Vyhledat zájezd na mapě

Mongolsko je zemí, která leží z velké vetšiny v oblasti náhorní plošiny střední Asie, severovýchodně od pohoří Pamír a Ťaň Šan. Je zemí s rozsáhlými pláněmi, pouští Gobi, nedotčenou přírodou a občas i velmi drsným klimatem. V Mongolsku naleznete ještě místa, která si doposud zachovala nádech dobrodružství a ještě nedávno se nacházela mezi bílými místy na mapě.

Základní informace o Mongolsku

Oficiální název: Stát Mongolsko / Mongol uls
Neoficiální zkrácený název: Mongolsko
Rozloha: 1 564 116 km2
Obyvatelstvo: 3 041 142 (odhad červenec 2009)
Národnostní složení: 95 % Mongolové, 5 % ostatní
Hlavní město: Ulánbátar (1 mil. obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: 21 provincií (Arhangay, Bayanhongor, Bayan-Olgiy, Bulgan, Darhan-Uul, Dornod, Dornogovi, Dundgovi, Dzavhan, Govi-Altay, Govisumber, Hentiy, Hovd, Hovsgol, Omnogovi, Orhon, Ovorhangay, Selenge, Suhbaatar, Tov, Ulaanbaatar, Uvs)
Jazyk: oficiálním jazykem je mongolština
Měna: tugrik, (MNT), aktuální kurz
Náboženství: buddhismus 50 %, křesťánství 6 %, islám 4 %, bez vyznání 40 %
Časové pásmo: GMT + 7; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času.
Mezinárodni předvolba: +976
Důležitá telefonní čísla: policie (102), zravotní pohotovost (103), hasiči (101)
Doména: .mn
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Cestovní doklady a víza:

  • Občané ČR:
  • Turistická víza do Mongolska jsou vystavována na 30 dní s možností jednorázového prodloužení na území Mongolska o dalších 30 dní. Pro delší dobu pobytu je třeba zažádat o zvláštní vízum, jehož vyřízení je výrazně procesně i časově náročnější.
  • Ostatní:
  • je nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Mongolskem

Nahoru

Bezpečnost

Na mongolském venkově není násilná kriminalita častým jevem. Je třeba se však vyvarovat možného střetu s osobami jednajícími pod vlivem alkoholu.
V hlavním městě Ulánbátaru je riziko pouliční kriminality vysoké a v době letní turistické sezóny zde často dochází k násilným přepadením turistů. Doporučujeme českým občanům pohybovat se v Ulánbátaru pouze po hlavních třídách, pokud možno ve větších skupinách, ideálně bez zavazadla.  

Celní předpisy

Celní předpisy Mongolska vyžadují registraci dovážených předmětů zvláštní hodnoty i při průvozu. Jedná se především o elektroniku, šperky, výrobky ze vzácných kovů, alkohol (limit 3 litry lihovin) a cigarety (limit 2 kartony). Mongolsko zakazuje dovoz a převážení narkotik, omamných látek, jedů, střelných zbraní bez povolení příslušných úřadů a pornografie. Rovněž je zakázáno vyvážet lovecké trofeje a starožitnosti bez příslušných povolení.  

Platební karty a šeky

V dnešní době nezáleží na tom, zda si do Mongolska v případě hotovosti přivezete eura či dolary - obě měny jsou běžně směňovány na mongolské tugriky. Směna valut v hlavním městě není problém - vedle bank jsou směnárny v některých obchodních domech a na hlavní poště. Mimo Ulánbátar je směnáren velmi málo - doporučujeme jet na venkov s dostatkem hotovosti v tugrikách. Cestovní šeky je možné vyměnit v pobočkách bank. Bankomaty jsou prakticky jen v pobočkách bank. Kreditními kartami lze platit ve větších obchodech a restauracích, ale nelze na tuto možnost spoléhat. Na venkově kreditní karty nepoužijete.

Elektřina

V Mongolsku se setkáte s napětím 230 V, 50 Hz, zásuvky jsou stejné jako u nás.  

Očkování

Očkování do Kyrgyzstánu doporučujeme proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a proti choleře. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta - v hlavním městě Ulánbátaru jsou pošty dostupné, je třeba počítat s velmi dlouhou dobou (i několik týdnů) doručení zásilky.
  • Místní telefon
  • Telefony jsou dostupné v hlavním městě Ulánbátaru na poštách. V ostatních částech Mongolska není telekomunikační síť ještě zcela rozvinutá.
  • Mobilní  -  všichni naši operátoři mají na území Mongolska zajištěný roaming.
  • Internet - je v Ulánbátaru poměrně snadno dostupný

Fotografování, filmování

Fotografovat v Mongolsku je možné všechny památky, fotografované osoby je vhodnější nejdříve se zeptat, zda fotografování nevadí.  

Mentalita 

Jedním z rysů mongolské společnosti je představa kolektivní odpovědnosti a soudržnosti. Ve vztazích mezi lidmi hrají proto rodina a příbuzenské vztahy zásadní roli. Vazby mezi příbuznými jsou pevné a sahají zpět do několika pokolení. Rodinná disciplína je přísná, ne surová. Rodiče se chovají k dětem dobře, ale vyžadují poslušnost. Lidé v Mongolsku se chovají velmi uctivě ke starším.
Nahoru

Stravování

Mongolská kuchyně je vzhledem k stepním podmínkám, ve kterých Mongolové po staletí žili, velmi strohá a jednoduchá. Nejvíce využívá produktů z masa, mléčných výrobků a živočišných tuků. Zelenina nebo koření najde uplatnění v mongolské kuchyni jen velmi omezeně. Vzhledem k blízké zeměpisné poloze i hlubokým historickým vazbám mezi Čínou a Ruskem je mongolská kuchyně ovlivněna čínskou a ruskou kuchyní.
Nahoru

Klima

Počasí v Mongolsku je velmi chladné během zimy, kdy teploty klesají až k -40°C a země je pokryta sněhem. V letních obdobích nastávají četné srážky, počasí se velmi liší v závislosti na členitém terénu. Teploty jsou víceméně příjemné, v noci dochází k velkému ochlazení.

ULANBÁTAR – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden5,1 -25-14 2
únor7,1-22-9 2
březen8,1 -14-1 3
duben9,1-59 8
květen9,4 217 13
červen9,5821 51
červenec9,8 1022 66
srpen9819 76
září8,8214 32
říjen7,1-58 8
listopad6,4-14-3 5
prosinec4,5 -22-12 3
Promítání

Mongolsko
Vstup 130 Kč
Kapacita 200 míst 

Kdy:
24.2.2020, 18:00
Kdo:
Martin Loew
Kde:
Hradec Králové: Adalbertinum – velký sál, Čs. armády 300, Hradec Králové
Koupit lístky
www.promitani.cz
Více

Mongolsko

Kdy:
25.2.2020, 18:00
Kdo:
Martin Loew
Kde:
Teplice: Kino Květen, Mírové náměstí 2950, Teplice
http://promitani.cz/
ukázat na mapě
Více
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář je chráněn pomocí reCAPTCHA a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Kontaktujte nás

+420 222 958 203
Jana Pavlištíková
Vladimíra Kalašová
info@chinatours.cz
Radka Podpěrová
Katalog 2020 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů