Vyhledat zájezd na mapě

Základní informace o Madagaskaru

Oficiální název: Madagaskarská republika / Repoblikan´i Madagasikara (République de Madagascar).
Bývalý název: Malgašská republika
Rozloha: 592 000 km2 (Ostrovní stát v Indickém oceánu - čtvrtý největší ostrov světa a několik menších ostrovů.)
Obyvatelstvo: 22,58 mil. (odhad)
Národnostní složení: 26 % Malgaši (Malagasy) malajsko-indonéského původu:Merina (Hova), 15 % „côtiers" smíšeného (afrického, arabského, malajsko-indonéského) původu: Betsimisaraka, Francouzi, Indové, Číňané, Komořané.
Hlavní město: Antananarivo (asi 1,5 mil. Obyvatel); další města: Toamasina (Tamatave) 175, Mahajanga 130, Fianarantsoa 125 (tis. obyv.)
Státní zřízení: republika
Územní členění: Šest provincií (provinces autonomes) pojmenovaných podle svých metropolí: Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina, Toliara. Provincie se dále dělí na oblasti (régions) a obce (communes).
Jazyk: malgaština (malagasy); Pracovním jazykem je francouzština; znalost angličtiny se rozšiřuje relativně pomalu.
Měna: 1 ariary (MGA) = 100 centů; Bankovky a mince jsou označovány dvojjazyčně: ve francouzštině franky, v malgaštině „ariary“, přičemž 5 franků = 1 ariary. V mezinárodním bankovním styku jsou používány USD a EUR, aktuální kurz.
Náboženství: tradiční víra (animisté) 52 %, katolíci 20 %, protestanti 20 %, muslimové 7 %.
Časové pásmo: GMT + 2 hodiny oproti ČR.
Mezinárodni předvolba: +261
Důležitá telefonní čísla: policie (tísňové volání: 17, 2220466; informace: 2220884; dopravní odd.: 2235808), hasiči (18, 2222566).
Doména: .mg
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Madagaskar

  • Velvyslanectví Addis Abeba v Etiopii
    Diplomatická a konzulární působnost pro Etiopii, Keňu, Burundi, Džibuti, Jihosúdánskou republiku, Komorský svaz, Madagaskar, Rwandu, Seychely, Tanzanii, Somálsko a Ugandu

Vízum na Madagaskar

  • Občané ČR: Při pobytu na Madagaskaru v délce do 30 dnů můžete získat vízum zdarma při příletu na letišti v Antananarivo. Potřebujete pas platný min. 6 měsíců po návratu s 1 volnou dvoustránkou pro vízum a 2 pasové foto 3,5 cm x 4,5 cm.
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Madagaskarskou republikou a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost

Madagaskar je poměrně bezpečný stát, musíte však dodržovat určitá pravidla:

  • Ve velkých městech se nepohybujte v noci venku.
  • Nedávejte na obdiv své bohatství, jako jsou šperky, drahé hodinky, videokamery apod.
  • V případě nějakého útoku neklaďte odpor.
  • Při cestách veřejnou dopravou nebo třeba na tržištích si dávejte pozor na své věci – snadno byste se mohli stát obětí kapsáře.

Celní předpisy

Bezcelně lze na Madagaskar dovézt dvě krabičky cigaret a dvě lahve alkoholu. Je zakázán dovoz zbraní a drog. Mnohem přísnější jsou předpisy i praxe omezující vývoz. Vyvážet veškeré rostliny a živá zvířata (včetně ptačích vajec a jejich skořápek) je možné pouze na speciální povolení ministerstva zemědělství; výjimku tvoří koření v malém množství. Vývoz kulturních památek a uměleckých děl povoluje ministerstvo kultury. Vývoz nasbíraných minerálů (drahokamů a polodrahokamů) ve větším množství musí povolit ministerstvo dolů. Pokud byly vyvážené věci zakoupeny, je nutno předložit doklad o koupi. Dovoz valut není omezen, je však zakázáno vyvážet ze země místní měnu ve větším množství než 25 000 malgašských franků (MGF).

Devizové vybavení

Hlavní cizí měnou je euro (EUR), kterým lze občas (ne příliš často) platit i přímo–například v některých hotelových restauracích a při nákupu suvenýrů. Lokální měnou je malgašský ariary (MGA). Peněžní jednotka: 1 ariary = 100 centů.
Paralelně jsou v současné době v oběhu stará měna Madagaskarský frank a nová měna Madagaskarský ariary. Kurz (9/2011): 1 Kč = cca 115 MGA.

Elektřina

Elektrický proud na Madagaskaru má 220 V / 50 Hz, jednoduchá dvouvidlice. V dosahu zásuvky se vyskytnete minimálně jednou za 3 dny. Ve větších městech (Antananarivio, Toliara) lze koupit baterie Duracell prakticky všech norem.

Očkování na Madagaskar

Očkování na Madagaskar není předepsané žádné povinné. Přesto se však doporučuje následující:

  • Žloutenka A, B – je základní cestovatelské doporučené očkování a vyplatí se jej mít i u nás
  • Tyfus – ale jeho účinnost je pouze 50% a toto očkování je diskutabilní
  • Tetanus – zkontrolujte si u svého ošetřujícího lékaře platnost očkování
  • Malárie – zvažte použití silnějších druhů antimalarických medikamentů (Lariam a Malaron). Recept vám napíší při očkování a zároveň poradí s dávkováním.
    Podrobnosti získáte a očkování můžete absolvovat kdekoli na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta - Pošty na Madagaskaru mají otevřeno ve všední dny od 7 do 17 hod. a v sobotu od 8 do 11 hod.
  • Místní telefon- Na Madagaskaru existují telefonní automaty. Jsou na telefonní karty, které koupíte v obchodech.
  • Mobilní telefon- Pokrytí mobilním signálem na Madagaskaru je poměrně nekvalitní, signál je jen ve velkých městech.
  • Internet - Internetové připojení najdeme ve všech větších městech. Tam, kde je mobilní signál, je většinou i internet. Na poštách je o 50 % levnější, ale také o 50 % (či více) pomalejší.

Fotografování a filmování

Fotografování a natáčení ozbrojených sil a některých dalších citlivých míst (jako jsou vládní budovy nebo mosty) je výslovně zakázáno. Focení lidí je vhodné jen po předchozí domluvě (a zaplacení drobného bakšiše) – nebude-li daná osoba s  fotografováním souhlasit, nefoťte ji.
Nahoru

Stravování

Malgašská kuchyně je vcelku pestrá (s výjimkou příloh – z 99 % je to rýže). Jídla připravovaná v polních podmínkách není třeba se vůbec nijak obávat, naše zkušenosti s kvalitou jsou velmi dobré. Čekají vás jiné problémy – např. zjištění, že slepice, která se 2 dny veze na přídi pirogy a stala se oblíbeným maskotem, je vlastně živou konzervou pro třetí večer…

Klima

Klima na Madagaskaru je tropické vlhké. Sušší je v západní a zejména jihozápadní části ostrova, které se spíše jen dotkneme. Na Madagaskaru se sice střídají období dešťů a sucha, ale pršet může prakticky kdekoli a kdykoli. Období našeho zájezdu ovšem patří mezi nejsušší v roce, a tak déšť (přeháňky)lze především očekávat ve východní části ostrova. Případné detě rozhodně nemají trvalý charakter a vyšší, nicméně stále únosné teploty nám pomůžou na déšť velmi rychle zapomenout. Po příletu do Antananariva budete překvapeni mírností klimatu na centrální vysočině.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Antananarivo

26

26

26

26

23

21

20

21

24

26

27

27

305

235

221

47

16

9

9

9

14

49

154

292

Toamasina

30

30

30

29

27

26

25

25

26

27

28

30

410

382

478

323

228

259

289

218

121

133

170

357

Toliara

33

33

33

32

30

28

28

28

30

31

31

32

95

88

36

18

16

15

6

6

8

12

22

97

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů