Vyhledat zájezd na mapě

Ázerbájdžán ležící na jižní straně Kavkazu je největší a nejvíce zalidněná země v Eurasii. Leží ve východní Evropě a částečně zasahuje do západní Asie. Na východě je Ázerbajdžán ohraničen Kaspickým mořem, na severu sousedí s Gruzií (322 km) a Ruskem (284 km), na jihu s Íránem (611 km), na západě s Arménií (787 km) a exklávou Nachičevan s Tureckem (9 km). Ázerbájdžán nemá přístup k otevřenému moři, pouze ke Kaspickému moři. 

Základní informace o Ázerbájdžánu

Oficiální název: Ázerbájdžánská republika
Neoficiální zkrácený název: Ázerbájdžán
Rozloha: 86 600 km2
Obyvatelstvo: 9 mil. obyvatel (údaj z roku 2010)
Národnostní složení: Ázerbájdžánci 95 %, Arméni 3 %, ostatní 2 %
Hlavní město: Baku (2 mil. obyvatel), k jiným velkým městům patří Gence, Sumquayit
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 59 rajónů (okresů) (rayonlar, j. č. rayon), 11 statutárních měst (şəhərlər, j. č. şəhər) a 1 autonomní republika (muxtar respublika) Nachičevan, která se dále dělí na 7 rajónů (okresů) a měst a 1 autonomní oblast Náhorní Karabach
Jazyk: ázerbájdžánština (úřední)
Měna: manat (100 gepiků) (AZN), aktuální kurz
Náboženství: islám přes 95 % (šíité 85 %, sunnité 15 %), pravoslavní křesťané 2 %, arménští křesťané 2 %, ostatní 1 %
Časové pásmo: GMT +4
Mezinárodni předvolba: +994
Důležitá telefonní čísla: lékařská záchranná služba 103, policie 102, hasiči 101
Doména: .az
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Ázerbájdžán

Vízum do Ázerbájdžánu

  • Občané ČR:  Platí vízová povinnost pro vstup na území Ázerbájdžánu, víza pro pobyt v Ázerbájdžánu lze získat na konzulárním úseku Velvyslanectví Ázerbájdžánu v Praze. Vyřízení žádosti trvá 5 až 10 dnů. K žádosti o vízum je třeba předložit: pozvání od ázerbájdžánského subjektu; vyplněnou žádost o vízum; platný cestovní pas; dvě fotografie pasového formátu; doklad o zaplacení konzulárního poplatku.  
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Ázerbájdžánem a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost v Ázerbájdžánu

Pobyt v samotném Ázerbájdžánu je poměrně bezpečný. Vzhledem k přetrvávajícímu konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach je uzavřena ázerbájdžánsko-arménská hranice. Nedoporučuje se cestovat do oblastí v blízkosti linie dotyku znepřátelených stran. Vstupem na území mezinárodně neuznané Náhorně-karabašské republiky bez souhlasu ázerbájdžánských orgánů se občan třetího státu dopouští narušení hraničního režimu Ázerbájdžánské republiky, bude prohlášen za nežádoucí osobu a v budoucnu mu bude znemožněn do Ázerbájdžánu vstup.

Celní předpisy Ázerbájdžánu

Z Ázerbájdžánu je přísně zakázáno vyvážet starožitnosti, ručně vyráběné koberce, památky, mince a jakékoliv předměty historické hodnoty. Při vývozu předmětů vyrobených před rokem 1960 podléhá vyvážený předmět exportní dani a pro samotný vývoz je třeba povolení ázerbájdžánského ministerstva kultury. Dále je omezen export strategického zboží z hlediska vývozu (např. je povoleno vyvézt maximálně 800 g kaviáru na osobu a 2 kg jesetera). Úplné informace lze najít na internetové adrese http://www.az-customs.net/en/zakon.htm.

Platební karty a šeky

Použití platebních karet pro výběr hotovosti z bankomatu je v Ázerbájdžánu bezproblémové ve větších městech.

Elektřina

Elektrické napětí je v Ázerbájdžánu stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).

Očkování do Ázerbájdžánu

Očkování do Ázerbájdžánu doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů), v Ázerbajdžánu jsou velmi citliví na fotografování kostelů a jiných náboženských míst.

Ázerbájdžánská mentalita

Ázerbájdžánci se chovají k občanům ČR velmi přátelsky, avšak stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky (byť i neúmyslné).

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská kuchyně je ovlivněna tureckou a částečně i ruskou a arabskou kuchyní. Ázerbájdžán je odedávna proslulý svou národní kuchyní. Ne náhodou je Ázerbájdžán krajem lidí dožívajících se vysokého věku. Vědci vysvětlují tento jev v prvé řadě příznivým klimatem, dále způsobem života a v neposlední řadě zdravou a pravidelnou stravou. Hojnost ovoce, zeleniny, aromatických bylin a koření inspirovala ázerbájdžánské mistry kuchaře, kteří vytvořili velké množství nejrůznějších národních jídel.

Jídlo a potraviny zakoupené v obchodech a restauracích střední a vyšší úrovně jsou nezávadné. Vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech. V letních měsících je zapotřebí opatrnosti při konzumaci ryb.
Nahoru

Klima v Ázerbájdžánu

Klima Ázerbájdžánu se řadí do suché, středně vyprahlé stepi. Charakter podnebí je kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. Významným klimatogeografickým činitelem je nadmořská výška území. Vyšší polohy mají sníh v průběhu celého roku.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Baku

7

6

10

16

22

27

31

30

25

19

13

10

21

20

21

18

18

8

2

6

15

25

30

26

Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů