Vyhledat zájezd na mapě

Mauricius je ostrovní stát v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru. Tvoří jej stejnojmenný ostrov sopečného původu s pobřežím dlouhým 330 km téměř kompletně obklopeným korálovým útesem. Vedle ostrova Mauricius patří do tohoto státu dále ostrov Rodrigues vzdálený 560 km severovýchodně od hlavního ostrova a několik menších ostrovů.

Základní informace o Mauriciu

Oficiální název: Mauricijská republika
Neoficiální zkrácený název: Mauricius
Rozloha: 1865 km2 (ostrov Mauricius 1757 km2; ostrov Rodrigues 108 km2)
Obyvatelstvo: 1,23 mil. obyvatel (údaj z roku 2009)
Národnostní složení: 52 % – mauricijští Indové-hinduisté, 27 % – Kreolové (původně otroci z Afriky a Madagaskaru), 17 % – mauricijští Indové-muslimové, 2 % – mauricijští Číňané (cca 30 000), 2 % – mauricijští Francouzi (ekonomicky nejsilnější národnost)
Hlavní město: Port Louis (137 tis. obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: ostrov Mauritius se dělí na 9 oblastí – Port Louis, Pamplemousses, Riviere du Rempart, Flacq, Grand Port, Savanne, Riviere Noire, Plaines Wilhems a Moka + ostrov Rodrigues (ve vládě je jeden ministr zodpovědný za tento ostrov)
Jazyk: francouzština, angličtina, hindština a kreolština
Měna:
mauricijská rupie (MUR), aktuální kurz
Náboženství: křesťansktví, hinduismus, islám
Časové pásmo: GMT +4
Mezinárodni předvolba: +230
Důležitá telefonní čísla: lékařská záchranná služba, policie, hasiči: 999  
Doména: .mu
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Mauricius

Vízum na Mauricius

  • Občané ČR: Od 28. 5. 2009 mohou občané ČR pobývat na území státu Mauricius bez víz maximálně po dobu 3 měsíců během šestiměsíčního období, které se počítá od prvního data vstupu na Mauricius.
  • Ostatní: Ověřte si vízovou (ne)povinnost s Mauriciem a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost na ostrově

Kriminalita na Mauriciu je téměř nulová, turisté se nemusejí bát o svoji bezpečnost, přesto je potřeba dodržovat základní bezpečností pravidla (nenechávat na pokojích volně ležet cennosti, udělat si fotokopie dokumentů apod.)

Celní předpisy

Osoba starší 16 let může dovézt pro svou potřebu 200 ks cigaret nebo 50 ks cigár nebo 250 g tabákových výrobků; 1 litr destilátu, 2 litry vína, 250 ml toaletní vody a 100 ml parfému. Dovoz živých zvířat musí být povolen Ministerstvem zemědělství, rybolovu a přírodních zdrojů Mauricijské republiky, na psy se vztahuje šestiměsíční karanténa.
Povinná směna valut není zavedena, turista však může být při vstupu do země požádán, aby prokázal dostatečné finanční zajištění pobytu nebo potvrzení o zajištěném ubytování.

Platební karty a šeky

S platbou kartami a šeky není na Mauriciu problém.

Elektřina

Elektrické napětí na Mauriciu je 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky anglického typu, je potřeba adaptér.

Očkování na Mauricius

Očkování na Mauricius doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

Mobilní signál je dobrý po celém ostrově u všech operátorů.

Fotografování, filmování

V mnoha chrámech je zakázáno fotografovat a opatrní buďte i při fotografování lidí, zejména žen. Nevhodné je také fotografování při různých náboženských příležitostech, nejprve se raději zaptejte.

Mentalita obyvatel

Mentalita obyvatel je odlišná od naší, pro nás běžná věc může místní obyvatele pohoršovat. To platí hlavě pro ženy a na místech, kde se turisté moc často nevyskytují. Na Mauriciu je zakázán nudismus a pokud jdete na úřad či na veřejných místech jako jsou např. městské ulice, odložte své plážové oblečení.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování

Kuchyně na Mauriciu je velmi pestrá, kolik je zde kultur a náboženství, stejně tolik tady najdete i kuchyní. Ať jsou to jídla indická, čínská, thajská, francouzská či tradiční kreolská, to vše se tady spojí do jedinečné směsice barev, chutí a vůní. Mauricijská kuchyně je neskutečně pestrá a potěší snad každého gurmána. Ve většině pokrmů jistě pocítíte chuť česneku, chili papriček, zázvoru, šafránu, skořice, kardamonu, hřebíčku a curry, díky čemuž mají jídla jedinečnou a nezaměnitelnou chuť.

Základem mauricijské kuchyně je rýže. Ta vám bude naservírována snad ke každému pokrmu. A to například i k darům moře, které vám budou na Mauriciu nabízeny v nejrůznějších úpravách. Těšit se můžete například na krabí polévku, ryby na grilu, vařené chobotnice či na škeble. Vliv francouzské kuchyně pocítíte při ochutnávání králíka na červeném víně, naopak indický vliv se promítá v kořenité přípravě kuřat. A konečně britská kuchyně má na Mauriciu vliv na přípravu dezertů a nejrůznějších moučníků.

Vodu na Mauriciu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech.Nahoru

Klima

Mauricius spadá do tropického podnebného pásma s přímořským klimatem, a proto teplotní rozdíly mezi letními a zimními měsíci nejsou příliš vysoké. Léta bývají bohatá na deště a zimy poměrně suché. V létě denní maxima zpravidla neklesají pod 30 ºC a v zimě se pohybují okolo 23–25 ºC. Noční teploty se v letním období pohybují okolo 20 ºC a v zimním období klesají k 15 ºC. Teplota moře v letních měsících stoupá až ke 26–29 ºC a i v zimě je velmi příjemná – přibližně 23 ºC.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

 Port Louis

30

30

30

29

27

25

25

25

26

27

29

30

176

203

245

163

83

65

63

58

38

34

79

128

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů