Vyhledat zájezd na mapě

Základní informace o Turecku

Oficiální název: Turecká republika / Türkiye Cumhuriyeti
Neoficiální zkrácený název: Turecko
Rozloha: 780 580 km2
Obyvatelstvo: 76 805 524 (odhad červen 2009)
Národnostní složení: 99,8 % Arabové, 0,2 % ostatní
Hlavní město: Ankara (asi 3,5 mil obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: Turecko se dělí na 81 provincií. Provincie se seskupují do 7 regionů, toto členění však slouží statistickým účelům a netvoří úroveň státní správy. Provincie se dále dělí na okresy, těch je v celém Turecku 923.
Jazyk: oficiálním jazykem je turečtina
Měna: Turecká lira, zkratka TRY, aktuální kurz
Náboženství: islám
Časové pásmo: GMT + 2; oproti ČR tedy +1 hodin v době zimního času a +0 hodin v době letního času.
Mezinárodni předvolba: +90
Důležitá telefonní čísla: policie (155), první pomoc (112), hasiči (110), Jandarma (četníci) (156)
Doména: .tr
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR v Turecku

Vízum do Turecka

  • Občané ČR: Turecké vízum pro turistické účely není vyžadováno, pokud pobyt v Turecku nepřesáhné 90 dní.
  • Občané SR: platí bezvízový styk

Nahoru

Bezpečnost

V Turecku nejsou problémy s osobní bezpečností. Mimo turistická letoviska a velká města je třeba počítat s možností, že samotná žena vzbudí pozornost. Pokud se mimo tyto oblasti, zejména na venkově, prochází sama (nebo v doprovodu jiné ženy) po ulici, nelze vyloučit případné obtěžování.

Celní předpisy

Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár (tj. doutníků, jejichž váha nepřesahuje 3 g), 10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu.

Očkování do Turecka

Očkování do Turecka doporučujeme proti žloutence typu A a B. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu (TAT). Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Platební karty a šeky

Cestovní šeky přijímají v Turecku pouze banky. Mezinárodní platební karty VISA a MasterCard jsou běžně přijímány. S Kartami American Express mohou být problémy, i přes přijímání platebních karet se doporučuje hotovost. Bankomaty jsou spolehlivé jen ve velkých tureckých městech. Ve většině obchodech je příjámám dolar i euro.

Elektřina v Turecku

Elektrické napětí v Turecku je 220 V/ 50 Hz, zásuvky jsou stejného typu jako u nás a není potřeba používat adaptér.

Spojení s domovem

  • Telefon: Všichni tři naši mobilní operátoři mají v Turecku pokrytí signálem.
  • Pošta: je v Turecku označena třemi černými písmeny PTT na oranžovém poli. Dopisy je lépe posílat přímo z pošty. Pokud jsou pohlednice či dopisy již ofrankovány, je běžné zanechávat je na hotelových recepcích.
  • Internet: Internetové připojení je dostupné v mnoha internetových kavárnách za přijatelnou cenu.

Turecká mentalita

Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup cizinců. Přátelský postoj a pozitivní přístup je důležitým předpokladem pro navázání dobrých kontaktů. Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka). Nahoru

Stravování

Turecká kuchyni je vynikající. Mnoho společného najdete s oběma sousedy, se kterými Turecko spojuje dlouhá historie. Podobně jako v Řecku si Turci pochutnávají například na plněných vinných listech a grilované zelenině. S íránskou kuchyní je zase pojí časté využití jehněčího masa jako v celé blízkovýchodní oblasti, ale také obliba mnohých surovin – koření sumaq, sušené ovoce, zejména višně, meruňky a moruše, a také různá semínka a oříšky (dýňová semínka, pistácie).

K nejtypičtějším pochoutkám v turecké kuchyni patří kebab, kořeněné maso (nejčastěji kuřecí, jehněčí, krůtí) pečené na rožni na způsob řeckého gyrosu, podávané například v arabské placce. Velice oblíbeným pokrmem je také köfte – pečené placky z kořeněného mletého masa. Za zmínku rozhodně stojí plněné papriky s vynikající rajčatovou omáčkou zvané dolmates nebo zapečený baklažán a vinné listy plněné masem.

Rozšířené jsou ovocné saláty. Pro milovníky sladkých jídel lze doporučit baklavu - listové těsto s medem a oříšky nebo lokum – želatinové kostky v cukru.

Mezi nápoji kupodivu nepřevládá káva (nám známý ”turek”), ale černý čaj, který je považován za národní nápoj. Specialitou je ayran – osvěžující nápoj smíchaný z jogurtu a vody (v poměru 2:1). Mezi alkoholickými nápoji dominuje tzv. lví mléko – anýzová pálenka raki. Setkat se můžete i s vynikajícím bílým i červeným vínem.

Klima

Klimatické podmínky v Turecku jsou zejména v letních měsících relativně náročné. Mnoho návštěvníků má také zkušenosti se slabším typem průjmů, který vzniká obvykle vlivem klimatických a stravovacích změn.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Ankara
461117232630312621146
333133334825131018233148
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů