Vyhledat zájezd na mapě

Keňská republika (svahilsky a anglicky Kenya) je přímořský stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Sousedí na západě s Ugandou, od 9. července 2011 na severozápadě s Jižním Súdánem, na severu s Etiopií, na východě se Somálskem a na jihu s Tanzanií. Keňa je známá svými národními parky v savaně a velkou vůlí lákat zahraniční turisty.

Základní informace o Keni

Oficiální název: Keňská republika (The Republic of Kenya, Jamhuri ya Kenya)
Rozloha: 582 347 km
Obyvatelstvo: 43,013 mil. obyvatel (odhad 2012)
Národnostní složení: Obyvatelstvo zahrnuje okolo 40 etnických skupin plus početně minimální, ale ekonomicky významné příslušníky asijských, arabských a evropských menšin. Africká etnika se dělí dle jazykové příslušnosti: skupiny hovořící bantuskými jazyky – Kikuju (22 %), Luhya (14 %), Kamba (11 %), Kisii (6 %), Meru (6 %); skupina hovořící nilotským jazykem – Luo (13 %), Kalendžin (12 %), ostatní africká populace (15 %), tj. Masajové a skupina kušitského jazyka – Somálci a další, dále neafrická populace (1 %) Asijci, Evropané a Arabové.
Hlavní město: Nairobi
Státní zřízení: republika
Územní členění: Na základě nové ústavy odsouhlasené v roce 2011 bude Keňa admnistrativně a správně rozdělena do 47 poloutonomních okresů (counties), které budou mít v čele guvernéry. Volby do těchto pozic a řídících orgánů jsou naplánovány na březen 2013 spolu s volbami parlamentními a prezidentskými. Tento nový systém decentralizované vlády zásadně změní systém státní správy v Keni.
Jazyk:
úřední jazyk: angličtina, národní jazyk: svahilština
Měna: keňský šiling (KES), aktuální kurz
Náboženství: protestanti (47,7 %), katolíci (23, %), muslimové (11,2 %) tradiční náboženství (10 %), ostatní (2 %)
Časové pásmo: GMT +3 hod.
Mezinárodni předvolba: +254
Důležitá telefonní čísla: policie/ambulance/požár: 999, diplomatická policie: +254 716 000559
Doména: .ke
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Fotogalerie k článku
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů