Vyhledat zájezd na mapě

Kuba je největší ostrovní stát souostroví Velké Antily v Karibiku. Na délku měří 1 200 km a na šířku až 190 km. Ze severu jej omývají vody Atlantského oceánu, z jihu Karibské moře. Florida je vzdálena pouze 50 km. Stát Kuba zahrnuje dále na 4000 ostrovů a ostrůvků.

Základní informace o Kubě

Oficiální název: Kubánská republika / República de Cuba
Neoficiální zkrácený název: Kuba
Rozloha: 109 886 km2
Obyvatelstvo: 11,2 mil. (údaj z roku 2007)
Národnostní složení: Převážná většina jsou španělsky mluvící Kubánci pocházející z historického Španělska a západní Afriky, původní populace na ostrově už neexistuje, původní indiánské kmeny byly v průběhu španělské kolonizace vyhubeny.
51 % – mulati , 37 % – běloši , 11 % – černoši, 1 % – Asiati
Hlavní město: Havana (2,2 mil. obyvatel)
Státní zřízení: socialistická republika s vládou jedné strany založené na ideích komunismu
Územní členění: Kuba se dělí na 15 provincií (provincias) a ostrov Mládeže. Ten tvoří tzv. zvláštní okrsek, Municipio Especial - Isla de la Juventud. Těchto 16 celků se dále dělí na 169 obcí (municipios).
Jazyk: španělština
Měna: kubánské peso (CUP) a peso convertible (CUC); aktuální kurz
Náboženství: 60 % – katolická církev, 80 % – africká Santérie (katolicismuse se tudíž se Santérií překrývají); 6 % – různé protestanské církve
Časové pásmo: GMT -5 hod.
Mezinárodni předvolba: +53
Důležitá telefonní čísla: policie (110), první pomoc (120), informace o tel. číslech (114)
Doména: .cu

Zastupitelské úřady ČR

Cestovní doklady a víza

 • Občané ČR: 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty, která stojí 630 Kč. Tato karta může být vyřízena v rámci turistického pobytu přes cestovní kancelář. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů a může být prodloužena na Kubě na cizinecké policii o dalších 30 dnů, poplatek činí 25 USD. Turistickou kartu je nutno si obstarat před odletem na Kubu, protože ji nelze získat po příletu na kubánské letiště. Jedná-li se o cestu za jiným účelem naž turistickým, je nutno podat žádost o udělení víza na konzulárním oddělení ZÚ Kuby v Praze (cena cca 35 USD).
 • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Kubou a případnými tranzitními zeměmi.

Praktické informace na cestu

Bezpečnost

V posledních letech stoupá počet krádeží i loupežných přepadení turistů na Kubě. Nebezpečí krádeží existuje nejen v noci, ale také za denního světla, zejména v centru Havany a na Malecónu.

Přestože je Kuba obecně bezpečnější než ostatní země Latinské Ameriky, i zde je nutné dodržovat základní pravidla opatrnosti uplatňovaná v ostatních zemích:

   - zavazadla mít pod stálou kontrolou (zejména na východních plážích Havany – Tarará a Santa María),

   - nepřespávat v parku či na plážích, v noci a nad ránem při pohybu mimo ubytovací zařízení nemít u sebe větší množství peněz či kameru,

   - nenavštěvovat liduprázdné uličky Havany, resp. opuštěná místa všeobecně,

   - nevozit s sebou cennosti, oblékat se nenápadně a peníze si rozdělit na více míst a mezi více osob,

   - auta parkovat vždy na hlídaných parkovištích,

   - ženám cestujícím na Kubu samostatně se doporučuje připojit se již na letišti k jiným turistům a necestovat do Havany samostatně taxíkem (ani oficiálním), ani se osamoceně v noci pohybovat po Havaně.

Celní předpisy

Platí běžné mezinárodní předpisy.

Platební karty a šeky:

ve větších městech použití karet bez problémů, je dobré mít u sebe hotovost v USD

Elektřina

Napětí v el. síti na Kubě je 110 V, 60 Hz na rozdíl od českých 220 V, 50 Hz. Adaptér na americkou zásuvku s plochými kolíky doporučujeme zakoupit v ČR.

Očkování

Seznamte se se základními informacemi o očkování na Kubu, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

Připojení na internetnaleznete v každém větším městě, často bývá přístup na internet součástí všech větších hotelů. Jinde lze najít internet na místech, která jsou označena nápisem Telecorreos. Pro cizince je internet dostupný bez větších omezení, nicméně samotná cena za připojení je velmi přemrštěná.

Telefonování: Většina Kubánců nevlastní mobilní telefon, proto je nejrozšířenějším způsobem komunikace na dálku telefonování z budky. Ty fungují na telefonní karty, jež lze zakoupit ve většině obchodů, hotelu či na letišti. Telefonování z mobilního telefonu je trochu komplikovanější, poměrně nákladné a v neposlední řadě se dovoláte pouze v turistických oblastech. Jinde nemá mobilní operátor pokrytí.

Fotografování, filmování

V turistických oblastech Kuby jsou místní lidé na fotografování zvyklí. Vždy platí, že je vhodné požádat fotografovaného o svolení. 

Mentalita

Kubánci při osobním setkání jsou charakterizováni jako šarmantní lidé se smyslem pro humor, štědrostí, úzkým vztahem k tělesnu a dobráckou povahou. Jestliže je však poznáte blíže, nikoli z pohledu náhodného kolemjdoucího turisty, zjistíte, že v první řadě se vyznačují takřka bezmeznou schopností obcházet pravidla a "nějak to zaonačit". To je dáno především nutností rozvíjet talent k přežití. Stejně tak porevoluční rys dělit se s ostatními je pro Kubánce naprosto přirozený. Život na Kubě má interaktivní ráz, po 22. hod. všichni vyjdou ven, kde se baví, posedávají v křeslech či hrají šachy. Kvůli nedostatku bytových prostor je poměrně běžné vidět i tři generace pod jednou střechou.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Stravování

Typické kubánské pokrmy vynikají především jednoduchostí co do ingrediencí i způsobu přípravy. Vzhledem k podmínkám po dlouhou dobu panujícím nebylo jídlo podáváno za účelem požitku, ale jako pouhá nutnost. Kuchyně je i přesto pestrá, protože se zde mísí mnoho vlivů. Nejvýrazněji je utvářená španělskou a portugalskou, karibskou a africkou a mnohými dalšími. V porovnání s okolními zeměmi má Kuba pokrmy spíše jemné než ohnivě ostré.

Klima

Kuba se nachází v tropickém pásmu a celoročně ji ovlivňují severovýchodní pasáty. Průměrná roční teplota je 25 °C a teplota moře obvykle neklesá pod 24 °C. Nejvíce srážek zaznamenáme obvykle od května do listopadu, v červenci s úbytkem srážek. Cyklóny se vyskytují koncem léta a na podzim.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

 Havana

26

26

27

29

30

31

32

32

31

29

27

27

73

50

50

58

117

171

124

141

151

170

78

60

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů