. Na pobřeží jsou teploty nejvyšší a v období březen – květen dosahují svého maxima.

RANGÚN – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden101832vysoká3
únor101832vysoká3
březen101933vysoká5
duben102236extrémní8
květen102436extrémní51
červen72533extrémní307
červenec42430vysoká480
srpen32429vysoká585
září32429vysoká528
říjen52430vysoká394
listopad62431vysoká180
prosinec62331vysoká69

MANDALAJ – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden91328střední3
únor91328střední3
březen91531střední3
duben91936vysoká5
květen92538vysoká31
červen82637extrémní147
červenec62634extrémní160
srpen52634extrémní69
září42533extrémní104
říjen62433extrémní137
listopad72332extrémní109
prosinec81929vysoká51

KAM DÁL?

Zajímavá místa – Historie – Kuchyně – Náboženství – Jazyk – Poznávací zájezdy

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů