Vyhledat zájezd na mapě

Rusko (Россия), dalším oficiálním názvem Ruská federace (Российская Федерация), je s rozlohou 17 075 400 km² největší stát světa. Zahrnuje značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii. S počtem 142,9 milionů obyvatel je Rusko devátou nejlidnatější zemí na světě.

Základní informace o Rusku

Oficiální název: Ruská federace - Rusko (Российская Федерация – Россия) 
Neoficiální zkrácený název: Rusko
Rozloha: 17 075 400 km2
Obyvatelstvo: 141,9 mil. obyvatel (k 1. 7. 2010)
Národnostní složení: Rusové 80 %, Tataři 3,83 %, Ukrajinci 2,03 %, Baškirové 1,15 %, Čuvaši 1,13 %, Čečenci 0,9 %, Arméni 0,78 %, asi 140 dalších malých národností
Hlavní město: Moskva (10,563 mil. obyvatel)
Státní zřízení: federace
Územní členění: Ruskou federaci tvoří 83 subjekty - 21 republik, 2 města federálního významu (Moskva a Sankt Petěrburg), 9 krajů, 46 oblastí, 1 autonomní oblast (Židovská autonomní oblast) a 4 autonomní okruhy
Jazyk: ruština, na území republik, krajů, oblastí a autonomních okruhů jsou úředními jazyky rovněž jazyky národní, z neruských jazyků jsou nejpoužívanější tatarština (3 %) a ukrajinština (1 %)
Měna: ruský rubl (RUB) ‑ 100 kopějek. Přibližný kurs: 28,7 RUB za 1 USD a 40,1 RUB za 1 EUR, aktuální kurz
Náboženství: pravoslavní – 71 % pokřtěných (20 % alespoň částečně praktikujících), muslimové – 5 %, katolíci – 1 %, protestanti – 1 %, buddhisté - 1 %, judaismus vyznává 1 % obyvatel, k ateismu se hlásí přibližně 13 % obyvatel
Časové pásmo: Moskva GMT + 3 hod. (oproti ČR tedy + 2 hod.), Bajkal GMT + 8 hod., Yakutsk GMT + 9 hod., Vladivostok GMT + 10 hod., Kamčatka GMT + 12 hod.
Mezinárodni předvolba: + 07
Důležitá telefonní čísla: hasiči (01), policie (02), první pomoc (03), únik plynu (04)
Doména: .ru
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR

Vízum do Ruska

  • Občané ČR: Potřebujete pas platný min. 6 měsíců po návratu s 1 volnou dvoustránkou pro vízum, vyplněný formulář a 2 pasové fotografie.
  • Občané SR: Shodné podmínky jako ČR, musí však žádat o vízum v Bratislavě.
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s RU a případnými tranzitními zeměmi.
    Osobám trvale a přechodně žijícím v ČR (k žádosti nutno přiložit kopii dokladu, pokud není zaznamenáno v pasu) lze zažádat o vízum v Praze, nutné je však žádost podat osobně (nikoliv v zastoupení cestovní kanceláří - nové nařízení od IV/2011).

Nahoru

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Rusku je relativně stabilní.V některých oblastech Ruské federace zůstává nadále a dlouhodobě problematická (Dagestán, Čečensko, Severní Osetie, Karačevo-Čerkessie, Kabardino-Balkarie). Cestování do těchto oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem. Nadále platí doporučení kompetentních ruských orgánů o omezení pohybu cizích státních příslušníků v oblastech s doutnajícími místními konflikty. Jedná se zejména o území Čečenské republiky.

Před cestou do Ruska doporučujeme využít dobrovolné registrace občanů ČR při cestě do zahraničí, tzv. systém DROZD (http://drozd.mzv.cz). Dále doporučujeme nevyhledávat náhodné známosti, chodit spíše ve skupinách a nedávat okázale najevo, že se jedná o cizince.

Přibývající kriminalita se projevuje také v oblasti taxikářských služeb, proto varujeme před používáním služeb soukromých „taxikářů“ bez licence, kteří především v nočních hodinách s oblibou nabízejí své služby cizincům na letišti Šeremetěvo Moskva i ve městě.

Turistům nedoporučujeme pohybovat se ve městě v nočních hodinách mimo hlavní a osvětlená místa a v případě nutnosti volit oficiální taxíky (žlutá barva karoserie, označení taxi).

Celní předpisy

Při cestě do ruska podléhají písemné deklaraci celním orgánům tyto položky: dovážená cizí měna a ruská měna v hotovosti, cestovní šeky, cizí i ruské cenné papíry v celkové hodnotě přesahující 10 000 USD dovážené do Ruské federace fyzickými osobami (rezidenty i nerezidenty).

Obzvláštní pozornost musí turisté cestující v Rusku věnovat vývozu starožitností, historických zbraní, literatury a jiných uměleckých předmětů. V těchto případech je nutné předložit na hraničních přechodech Ruska povolení k vývozu těchto předmětů vydané Ministerstvem kultury.

Při dovozu zvířat do Ruska je nutné předložit potvrzení o jejich příslušném očkování a vyhovujícím zdravotním stavu. To samé platí při jejich vývozu. Obě potvrzení je vhodné mít opatřené překladem do ruského jazyka.

Platební karty a šeky

Platební karty a cestovní šeky využijete na cestách po Rusku pouze ve velkých městech, bankomaty se vyskytují v Moskvě, Petrohradu a v menším rozsahu v dalších větších městech. Je nutné mít s sebou vždy hotovost.

Elektřina

Elektrické napětí je v Rusku stejné jako v Evropě: 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).

Očkování do Ruska

Očkování do Ruska doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu - například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

Všichni tři naši mobilní operátoři mají v Rusku pokrytí.

Fotografování, filmování

Za fotografování a filmování si nechávají Rusové často zaplatit. Fotografovat je zakázáno téměř ve všech kostelech, vojenské a strategické objekty. Ale fotografování nádraží a vlaků už není tak přísné jako dříve.

Ruská mentalita

Rusové jsou velmi přátelští, vstřícní a pohostinní, což není v mezinárodním měřítku nijak neobvyklé, v tomto případě to ovšem není hra a pokrytectví. Rusové mají „družbu“ v sobě a řadí ji ve společenském měřítku na nejvyšší stupeň.

Rusům nechybí to, co Středoevropanům – umění povznést se a být nad věcí. Konkrétně vůči Čechům toto platí dvojnásob. Rusové nebourají svoje pomníky, mají úctu k historickým událostem, na druhé straně respektují výhrady. Povznesou se nad tím, že nabarvíme jejich tank z druhé světové války narůžovo, přijmou kritiku za dobu normalizační, co je ale zajímavé, jejich vztahy k nám to nijak neovlivní. Vztah Rusů k nám je lepší než opačný. Problém ovšem není v historických událostech, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale v mentalitě.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování v Rusku

Základní potraviny jsou v Rusku běžně ke koupi, doporučujeme však kupovat a konzumovat pouze balené produkty či řádně ošetřenou zeleninu a ovoce. Zásadně nedoporučujeme kupovat u prodejních stánků alkoholické nápoje. Může se jednat o pokoutně vyrobený alkohol s velmi nepříjemnými účinky na zdraví.

Ruská kuchyně je velmi pestrá. Nabízí hodně ryb, drůbeže i zvěřiny, zeleniny a sezónních surovin, jako jsou houby, lesní plody nebo med. Oblíbený pokrm známý i u nás, šašlik, se nejčastěji připravuj z kousků prorostlejšího masa marinovaném ve směsi červeného vína, octa a koření. Maso spolu se zeleninou se opéká na jehlách nad žhavým uhlím.

Další oblíbenou pochoutkou jsou pelmeni (chlební uši) – náplň z mletého masa je zavinutá v tenkém těstě. Polévka Boršč se připravuje z červené řepy, vývaru z kostí, hovězího masa a směsi osmažené zeleniny – mohou být brambory, mrkev, zelí, cibule. Podává se se zakysanou smetanou. Okroška je studená polévka založená na kvasu, zelenina smíchaná se studeným vařeným masem nebo rybou.

Voda: Vodu je v Rusku lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech Nahoru

Klima v Rusku

Ruská federace je rozsáhlou zemí, a proto zde najdeme několik rozdílných klimatických oblastí. Pro počasí v severním a středním Rusku je charakteristické velké střídání teplot v průběhu roku. Jaro a podzim jsou o něco studenější než ve střední Evropě.

Zimy jsou podstatně chladnější a to nejen na severu, ale také v centrálním Rusku. Na jihovýchodě, tedy v oblasti stepí, jsou velmi nízké teploty v zimě a naopak velmi vysoké v létě, kdy také málo prší. Na černomořském pobřeží jsou zimy mírné a léta příjemně teplá.

Pro oblast Sibiře jsou typické velice nízké teploty v zimě, léta jsou krátká, s četnými srážkami. Celá Sibiř a Dálný východ se nacházejí v pásmu věčně zmrzlé půdy (permafrostu), jež působí značné problémy při výstavbě.

Podnebné pásy Ruska: Polární pás (nejsevernější oblasti), mírný pás, subpolární pás, subtropický pás (pobřeží Černého moře).

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

 Moskva

-9

-7

-2

6

13

17

18

16

11

5

-1

-6

42

36

34

44

50

75

93

77

64

59

57

55

 Irkutsk

-18

-16

-7

2

9

15

18

15

9

1

-8

-16

12

8

13

19

33

62

120

83

50

30

18

19

Petro-pavlovsk

--8

-7

-5

0

3

8

11

12

9

4

-2

-6

80

70

62

51

67

65

81

97

101

139

95

86

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů