Vyhledat zájezd na mapě

Maroko, arabsky: المغرب (al-Maghrib, doslova „Západ“), je stát na nejzazším severozápadě Afriky. Jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na jihu Západní Sahara (uznáme-li ji za součást Maroka, pak Maroko sousedí na jihu s Mauritánií) a na severu dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla.

Základní informace o Maroku

Oficiální název: Marocké království, Al-Mamlaka al-Maghribíja, Royaume du Maroc
Neoficiální zkrácený název: Maroko
Rozloha: 446 550 km2 bez území Západní Sahary, 710 850 km2 oficiálně udávaná rozloha s územím Západní Sahary
Obyvatelstvo: 31,6 mil. obyvatel (údaj z roku 2010)
Národnostní složení: 99,5 % – Maročané, dále Mauretánci, Senegalci, Evropané  
Hlavní město: Rabat-Salé: (1,7 obyv.; 2,5 mil. aglomerace)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: 16 regionů, které zahrnují 42 provincií a 25 městských prefektur. Provincie Oued Ed-Dahab-Lagouira je Marokem proklamována za součást území – jedná se však o region Západní Sahary, o jehož administrativní statut se vedou spory.
Jazyk: arabština (úřední), berberské dialekty 30–40 %, francouzština
Měna: 1 dirham (MAD) = 100 centimů, aktuální kurz
Náboženství: 98,7 % – islám (státní náboženství), 1 % – křesťanství, 0,3 % – judaismus
Časové pásmo: GMT +0
Mezinárodni předvolba: +212
Důležitá telefonní čísla: policie 190, královské četnictvo (dopravní nehody) 177, 1, hasiči: 150, rychlá lékařská pomoc: 150 
Doména: .ma
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR


Cestovní doklady a víza

  • Občané ČR: Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů.
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Turkmenistánem a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Praktické informace na cestu

Bezpečnost 

Bezpečnostní situace na hlavních turistických trasách je dobrá. Je třeba si dávat pozor na pouliční kriminalitu, zvláště na kapesní krádeže, strhávání kabelek nebo batohů z jedoucího motocyklu a vykrádání aut. Rovněž nedoporučujeme nošení nápadné bižuterie či jiných cenností zejména ve večerních hodinách v centrech měst či okrajových čtvrtích velkých aglomerací. 

Celní předpisy

tabák (max. 200g zpracovaného tabáku), alkohol (1 láhev vína o max. 1 litru, 1 láhev ostatních alkoholických nápojů max. 1 litr), parfémy (1 balení parfému max. 150 ml, 1 balení toaletní vody max. 250 ml).

V případě léků musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě a v případě zvláštních druhů léku je doporučováno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce). Dovoz některých předmětů a látek je zcela zakázán – to se týká především některých druhů zbraní a střeliva, omamných a psychotropních látek či některých druhů zvířat.

Platební karty a šeky

Šeky a kreditní karty je možné využít převážně v hotelech vyšší kategorie, velkých bankách a směnárnách. Preferována je karta VISA, za směnu šeků si banky účtují příplatky a vždy je potřeba předložit pas.
Bankomaty jsou umístěny především před velkými bankami a nejsou příliš spolehlivé. Často bez zřejmého důvodu vaši kartu odmítnou a v horším případě ji mohou i nevydat zpátky. V každém případě doporučujeme s sebou mít hotovost.

Elektřina 

Elektrické napětí 220 V / 50 Hz a 110 V / 50 Hz (probíhá přeměna na 220 V). Zásuvky jsou většinou shodného typu jako v Česku. 

Očkování

Veškeré informace o očkování naleznete zde.

Spojení s domovem 

Telefon:Telekomunikační infrastruktura je v Maroku velmi rozvinutá, zejména co se týká mobilních telefonů. Signál je prakticky všude, včetně hor a pouští. 

Internet: Na internet se lze běžně dostat v každém větším městě. Poplatky se pohybují kolem 10–20 dH za hodinu. Spojení samozřejmě není nejrychlejší, ale na běžnou komunikaci pomocí e-mailu stačí. Přístup k internetu je možný také v hotelech.

Pošta: Pošty mají otevřeno obvykle pondělí–čtvrtek 8.30–12.00 a 14.30–18.30 hodin, v pátek 8.30–11.30 a 15.00–18.30, v sobotu a neděli je zavřeno. Známky je nejlépe koupit vždy zároveň s pohledy. Dále je lze koupit na poště, hotelové recepci nebo v obchodech se suvenýry.
Známka na pohled do zemí EU stojí 6,50 MAD. Doručení dopisu z Maroka do ČR trvá týden až deset dnů. 

Fotografování, filmování

Vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením varujeme před fotografováním jakýchkoli objektů, které mohou být vojensky či bezpečnostně důležité (letiště, nádraží, kasárna, úřední budovy atd., tunely, mosty). Pokud si nejste jisti, je lepší se předem informovat, zda je fotografování povoleno.

Mentalita 

Maroko je islámská země, v níž je třeba ctít místní zvyky a respektovat určité zákazy vyplývající z tohoto náboženství. Pátek je hlavním modlitebním dnem. V období měsíce Ramadánu je třeba respektovat půst věřících, nekouřit, nejíst a nepít na veřejnosti. Jídlo nebo kouření na ulici je v tomto období trestné. Tato omezení se nevztahují na provoz a prostory vybraných hotelů a restaurací, kde jsou ubytováni a stravují se cizinci. 

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování

Voda je v Maroku převážně nepitná. Lze ji zakoupit relativně ve všech obchodech, cena se pohybuje kolem 7 DH za 1,5litrovou plastikovou láhev. Před koupí zkontrolujte, zda je uzávěr originální, neboť někteří obchodníci plní láhve obyčejnou vodou.
Nedoporučuje se jíst na ulici nedostatečně tepelně upravené potraviny. Dbejte zvýšené opatrnosti ohledně ledu v pití nebo ledových tříští. Voda, ve které stánkaři potraviny omývají nebo ze které dělají led, nemusí být nutně pitná (nikdy si nemůžete být jisti, jestli použili „nezávadnou“ vodu z plastikové lahve)
Nekoupejte se ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, je zde velké riziko nebezpečných parazitů

Klima

Maroko leží v mírném subtropickém pásmu, jeho jižní část se vyznačuje klimatem pouštním. Rozmanitosti krajiny od středomořských pláží přes čtyřtisícové hory až po saharské náhorní plošiny napovídá tomu, že bude v zemi panovat i poměrně značná různorodost podnebí.

Při severním pobřeží je klima mírné středomořské, s relativně malými rozdíly mezi teplotami denními a nočními, ale i teplotami v jednotlivých ročních obdobích.

Pro horské oblasti (Rif, Střední a Velký Atlas, Antiatlas) je typické podnebí kontinentální. Léto je velmi horké a zima dosti studená, rovněž denní a noční teploty se vyznačují velkými rozdíly. Ve vnitrozemí a na jihu převládá sucho a horko. Průměrné letní teploty v Casablance či Agadiru se pohybují kolem 26–28 °C, v Marakeši dokonce kolem 37 °C. 

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

 Marakeš

18

20

22

24

28

31

37

37

33

27

22

19

32

38

38

39

24

5

1

3

6

24

41

31

Fotogalerie k článku
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů