Vyhledat zájezd na mapě

Peru (kečuánsky Piruw) je stát v Jižní Americe. Jeho sousedy jsou Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie a Ekvádor. Ještě před necelými pěti stoletími představovalo území Peru centrum říše Inků táhnoucí se i dál na jih a sever. Potomci Inků nadále žijí v Andách tradičním způsobem života a tvoří polovinu peruánské populace.

Základní informace o Peru

Oficiální název: Peruánská republika (Repúblika de Perú) 
Rozloha: 1 285 215,6 km
Obyvatelstvo: 29,797 mil. obyvatel (údaj z roku 2011)
Národnostní složení: Peruánské občanství má cca 98 % obyvatelstva, v pohraničních oblastech žijí Ekvádorci, Bolivijci a Brazilci. V Peru žije téměř 1 milion obyvatel čínského původu a přibližně 500 tis. osob japonského původu. Většinou jsou to potomci rodin, které emigrovaly do Peru za prací koncem minulého století a nyní mají peruánské státní občanství. 45 % obyvatelstva Peru jsou potomci původního indiánského obyvatelstva, 37 % tvoří míšenci původního obyvatelstva a bělochů, 15 % jsou běloši a ostatní jsou černoši (2 %) a jiná přistěhovalecká etnika. V pralesní amazonské části Peru žije v současné době celkem 190 tis. příslušníků 48 etnických amazonských domorodých skupin, mezi kterými je nejpočetnější indiánský kmen Ashaninkas s 51 tis. osob
Hlavní město: Lima
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 24 regionů + zvláštní region Callao, 195 provincií a 1 833 okresů.
Jazyk:
úřední jazyk: španělština, ostatní jazyky: quechua, aymara, dalšími používanými jazyky jsou angličtina a amazonské jazyky jivaro, peba-yagua, huitoto, pano, tacana, zaparo, cahuapana, catuquinea-tucano, shimacu, arawuakan, tupí guaraní.
Měna: peruánský nuevo sol (PEN), aktuální kurz
Náboženství: 81,3 % římsko-katolické, 12,5 % protestantské
Časové pásmo: GMT -5 hod.
Mezinárodni předvolba: +51
Důležitá telefonní čísla: rychlá lékařská pomoc: 115, 225 4040, Červený kříž: 266 0481, hasiči: 116, policie: 105, 518 0000, turistická policie: 460 0844
Doména: .pe
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů