Vyhledat zájezd na mapě

Vietnam má všechny předpoklady pro to být oblíbenou turistickou zemí – krásné dlouhé pláže, tropické džungle, historické památky i vstřícné místní obyvatele. Na Seznamu světového dědictví UNESCO najdeme již sedm vietnamských kulturních a přírodních památek, včetně nedávno zvoleného novodobého přírodního divu světa - zátoky Halong.

Vietnamci jsou velice přátelští a družní. Řada Vietnamců střední a starší generace má k Česku osobní vztah – mnozí z nich v bývalém Československu pracovali, studovali a nebo mají v rodině někoho, kdo u nás žil nebo stále žije. Jejich vystupování je obvykle ještě srdečnější a vstřícnější, jakmile zjistí, odkud přicházíme, a cestování po Vietnamu se pro nás Čechy stává o příjemnějším a osobnějším zážitkem.

Základní informace o Vietnamu

Oficiální název: Vietnamská socialistická republika (Viêt Nam Công Hòa Xa Hni Chu´Nghiã)
Rozloha: 329 566 km2
Obyvatelstvo: 94,1 mil. (2016)
Hlavní město: Hanoj, Ha Noi (přes 3 miliony obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: 63 provincií
Jazyk: oficiální jazykem je vietnamština; dále se mluví anglicky, francozsky, čínsky, khmérsky a dalšími jazyky horských oblastí
Měna: 1 vietnamský dong (VND) = 10 hao = 100 xu; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 16 VND, 1 EUR = cca 21,7 VND, 1 VND = cca 0,0013 CZK)
Náboženství: oficiálně 81 % obyvatel se nehlásí k žádnému náboženství, neoficiálně: 67 % buddhisté, 8 % katolíci, 3,5 % cao dai, 2 % hoa hoa a další
Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +84
Důležitá telefonní čísla: policie (117), první pomoc (119), hasiči (118)
Doména: .vn

Zastupitelské úřady ČR ve Vietnamu

Vízum do Vietnamu

  • Občané ČR: Pro získání vietnamského víza potřebujete pas s platností min. 6 měsíců po plánovaném návratu z Vietnamu s alespoň 1 volnou stránkou. Dále potřebujete: vyplněný formulář a 1 pasovou fotografii. Vyřízení vietnamského víza trvá 7 dní, platí se při podání víza v CZK.
    Vietnamské vízum je také možné zajistit přes internet prostřednictvím místního partnera. K vyřízení postačí sken pasu, vízum je pak do pasu uděleno za poplatek v USD při příjezdu do Vietnamu.
    Aktuální informace o vízech si ověřte na stránkách vietnamské ambasády: www.vietnamembassy-czech.org/en.
  • Občané SR: Pro slovenské občany platí stejné náležitosti pro získání vietnamského víza jako občané ČR.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Vietnamem a případnými tranzitními zeměmi!

Bezpečnost ve Vietnamu

Vietnam je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme ve Vietnamu dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy Vietnamu

Ve Vietnamu platí běžné mezinárodní celní předpisy, z „citlivých položek“ platí limit 2 l lihovin či vína, 3 l piva, 400 ks cigaret, 100 ks doutníků, 500 g tabáku, 5 kg čaje, 3 kg kávy a osobní šperky. Celková hodnota těchto předmětů by neměla přesáhnout hodnotu 300 USD. Při nákupu všech předmětů, které by mohly být pokládány za starožitnosti, je nutné si uschovat účtenky pro případnou celní kontrolu.


Elektroniku, valuty nad 7000 USD, cenné kovy, drahokamy a videokazety je nutné deklarovat v celním prohlášení v zájmu bezkonfliktního odbavení při příjezdu do Vietnamu. Platí zákaz dovozu zbraní a munice, výbušnin, petard, pornografických a „politicky závadných“ materiálů.
Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky ve Vietnamu

Ve Vietnamu je nyní přes 600 bankovních automatů. Používání celosvětově známých platebních karet je dosud omezeno a jsou přijímány pouze ve vybraných hotelech, obchodech či restauracích v turistickém centru Hanoje, resp. Saigonu a jiných větších měst. Jinde ve Vietnamu jsou s kartami problémy, nicméně rozhodně je doporučujeme mít jako finanční rezervu. Kromě platebních karet je možné uplatnit i cestovní šeky.

Elektřina ve Vietnamu

Napětí vietnamské elektrické sítě se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, ale v pokoji se vyskytuje několik odlišných typů. V každém pokoji se ale najde zásuvka, již vyhoví naše jednoduchá dvouvidlice.

Očkování do Vietnamu

Očkování do Vietnamu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Vietnamu, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny

Spojení s domovem

Pošta - Vietnamské pošty jsou otevřené sedm dní v týdnu od 6 do 20 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Do České republiky bývá zásilka z Vietnamu doručena do deseti dnů.

Místní telefon - Místní a mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty nebo i na předplacené karty pro mezinárodní hovory. Volání z Vietnamu do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna.

Mobilní telefon - mezinárodní roaming funguje ve Vietnamu bez potíží, pouze síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Vietnam patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů. Je možné si zakoupit místní SIM-kartu za cca 250 000 VND.

Internet - Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 100 VND/min.

Fotografování a filmování ve Vietnamu

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).

Stravování ve Vietnamu

Vietnamská kuchyně patří mezi nejpestřejší na světě. Základem vietnamské kuchyně je vždy vařená rýže a ochucená zelenina. Častou surovinou jsou ryby a mořské plody (Vietnam má téměř 3500 km mořského pobřeží), různé kořeněné maso a omáčky. Velice oblíbené jsou husté nudlové polévky, syrové nebo smažené jarní závitky a rýžové knedlíky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako jsou dračí ovoce, pomelo, jack fruit, durian atd.

Vietnamské klima

Sever Vietnamu leží v pásmu subtropickém, zatímco jih zasahuje do tropického pásma. Klimatické podmínky jsou různé – od mrazivých zim v nejseverněji položených horách až po rovníkové podnebí v deltě řeky Mekong na jihu. V nízkých nadmořských výškách dosahuje průměrná roční teplota na jihu 27 °C a na severu 21 °C.

Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů