Vyhledat zájezd na mapě

Spojené arabské emiráty (SAE) je stát na Středním východě, rozkládající se v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií. Většina lidí si však představí pouze Dubaj. Dubaj je hlavní město stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech (SAE). Pro odlišení od emirátu se používá označení Dubai City. Nachází se na pobřeží Perského zálivu. Téměř veškerý hospodářský, sociální, kulturní i politický život Dubaje se odehrává v jeho hlavním městě, kde žije přibližně 99 % obyvatel tohoto emirátu.

Základní informace o Spojených arabských emirátech

Oficiální název: Spojené arabské emiráty (Al-Imarát al-Arabíja al-Muttahida)
Zkrácený název:
Rozloha: 83 600 km2
Obyvatelstvo: 7,1 milionů (2012)
Hlavní město: Abú Dhabí (2,8 mil. obyvatel)
Státní zřízení: federace
Územní členění: Země se člení na sedm emirátů: Abú Dhabí –2,8 mil. obyvatel, Dubai – 2,1 mil.obyvatel, Sharjah – 1,3 mil. obyvatel, Ajman – 322 tis. obyvatel, Ra‘s al-Khaimah – 319 tis. obyvatel, Fujairah – 207 tis. obyvatel, Umm al-Quwain – 52 tis. obyvatel
Jazyk: arabština (úřední)
Měna: dirgam (AED)
Náboženství: 98 % muslimové (sunnité 93 %, šíité 5 %), zbytek zoroastriáni, židé, křesťané, baháí.
Časové pásmo: GMT/UTC + 4 hodiny; oproti ČR tedy +3 hodiny v době zimního času a 2 hodiny v době letního času.
Mezinárodni předvolba:
+971
Důležitá telefonní čísla: policie (999), první pomoc (998), hasiči (997)
Doména: .ae
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR ve Spojených arabských emirátech

Vízum do Spojených arabských emirátů (Dubaje)

  • Občané ČR: V případě cest do Spojených arabských emirátů za jakýmkoliv účelem platí pro občany ČR vízová povinnost. Česká republika není na seznamu států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE tzv. „visa upon arrival“, proto si musí český cestovatel vyřídit vízum předem.
    Víza vám (za příplatek) zajistíme za předpokladu, že v termínu stanoveném v Podrobných pokynech dodáte všechny potřebné náležitosti (upřesníme v pokynech).
  • Ostatní: Všeobecně stejné náležitosti jako občané ČR, avšak doporučujeme si tyto informace ověřit. Ujistěte se také, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s cílovými a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Nahoru

Bezpečnost ve Spojených arabských emirátech

Kriminalita ve Spojených arabských emirátech a Dubaji je velmi nízká, a to i přes nedávný růst popularity této dovolenkové destinace. V podstatě jen stačí používat selský rozum a vyhnete se naprosté většině problémů. Velkou roli hraje v SAE a Dubaji náboženství, a tak je potřeba respektovat alespoň základní pravidla islámu. Přes nízkou míru kriminality v SAE ale doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy

Osobní věci podléhají na hranicích celní kontrole. Zakázán je dovoz výrobků z vepřového masa, pornografických či erotických materiálů (týká se videozáznamů, knih a časopisů) a materiálů, které by mohly být považovány za pomůcky pro šíření jiného než muslimského náboženství. Bezcelně je možno dovézt 2000 ks cigaret, 400 doutníků, 2 litry tvrdého alkoholu a 2 litry vína (pouze nemuslimové a pouze letecky). Dovoz alkoholu je zcela zakázán do emirátu Sharjah.

Zakázán je dovoz či průjezd přes SAE (včetně tranzitu na letišti) se zbraní, střelivem (včetně prázdné munice), pomůckami pro tělesnou ochranu typu neprůstřelných vest a dalším vojenským či policejním materiálem. Striktně je zakázán dovoz narkotik. Letiště jsou vybavena citlivými přístroji na indikaci i minimálního množství drog. Při zjištění byť nepatrného množství drogy u cestujícího hrozí soud za držení omamných prostředků, přičemž minimální sazba za tento delikt je v SAE odnětí svobody na čtyři roky nepodmíněně. Přítomnost omamné látky v krvi je hodnocena jako její držení. Přísné tresty se týkají též držení marihuany či umělých směsí, např. Spice.

Do SAE je zakázán dovoz některých léků, které jsou v ČR běžně dostupné. Doporučujeme proto před cestou nahlédnout do aktuálního seznamu zakázaných léků a opatřit si včas v ČR povolenou alternativu zakázaného léku či požadovanou lékařskou dokumentaci pro jeho dovoz (úředně ověřenou kopii předpisu, potvrzení Ministerstva zdravotnictví ČR, že uživatel léku jej má v držení legálně a pouze pro osobní potřebu). 

Platební karty a šeky

Síť bankomatů zejména v Dubaji je velmi rozsáhlá, je možné je použít přímo na letišti. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky, např. American Express.  

Elektřina

V SAE je zavedeno napětí 220 V/50 Hz. Zásuvky jsou ploché, většinou je nutný adaptér, který si můžete zapůjčit na recepci hotelu. Je také možno jej zakoupit v ČR nebo na místě.
Nahoru

Očkování do Spojených arabských emirátů

Očkování do SAE doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Telefon, Mobily- Telekomunikace jsou v SAE na velmi vysoké úrovni, v mnoha směrech předčí ČR. Existují zde 2 mobilní operátoři (Etisalat a DU), kteří mají víceméně monopol. Volání je levné. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet - Některé služby, které jsou u nás běžné, jsou v Emirátech zakázané. Například Skype a další video chatovací programy jsou v SAE nelegální. S tím souvisí to, že obě telekomunikační firmy zaměstnávají cenzory, kteří prohledávají stránky s neetickým obsahem a blokují je běžným uživatelům. To se týká i odkazů na stažení Skype a podobných programů.

Fotografování, filmování

Fotografování nebo filmování ve Spojených arabských emirátech probíhá v zásadě bez potíží. Avšak fotografování osob, zejména žen a dětí nelze bez jejich souhlasu, protože fotografování osob v SAE obecně je velmi citlivou záležitostí. Zejména v mešitách je nutno respektovat věřící a nerušit je. A samozřejmě nefotografovat při případných projevech nesouhlasu. Obsah vaší paměťové karty vám mohou přepálit na CD za mírný poplatek v internetových kavárnách. Nahoru

Stravování

Kuchyně je v Dubaji, potažmo v celých Spojených arabských emirátech je velice rozmanitá.

Nejlépe se seznámíte s arabskou kuchyní v ulicích města, nemusíte se bát ochutnat místní speciality v menších stáncích nebo restauracích, protože hygienické podmínky jsou hlídané a na dobré úrovni. Kromě rychlého občerstvení je zde celá řada indických, pákistánských nebo libanonských restaurací. Hlavními ingrediencemi tradičních arabských jídel v Emirátech bývá rybí a velbloudí maso a mléko, sušené datle a rozmanité druhy koření, jako je karmadom, kmín, zázvor, hřebíček, muškát, šafrán a mnoho dalších.

Maso (podává se zejména jehněčí, kůzlečí, drůbež, nebo hovězí) se upravuje grilováním, vařením, podávané s různými omáčkami a se zeleninovou přílohou. Vepřové maso, jež islámská tradice zakazuje, se připravuje jen ve větších hotelových restauracích pro turisty, a v jídelníčku je pečlivě označeno.

K jídlu je podávána především voda, která se nejlépe hodí ke kořeněnosti jídla a místním teplotám.  Tradičním nápojem je silná káva, kterou si Arabové rádi vychutnávají spolu s vodní dýmkou. Také čaj dovážený z Číny se stal národním nápojem.

Klima

Panuje zde pouštní suché horko s teplotami i přes 40 °C. Prší zde jen opravdu výjimečně.

DUBAI – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden81424-5
únor71525-7
březen81828-6
duben92133mírná3
květen112538vysoká0
červen112739vysoká0
červenec103041extrémní1
srpen103041extrémní0
září102839vysoká0
říjen102435vysoká0
listopad92031mírná1
prosinec81626-5
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů