Vyhledat zájezd na mapě

Korejská lidově demokratická republika (KLDR) neboli Severní Korea je jedna z posledních bašt komunismu a také jedna z nejhůře přístupných zemí na světě. Západní turisté obvykle jezdí především do hlavního města Pchjongjangu – projít se po širokých, ale téměř prázdných bulvárech, podívat se na monumentální památníky obklopené betonovými paneláky či navštívit nejstřeženější hranici světa – prostě poznat atmosféru totalitního režimu. V Severní Koreji je však také nádherná, nedotčená příroda...

Základní informace o KLDR (Severní Koreji)

Oficiální název: Korejská lidově demokratická republika (KLDR) / Choson-minjujuui-inmin-konghwaguk
Neoficiální zkrácený název: Severní Korea
Rozloha: 120 540 km2
Obyvatelstvo: 24,7 mil. obyvatel (údaj z roku 2016)
Národnostní složení: Národnostní složení je mimořádně homogenní. Kromě Korejců jsou přítomny pouze zanedbatelné komunity Číňanů a etnických Japonců.
Hlavní město:  Pchjongjang (3,2 mil.)
Státní zřízení: totalitní diktatura
Územní členění: 4 zvláštní městské oblasti: Pchjongjang, Kesong, Nampo, Rason
9 provincií: Chagang-do, Hamgyong-bukto, Hamgyong-namdo, Hwanghae-bukto, Hwanghae-namdo, Kangwon-do, Pyongyang-bukto, Pyongyang-namdo, Yanggang-do, hlavní město Pchjongjang
Jazyk: korejština
Měna: 1 won, 100 čonů (KPW), přibližné kurzy (I./2011) – 1 USD = 143 KPW; 1 EUR = 188 KPW; 1 CZK = 7,71 KPW
Náboženství: Obyvatelstvo je v důsledku společensko-politických podmínek výrazně ateistické, v zemi okrajově přežívá buddhistická a konfuciánská tradice, dále nepočetná komunita křesťanů a církve „božské cesty“ (Chondogyo); veškeré náboženské aktivity jsou pod kontrolou státu. 
Časové pásmo: GMT +9
Mezinárodni předvolba: +850
Telefon na první pomoc: První pomoc a lékařské ošetření poskytuje nemocnice Činson (angl. Friendship Hospital), která se nachází v diplomatické čtvrti Munsudong. Telefonní spojení: 382 7688
Telefonní čísla záchranné služby, policie a hasičů: jsou v rámci jiného telefonního okruhu, který je ze strany diplomatických misí nedostupný. V případě potřeby je nutné volat Diplomatický protokol Ministerstva zahraničních věcí KLDR nebo zahraniční odbor Ministerstva vnitra KLDR. Některé hotely mají hotelovou službu, která zajistí propojení do této místní sítě.
Doména: .kp

Zastupitelské úřady ČR:

Vízum do Severní Koreje

  • Občané ČR: Pro vstup do KLDR potřebujete pas platný ještě 6 měsíců po plánovaném návratu, 2 fotografie pasového formátu (aktuální, barevné) a potvrzení o zaměstnání. V pase musíte mít alespoň 2 volné strany. Na území KLDR vstupujeme přes Peking v Číně, je proto nutné zajistit také dvouvstupové čínské vízum.
    V KLDR neexistuje individuální turistika, program musí být schválen a vydáno povolení /zvací dopis od Korejské mezinárodní cestovní společnosti v Pchjongjangu. Jakmile je dopis vydán a poslán na ambasádu v Praze, je nutné si domluvit schůzku přímo s konzulem na předání žádostí o vízum.
  • Ostatní: Nutné si ověřit podmínky pro vstup do Severní Koreje. 

Bezpečnost 

Severní Korea jako země se silným státním dohledem je velmi bezpečnou zemí. Riziko kapesní krádeže je v podstatě téměř nulové, přesto se doporučuje dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Celní předpisy 

Před vstupem na území KLDR musí cizinec vyplnit celní prohlášení. Je nutné deklarovat finanční hotovost, videokamery a fotoaparáty, zbraně, videokazety, VCD, DVD. Do KLDR je zakázáno dovážet drogy, zbraně, nebezpečné chemické látky, tiskoviny a nosiče se skandálním (protiseverokorejsky laděným) či sexuálním obsahem. Mobilní telefony NEJSOU již při vstupu na území KLDR ODEBÍRÁNY.

Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při návratu domů při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky

Platební karty nelze v KLDR běžně použít, jen ve větších hotelech. Je nutno si s sebou vzít hotovost nejlépe v EUR. Veškeré ceny v obchodech pro cizince a restauracích jsou v EUR. Je dobré mít s sebou drobné bankovky a mince. Alternativně lze v menší míře platit americkými dolary (USD), čínskými jüany (CNY) a japonskými jeny (JPY). Cizincům není povoleno platit v domácí měně. Tu si lze pořídit jen jako suvenýr.

Elektřina

Napětí je 220 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR. Vyhoví téměř vždy naše jednoduchá dvouvidlice (typ C a F, které jsou kompatibilní s naším typem E). Zájezdy jsou tedy „plně elektrifikované“, každý den (s výjimkou nočních přesunů) lze dobíjet kameru, mobil, použít ponorný vařič ap.

Očkování do KLDR a zdravotní opatření

Očkování do Severní Koreje není podle nás nutné, povinné očkování není žádné. Je ale možné nechat se očkovat proti žloutence typu A a B, které se někdy doporučuje i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu, které by nemělo být starší než 10 let. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu - například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Zdravotnická péče je v KLDR na velmi nízké úrovni. Chybí léky, zdravotnický materiál, laboratoře a jejich vybavení. Pro základní ošetření či diagnostiku se lze obrátit na lékaře OSN, který pracuje v diplomatické čtvrti jako praktický lékař. První pomoc a lékařské ošetření poskytuje nemocnice Činson (v překladu Přátelství), která se nachází v diplomatické čtvrti Munsudong. Telefonní spojení – 382 7688 (ale s ohledem na specifický systém telefonních okruhů a jejich vzájemné neprostupnosti, nelze na uvedené číslo volat z jakéhokoliv telefonu. O telefonát musíte požádat např. korejského průvodce či na přepážce hotelu, kde lze hovor spojit přes speciální ústřednu).

Spojení s domovem

  • Telefon: Místní a mezinárodní hovory lze v Severní Koreji uskutečnit pouze z hotelu (levnější jsou z hotelové budky v lobby než z pokoje). Hovory jsou pravděpodobně monitorovány a cena se pohybuje cca 5 EUR / min.
  • Mobily: Severní Korea nemá roamingovou smlouvu s žádnými zahraničními mobilními operátory. Lze však zakoupit místní SIM kartu za 50 EUR, s pomocí níž se lze dovolat do zahraničí, nikoliv však na místní telefonní čísla. Místní SIM kartu lze také za určitou poměrnou část pouze pronajmout.
  • Internet není pro Korejce běžně dostupný, neexistují zde tedy žádné internetové kavárny (jedna prý byla údajně nedávno v Pchjongjangu otevřena). Z hotelového serveru lze poslat e-mail (z hotelové e-mailové schránky), nelze se však dostat volně na internet ani na žádné e-mailové účty.

Fotografování a filmování v Severní Koreji

V Severní Koreji se musí turisté podřídit instrukcím místních průvodců ohledně fotografování. V zásadě je dovoleno fotit většinu běžných věcí, ale turista by se měl vždy raději předem zeptat, pokud chce něco fotografovat. Obecně je zakázáno fotografování z autobusu a vlaku. V zásadě se ale v KLDR nesmí fotografovat osoby na příliš malou vzdálenost a především venkovany a lidi nuzně oblečené či špinavé. Stejně tak je zakázáno fotografování severokorejských vojáků a policistů. Obsah karet ve fotoaparátech bývá někdy na hranicích kontrolován a promazáván.

Profesionální novináři a fotografové nemohou do KLDR cestovat na turistický pas. Turisti jedoucí do Severní Koreje se zavazují, že nejsou profesionálními žurnalisty a fotografy.

Oficiálně není dovoleno do KLDR dovážet větší profesionální kamery a objektivy delší než 150 mm, nicméně na základě zkušeností je možno si vzít i delší objektiv (který však může být odebrán na hranicích, a proto je dobré si s sebou vzít i objektiv do 150 mm). Malé ruční videokamery jsou z vlastních zkušeností též tolerovány. V KLDR není možno sehnat náhradní karty nebo kazety do fotoaparátů a kamer. Dostatečně se tedy zásobte z domova.

Specifika Severní Koreje a mentalita obyvatel

KLDR je vysoce organizovaná země. Je nutné připravit se na řadu omezení a zákazů. Pohyb cizinců po zemi je omezen a kontrolován. Turisté se nesmí vzdalovat svévolně od skupiny a pohybovat se individuálně nebo vycházet po setmění.

Turista by se měl v KLDR vyvarovat jakýchkoli hlasitých komentářů na adresu místního režimu, diskusím o totalitě, nedodržování lidských práv, „uzavřené zemi“ a podobně. I hotelové pokoje mohou být odposlouchávány. Před místními by se stát měl označovat jako Korejská lidově demokratická republika a nikoli Severní Korea. Do KLDR je zakázáno dovážet jakékoli materiály namířené proti místnímu režimu. Na místech věnovaných představitelům režimu (např. sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila) by měl turista vzdát respekt položením květin. Je také zakázáno nosit nevhodné oblečení, zejména do mauzolea prezidenta Kim Ir-sena.

Nerespektování výše uvedených pravidel cestování po KLDR může mít za následek ohrožení nejen osoby samé, ale celé skupiny a v neposlední řadě osoby místního průvodce, který je za chování skupiny zcela zodpovědný.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Stravování 

Jídlo v KLDR tvoří zejména zelenina, v menším množství maso a ryby. Nedílnou součástí místní kuchyně je ostrá nakládaná zelenina kimchi.

Voda: vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech

Klima 

Severní Korea je výrazně ovlivněna kontinentálním klimatem – zimy jsou mrazivé, a to především na severu. Léta jsou teplá, opět až na nejzazší sever.

PCHJONGJANG – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden6-13-3-15
únor7-101-11
březen7-47-25
duben8316-46
květen8922-67
červen71526střední76
červenec62029vysoká237
srpen72029vysoká228
září71424mírná112
říjen8618-45
listopad6-29-41
prosinec6-100-21
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů