Vyhledat zájezd na mapě

Miniaturní ostrovní stát Singapur je pro mnohé synonymem etnické pestrosti, technického pokroku a až pedantického pořádku v asijských kulisách. Pokud však vyjedete za hranice „Lvího města“, budete si moci odpočinout od nakupování a zábavních parků v nefalšovaném deštném pralese, kde lomoz aut nahradí zpěv ptáků a vřískání opic.

Základní informace o Singapuru

Oficiální název: Singapurská republika (Singapore)
Rozloha: 710 km2 (rozloha se postupně zvětšuje zasypáváním částí přilehlého mořského dna; za posledních 16 let (1996–2012) se rozloha zvětšila o cca 15 %)
Obyvatelstvo: téměř 5,5 milionů včetně obyvatel s dočasným pobytem – přibližně 63 % obyvatel tvoří občané, téměř 37 % (2012) obyvatel Singapuru tvoří cizinci s povolením k trvalému pobytu a zahraniční pracovníci. Z toho tvoří asi 74 % Číňané, 13 % Malajci, 9 % Indové a 4 % ostatní
Hlavní město: Singapur (Singapore)
Státní zřízení: republika
Územní členění: žádné
Jazyk: mandarínština (čínština) (35 %), angličtina (23 %), malajština (14 %), hokkien (11 %), kantonština (6 %), tamilština (3 %)
Měna: 1 singapurský dolar (SGD) = 100 centů; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 1,43 SGD, 1 EUR = cca 1,5 SGD, 1 SGD = cca 17,95 CZK)
Náboženství: 42,5 % buddhisté, 15 % muslimové, 8,5 % taosti, 14,5 % křesťané, 4 % hinduisté, 15 % bez vyznání
Časové pásmo: GMT/UTC + 8 hodin; oproti ČR tedy +7 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +65
Důležitá telefonní čísla: policie (999), první pomoc (995), hasiči (995)
Doména: .sg

Zastupitelské úřady ČR

Vízum do Singapuru

  • Občané ČR: (a osoby s povoleným dlouhodobým pobytem): Pro pobyt do 30 dnů na území Singapuru není vízum třeba, potřebujete pouze pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Zkontrolujte si, zda nemáte poškozený pas.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost se Singapurem a případnými tranzitními zeměmi.

Bezpečnost 

Singapur je relativně bezpečnou zemí, podobně jako ve většině východoasijských států. Je možno se bez problémů pohybovat po ulici ve dne i v noci, riziko přepadení nebo kapesní krádeže je menší než v ČR. Přesto se doporučuje bezpečnostní rizika nepodceňovat.

Celní předpisy

Celní předpisy Singapuru nedovolují dovoz drog a dalších omamných látek, žvýkaček, erotického zboží jakékoliv povahy, masných výrobků, hraček a zapalovačů napodobujících zbraně, cigaret (vyjma minimálního množství pro vlastní potřebu), žvýkacího tabáku a imitací výrobků tabákového průmyslu, alkoholu (pouze 1 l destilátu), zbraní (včetně např. vystřelovacích nožů), petard, kopií publikací, videokazet, kompaktních disků a dalších výrobků podléhajících cenzuře a zákonům na ochranu duševního vlastnictví.

Za držení a převážení drog se v Singapuru ukládají vysoké tresty. Trestem smrti se trestají osoby, u nichž se nalezne více než 500 g hašiše nebo 15 g heroinu nebo úměrné množství jiných drog. Soud nemá možnost uložit trest mírnější.

Osoby, které do Singapuru přicestují na dobu delší než 48 hodin (ne z Malajsie), mohou do země bezcelně dovézt pro svou osobní potřebu: 1 litr tvrdého alkoholu, 1 litr vína, 1 litr piva.

Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky

V Singapuru je množství bankomatů, z nichž můžete vybírat pomocí karet American Express, Visa a MasterCard. Tyto karty můžete dále používat při placení v lepších hotelích, obchodech a restauracích – je ovšem třeba dávat si pozor na nelegální příplatky účtované v některých podnicích. Kromě platebních karet je možné uplatnit i cestovní šeky.

Elektřina

Elektrické napětí v Singapuru je 230 V a kmitočet sítě 50 Hz. Vzhledem k odlišnému typu elektrických zásuvek (britský typ G) je třeba zakoupit levnou plastovou redukci (pro spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”) nebo adaptér (v případě klasické zástrčky s uzemněním).

Očkování do Singapuru

Očkování do Singapuru doporučujeme proti žloutence typu A a B. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Singapuru, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

  • Pošta – Pošty jsou v Singapuru otevřené od pondělí do pátku 8.30–17 hod. a v sobotu 8.30–13 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Poštovní systém je velmi efektivní a do ČR zásilka často dojde do tří dnů.
  • Telefon – Místní a mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty (můžete je zakoupit v Comcentre, na poštách, v prodejnách, novinových stáncích a knihkupectvích) nebo i na mince. Volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna.
  • Mobilní V Singapuruje rozvinutá síť několika mobilních operátorů pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží až na síť Vodafone. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Singapur patří do nejvyšších tarifních pásem.
  • Internet– Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 3–10 SGD/hod.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých mešit).

Specifika Singapuru

Singapur je znám svými zákazy a omezeními. Vysokými finančními pokutami mohou být trestány: odhazování odpadků i jiné znečišťování prostředí, kouření ve veřejných budovách, přecházení silnice na červenou nebo mimo přechod pro chodce, sexuální pohoršování včetně opalování se bez oděvu apod. Za vandalismus může být udělen fyzický trest.

Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování

V Singapuru jsou běžné všechny druhy kuchyní s převahou čínské, indické a malajské. Není nezdvořilé požádat o vidličku a nůž, pokud nejsou na stole a jídelní hůlky nevyhovují. Spíše než pivo se k jídlu pije voda a víno, k čínské kuchyni není špatná volba zelený čaj. Oblíbené jsou i šťávy z tropického ovoce. Běžně jsou zde připravována i západní a blízkovýchodní jídla. O řetězce typu KFC, Pizza Hut nebo McDonald´s není rovněž nouze. Konzumace jídel v místních pouličních stáncích (tzv. “hawkers”) je bezpečná.

Klima

Podnebí je typicky tropické horké a vlhké v průběhu celého roku. Jedná se o horké rovníkové klima.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Singapur
293131323131313131313029
198155170142158140145142178168252268
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Vaše ohlasy

Ivana Čepková, Broumov, 28.7.2017

V dubnu 2017 jsem se zúčastnila dobře zorganizovaného zájezdu Singapur a Malajsie. Chtěla bych poděkovat výbornému průvodci Adamu Horálkovi. Obdivuhodné znalosti, lidský přístup - působil jako "stmelovač", protože nejen "stmelovací večeře" byly jedinečné. Děkuji za úžasný zájezd.

Oldřich Šimeček, Praha 10, 10.5.2017

Absolvovali jsme zájezd Singapur a Malajsie a musím vyjádřit velkou spokojenost. Velmi dobrý byl program a jeho organizace. Neztráceli jsme čas hledáním, samozřejmě občas byl program nabitý až k prasknutí, ovšem když už tam jedeme, tak jsme byli rádi. Sám jsem zvyklý cestovat i samostatně, avšak tady jsem nemusel sám pátrat či dokonce minout zajímavé věci. Oceňuji velmi dobře znalostně vybavené a ochotné místní průvodce, a to jak ve městech, tak v pralese či rezervaci. A na závěr hodnocení průvodce Adama Horálka. Oceňuji jeho velmi široký rozhled a informovanost nejen o dané krajině. Má jazykové, historické i geografické znalosti, které umí vhodně propojit. Také působil jako "stmelovač" různorodého kolektivu. Byl velmi ochotný a rychle zjišťoval informace, když jsme si někdy trochu vymýšleli další dotazy a přání. Občas jsem ani nestihl postřehnout, kdy to stačil udělat...

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů