Vyhledat zájezd na mapě

Uzbekistán, oficiálně Republika Uzbekistán (uzbecky O‘zbekiston Respublikasi / Ўзбекистон Республикаси) je vnitrozemský stát v centrální Asii. Sousedí s Afghánistánem na jihu a dále s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Uzbekistán býval jednou ze svazových republik Sovětského svazu; nezávislost získal při jeho rozpadu roku 1991.

Základní informace o Uzbekistánu

Oficiální název: Republika Uzbekistán
Neoficiální zkrácený název: Uzbekistán
Rozloha: 447 400 km2
Obyvatelstvo: 27,4 mil. obyvatel (údaj z roku 2007)
Národnostní složení: 80 % – Uzbekové, 5,5 % – Rusové, 5 % – Tádžikové, 3 % – Kazaši, 2,5 % – Karakalpakové, 1,5 % – Tataři
Hlavní město: Taškent (2,2 mil. obyvatel)
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 12 oblastí (oblast – viloyat): Andižanská, Bucharská, Džizacká, Ferganská, Chorézmská, Kaškadarjinská, Navojská, Namanganská, Samarkandská, Surchardarjinská, Syrdarjinská, Taškentská oblast + hlavní město Taškent. Autonomní Republiku Karakalpakstan má vlastní vládu a parlament, hlavní město Nukus.
Jazyk: Státním jazykem je uzbečtina, kterou ovládá okolo 75 % obyvatelstva. Druhým nejrozšířenějším jazykem je ruština s 14,2 %.
Měna: sum (UZS), aktuální kurz .
Náboženství: 88 % – sunnitský islám, 9 % – pravoslaví, 3 % – ostatní
Časové pásmo: GMT +5
Mezinárodni předvolba: +998
Důležitá telefonní čísla: lékařská záchranná služba 03, policie 02, hasiči 01
Doména: .uz
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Uzbekistán

Vízum do Uzbekistánu

  • Občané ČR: Bezvízový styk.
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Uzbekistánem a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost 

Bezpečnostní situace v Uzbekistánu je relativně stabilní.

Celní předpisy

Celní předpisy jsou v Uzbekistánu velmi přísné, přesný seznam povolených a zakázaných věcí a zboží naleznete na stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Platební karty a šeky

K výměně místní měny sum (UZS) se přijímají pouze americké dolary vydané po roce 2000, neopotřebované a bez porušení celistvosti. Staré dolarové bankovky jsou nevyměnitelné.

Protože sum není volně směnitelná měna, existuje v Uzbekistánu černý trh, na kterém se za dolary nebo eura nabízí lepší kurz než v bankách a oficiálních směnárnách. V této souvislosti ale důrazně upozorňujeme na to, že měnit peníze načerno je přísně zakázáno. Každoročně jsou zadrženy desítky turistů, kterým jsou veškeré peníze zkonfiskovány a turisté jsou vyhoštěni ze země a označeni za nežádoucí osobu.

V uzbekistánských bankách a směnárnách lze vyměnit i zbylé uzbecké sumy zpět na dolary nebo eura, ke zpětné směně je ale vždy potřeba potvrzení z banky či směnárny o předchozí směně valut za sumy, jinak není možná. Cestovní šeky lze vyměnit za hotovost prakticky ve všech bankách.

Elektřina

Elektrické napětí je v Uzbekistánu stejné jako v Evropě: 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).

Očkování

Očkování do Uzbekistánu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Telefon: Pro mezinárodní hovory z Uzbekistánu se používá předvolba 810, tj. pro volání do ČR vytočte 810420 ………
  • Mobily: Roaming mobilních operátorů v Uzbekistánu funguje.
  • Internet je k dispozici v internetových kavárnách ve větších městech Uzbekistánu.
  • Pošta do Uzbekistánu nechodí příliš spolehlivě, často je předmětem kontroly. V Uzbekistánu operuje DHL.

Fotografování a filmování

Na mnoha veřejných místech v Uzbekistánu platí přísný zákaz fotografování. Jde o tzv. strategicky důležitá místa, ke kterým patří například metro v Taškentu, letiště, nádraží, tunely, mosty, budovy důležitých institucí a vnitřní prostory některých památek. Fotografovat se nesmějí ani hraniční přechody a státní hranice. Kromě toho je nevhodné fotografovat policisty, kolony aut doprovázené policejním vozem, dále pohřební obřady a průvody. Bez svolení nelze fotografovat nádvoří a vnitřní prostory islámských škol (tzv. medresy), svolení často není vydáno vůbec nebo je vydáno za poplatek

Mentalita obyvatel

Uzbeci jsou velmi pohostinní, chovají se k občanům ČR velmi přátelsky, avšak stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky (byť i neúmyslné).

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování 

Uzbecká kuchyně zahrnuje prvky perské (záliba ve velmi sladkých cukrovinkách a kombinace ovoce a masa), kazašské (záliba v mase a některé mléčné pokrmy) a v posledním století též ruské (větší množství moučných jídel).

Velmi rozšířeným masem je skopové a vepřové. Drůbež a ryby se v Uzbekistánu téměř nekonzumují. Velmi rozšířené jsou naproti tomu pokrmy z obilovin, luštěnin a zeleniny. V žádných pokrmech však nesmí chybět maso. Samostatné zeleninové pokrmy Uzbeci prakticky neznají. Zelenina je v celé Střední Asii a tedy i v Uzbekistánu velmi levná a vynikající kvality. Z obilovin a luštěnin se nejčastěji konzumuje rýže, kukuřice, fazole a hrách.

Jídlo a potraviny zakoupené v obchodech a restauracích střední a yšší úrovně jsou nezávadné. Vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech. V letních měsících je zapotřebí opatrnosti při konzumaci ryb. Nahoru

Klima

Charakter podnebí v Uzbekistánu je kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. V létě může teplota vystoupat až na 40 °C a v zimě klesat až na -23 °C, rekordy padají i kolem -40 °C. Významným klimatogeografickým činitelem je nadmořská výška území. Vyšší polohy mají sníh v průběhu celého roku.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Taškent

4

7

14

21

27

33

35

34

28

21

13

7

49

51

81

58

32

12

4

3

3

23

44

57

Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů