Vyhledat zájezd na mapě

Uganda je prezidentská republika, nacházející se ve východní Africe, která hraničí s Keňou na východě, se Jižním Súdánem na severu, s Demokratickou republikou Kongo na západě, se Rwandou na jihozápadě a s Tanzanií na jihu. Součástí Ugandy je i nezanedbatelná část Viktoriina jezera, kterým také procházejí hranice s Keňou a Tanzanií. Uganda má rozlohu 236 040 km² a žije tu 30 milionů lidí (2007). Název Ugandy je odvozen z názvu tradičního království Buganda, jehož součástí je jižní část země včetně hlavního města Kampaly

Základní informace o Ugandě

Oficiální název: Ugandská republika, The Republic of Uganda, Jamhuri ya Uganda
Rozloha: 241 030 km
Obyvatelstvo: 35,8 mil. obyvatel 
Národnostní složení: Obyvatelstvo tvoří z 99 % přes 20 černošských kmenů dvou základních etnických skupin: bantuské (jih země) a nilotské (sever). Mezi hlavní bantuské kmeny, které představují zhruba dvě třetiny obyvatelstva, patří Gandové, Sogové, Nyorové a Nkolové. Hlavní nilotské kmeny jsou Itesové, Acholiové, Langiové a Karamajongové. V zemi byla nepočetná, avšak ekonomicky významná asijská menšina; Aminova vláda ji v r. 1972 z převážné části vypudila.
Hlavní město: Kampala
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: Uganada je rozdělena do čtyř administrativních regionů - Severní, Východní, Centrální (království Buganda) a Západní. Základní jednotkou jsou distrikty, které se dále dělí na sub-distrikty, okresy (counties), sub-okresy, farnosti a vesnice.
Jazyk:
úřední jazyk: angličtina, ostatní používané jazyky: svahilština, lugandština
Měna: ugandský šiling (UGX), aktuální kurz
Náboženství: křesťanství (65 %), islám (15 %), animismus (20 %)
Časové pásmo: GMT +2 hod.
Mezinárodni předvolba: +256
Důležitá telefonní čísla: policie / záchranka / hasiči: 999
Doména: .ug
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů