Vyhledat zájezd na mapě

Republika Jižní Afrika (často též Jihoafrická republika, zkráceně JAR) je jeden z nejvyspělejších afrických států. Na hrubém domácím produktu celé Afriky se podílí více než jednou pětinou. Leží na jihu afrického kontinentu. Sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe na severu, Mozambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území leží samostatné království Lesotho.

Základní informace o Jihoafrické republice

Oficiální název: Jihoafrická republika (Republic of South Africa)
Rozloha: 1 229 090 km
Obyvatelstvo: 51,770 mil. obyvatel (údaj z roku 2011)
Národnostní složení: 79 % původní africké obyvatelstvo, 9 % běloši, 9 % míšenci (coloured), 2,5 % indicko-asijského původu
Hlavní město: Pretoria
Státní zřízení:  parlamentní republika
Územní členění: 9 provincií (Eastern Cape; Free State; Gauteng; KwaZulu-Natal; Mpumalanga; North West Province; Northern Cape; Limpopo a Western Cape).
Jazyk:
v legislativě zakotveno 11 oficiálních jazyků (angličtina; afrikánština; isiZulu; isiNdebele; isiXhosa; Sependi; Sesotho;Setswana; siSwati; Tschivenda a Xitsonga).
Měna: jihoafrický rand (ZAR), aktuální kurz
Náboženství: cca 80 % obyvatel k různým křesťaným církvím (katolíci cca 7 %, holandské reformované církve cca 7 %, sionisté 11 %, letniční církve 8 %, jiné apoštolské církve 12 %, anglikáni 4 %, presbyteriáni 1,8 %, luteráni 2,5 %), 1,4 % k islámu, 1,2 % k hinduismu, 0,2 % k judaismu, 0,3 % k tradičním africkým kultům, 15% obyvatel uvedlo "bez vyznání"
Časové pásmo: GMT +2 hod.
Mezinárodni předvolba: +27
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba a hasiči - 10 177, policie - 10 111
Doména: .za
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Fotogalerie k článku
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů