Vyhledat zájezd na mapě

Turkmenistán (turkmensky: Türkmenistan, rusky: Туркмения) je turkický stát ve střední Asii. Do roku 1991 byl jako Turkmenská sovětská socialistická republika (Turkmenská SSR) součástí Sovětského svazu. Na jihovýchodě sousedí s Afghánistánem, na jihozápadě s Íránem, na severovýchodě s Uzbekistánem, na severozápadě s Kazachstánem a na západě s Kaspickým mořem. Název Turkmenistán pochází z perštiny a znamená „země Turkmenů.“

Základní informace o Turkmenistánu

Oficiální název: Turkmenistán /Туркменистан/
Rozloha: 488 100 km2
Obyvatelstvo: 5,4 mil. obyvatel (údaj z roku 2010)
Národnostní složení: V Turkmenistánu najdeme více než 100 národností, z toho: 77 % Turkmeni, 9,2 % Uzbekové, 6,7 % Rusové, 2 % Kazaši, dále Arméni, Ázerbájdžánci, Tataři, Ukrajinc.
Turkmeni se dělí na 7 velkých a 24 malých kmenů: Tekke, Ersary, Yomud, Göklen, Salor, Saryk, Čoudor
Hlavní město: Ašgabat (dříve Ašchabad) – 0,9 mil. obyvatel
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 5 administrativně-ekonomických oblastí (velájátů): Achanský, Balkánský, Dašoguzský, Labapský a Maryjský. Velajáty se dále dělí na etrapy (okresy, resp. rajóny).
Jazyk: turkmenština, ruština
Měna:  turkmentský manat (TMT), aktuální kurz .
Náboženství: Islám - převážně sunité - 90 %, pravoslavní 7 %, ostatní 3 %
Časové pásmo: GMT +5
Mezinárodni předvolba: +993
Důležitá telefonní čísla: lékařská záchranná služba 03, policie 02, hasiči 01
Doména: .tm
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR

Vízum do Turkmenistánu

  • Občané ČR: Občané ČR musí být při cestách do Turkmenistánu vybaveni vízy. O udělení víza lze požádat na velvyslanectvích Turkmenistánu. Na hraničním přechodu na letišti v–Ašchabátu lze vízum získat pouze po předchozím souhlasu Ministerstva zahraničí Turkmenistánu a po předložení jím potvrzeného zvacího dopisu, a to na max. 10 dní – v tomto případě je ale třeba předem ověřit, zda konkrétní aerolinky přijímají na palubu turisty vybavené pouze zvacím dopisem.
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s–Turkmenistánem a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost

Turkmenistán je sám o–sobě stabilní země a–místní úřady navíc vzhledem ke špatné bezpečnostní situaci v jiných státech regionu (především v sousedním Afghánistánu) zavedly velmi přísná bezpečnostní opatření. Je také třeba dodržovat běžná bezpečnostní opatření proti kriminalitě (krádeže apod.), i když tato je v Turkmenistánu na poměrně nízké úrovni.

Celní předpisy

Dovoz valuty do Turkmenistánu není limitován, veškerou dovezenou valutu je však nutno celně deklarovat. Také vyvážená valuta musí být deklarována a nesmí převyšovat množství, které bylo deklarováno při dovozu.

Při běžných turistických cestách do Turkmenistánu nepodléhá celním poplatkům zboží, které bylo přivezeno nebo je vyváženo pro osobní potřebu. Tomuto požadavku odpovídají 2 litry alkoholu a jeden karton cigaret.

Při koupi koberců, drahých kamenů a šperků, hudebních nástrojů, uměleckých předmětů, starožitností, chráněných druhů zvířat a jiných cenností je bezpodmínečně nutné vyžádat si od prodejce potvrzení o koupi, neboť jej budou požadovat celní orgány Turkmenistánu při opouštění země.

Pro vývoz koberce je nutno si vyžádat potvrzení Muzea koberců v Ašchabátu o tom, že koberec nemá historickou hodnotu. Státní obchody nabízejí koberce již s tímto potvrzením. Při vývozu koberce, který nepředstavuje kulturní cennost a který je možno vyvézt, se neplatí celní poplatky do velikosti čtyř metrů čtverečních. Také pro vývoz středoasijského alabajského psa je nutné zvláštní povolení.

Platební karty a šeky

Turkmenské směnárny a banky směňují všechny běžné druhy valut; nejrozšířenější cizí měnou je ale USD, přijímají se bankovky vydané po r. 1990, v dobrém stavu, bez razítek a nápisů. Platební karty nejsou příliš rozšířeny a proplácení šeků (pouze u Vněšekonombank) je velmi komplikované, doporučujeme vzít s sebou dostatek hotovosti.

Elektřina

Elektrické napětí je v Turkmenistánu stejné jako v Evropě: 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).

Očkování

Očkování do Turkmenistánu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu (TAT). Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Telefon: Pokrytí mobilním signálem funguje v Turkmenistánu ve větších městech, pro cestování do odlehlejších oblastí je vhodný satelitní telefon.
  • Internet je k dispozici v kavárnách ve větších městech.
  • Pošta do Turkmenistánu nechodí příliš spolehlivě a stejně jako telefony je pečlivě monitorována. V Turkmenistánu operuje DHL.

Fotografování, filmování

Vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením turkmenských úřadů varujeme před fotografováním jakýchkoli objektů, které mohou být vojensky či bezpečnostně důležité (letiště, nádraží, kasárna, úřední budovy vč. Prezidentského paláce atd., tunely, mosty). Pokud si nejste jisti, je lepší se předem informovat, zda je fotografování povoleno.

Stravování

Extrémní ráz krajiny předurčoval obyvatele turkmenského území k extenzivnímu pasteveckému způsobu obživy (velbloudi, ovce, kozy a mnohem později i skot). Ještě před sto lety bylo pro mnoho turkmenských kmenů maso alfou a mléko omegou jejich jídelníčku; snad pro žádnou jinou středoasijskou kuchyni nejsou tak typická čistě masitá a čistě mléčná jídla – tedy bez přidání nedostatkové zeleniny či obilovin.
Voda: vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech Nahoru

Klima

Charakter podnebí Turkmenistánu je kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. V létě může teplota vystoupat až na 40 °C a v zimě klesat až na -23 °C, rekordy padají i kolem -40 °C. Významným klimatogeografickým činitelem je nadmořská výška území Turkmenistánu. Vyšší polohy mají sníh v průběhu celého roku.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

 Ašgabat

3

8

13

21

23

33

36

35

30

22

14

8

22

21

44

38

28

6

2

1

3

11

15

19

Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů