Vyhledat zájezd na mapě

Spojené státy americké (anglicky United States of America, zkratka USA) je federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán. Na souši sousedí s Kanadou a Mexikem. Díky exklávě Aljaška sahá území USA i k břehům Severního ledového oceánu (Beringova úžina je dělí od území Ruska) a na některé tichomořské ostrovy (zejména Havaj). Spojené státy se skládají z 50 států, federálního území s hlavním městem a sídlem vlády a Kongresu (District of Columbia), přidružených států s vnitřní samosprávou (Portoriko, Severní Mariany a další) a samosprávných území Spojených států (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Po konci studené války a kolapsu Sovětského svazu se USA staly hlavní světovou velmocí s dominantním světovým postavením v ekonomice, politice, kultuře a vojenské síle.

Základní informace o USA

Oficiální název: United States of America, zkráceně: United States, označení: USA nebo U.S.
Rozloha: 9 147 593 km2
Obyvatelstvo: 313,914 mil. obyvatel
Národnostní složení: bílí 78,3 %, černí 13,0 %, Asiaté 4,9 %, indiáni 1,2 %, ostrované 0,2 % dvě a více ras 2,3 %
Hlavní město: Washington, D.C.
Státní zřízení: federativní prezidentská republik
Územní členění:Spojené státy jsou rozděleny na 4 hlavní regiony: Northeast, Midwest, South, West. Tyto regiony se dále dělí na 9 územních celků: New England, Middle Atlantic, East North Central, West North Central, South Atlantic, East South Central, West South Central, Mountain a Pacific.
Administrativní rozdělení tvoří 50 států a DC (District of Columbia) – Alabama (AL), Alaska (AK), Arizona (AZ), Arkansas (AS), California (CA), Colorado (CO), Connecticut (CT), Delaware (DE), District of Columbia (DC), Florida (FL), Georgia (GA), Hawaii (HI) Idaho (ID), Illinois (IL), Indiana (IN), Iowa (IO), Kansas (KS), Kentucky (KE), Louisiana (LA), Maine (ME), Maryland (MD), Massachusetts (MA), Michigan (MI), Minnesota (MN), Mississippi (MI), Missouri (MS, Montana (MT), Nebraska (NE), Nevada (NV), New Hampshire (MH), New Jersey (NJ), New Mexico (NM), New York (NY), North Carolina (NC), North Dakota (ND), Ohio (OH), Oklahoma (OK), Oregon (OR), Pennsylvania (PA), Rhode Island (RI), South Carolina (SC), South Dakota (SD), Tennessee (TN), Texas (TX), Utah (UT), Vermont (VT), Virginia (VA), Washington (WA), West Virginia (WV), Wisconsin (WI), Wyoming (WY).
Jednotkou samosprávy je tzv. "County" (přibližně jako okres v ČR). Závislá území tvoří American Samoa, Baker Island, Guam, Howland Island, Jarvis Island, Johnston Atoll, Kingman Reef, Midway Islands, Navassa Island, Northern Mariana Islands, Palmyra Atoll, Puerto Rico, Virgin Islands, Wake Island.
Jazyk: angličtina - úřední
Měna: americký dolar (USD), aktuální kurz
Náboženství:křesťané 76,0 % (z toho katolíci 23,9 %, baptisté 15,8 %, metodisté 5,0 %, luteráni 3,8 %), židé 1,2 %, muslimové 0,6 %, buddhisté 0,5 %
Časové pásmo: GMT -5 až -10 hod.
Mezinárodni předvolba: +1
Důležitá telefonní čísla: policie, záchranná služba, požárníci: 911 (na celém území USA).
Doména: us., gov., edu., mil., um.
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Fotogalerie k článku
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů