Vyhledat zájezd na mapě

Filipíny jsou křesťanská země nabízející španělské katedrály z dob kolonizace, monumentální 2000 let staré rýžové terasy, aktivní vulkány a smaragdové moře s korálovými útesy lemovanými liduprázdnými plážemi. Žijí zde různorodá svébytná etnika udržující po staletí své tradiční rituály a jazyky. Toto vše je navíc umocněno bezstarostnou filipínskou povahou přátelských a stále usměvavých lidí.

Základní informace o Filipínách

Oficiální název: Filipínská republika (Republika ng Pilipinas)
Zkrácený název: Filipíny
Rozloha: 300 000 km2
Obyvatelstvo: asi 98 mil. (odhad červenec 2009)
Národnostní složení: Filipínci malajského původu 91,5 %, Číňané 1,5 %, ostatní 7 % (celkem 52 etnických skupin)
Hlavní město: Manila (asi 1,7 milionů obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: Filipíny se člení na 80 provincií.
Jazyk: 2 oficiální jazyky - filipínština, angličtina a 8 hlavních dialektů, celkem na 150 jazyků a dialektů
Měna: 1 peso (PHP) = 100 centavos; 1 USD = cca 47 PHP (IX/09), aktuální kurz .
Náboženství: křesťané 90 %, muslimové 5 %
Časové pásmo: GMT + 9; oproti ČR tedy + 8 hodin v době zimního času, + 7 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +63
Důležitá telefonní čísla: policie (7230401, 7253245), hasiči (8162553), záchranná služba a rychlá policejní asistence (117), informace o tel. číslech (114)
Doména: .ph

Zastupitelské úřady ČR pro Filipíny

Vízum na Filipíny

  • Občané ČR: Pro pobyt na Filipínách nepřesahující 21 dní platí bezvízový styk.
  • Občané SR: Shodné podmínky jako ČR.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Filipínami a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost na Filipínách

Filipíny jsou relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto na Filipínách doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy

Dovoz valut na Filipíny není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole "Currency declaration form". Lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (200 ks cigaret, 2 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik (doživotní tresty), zbraní, pornografie. Vyvážet se nesmí především zvířata, orchideje a pirátské kopie filmů a hudby.

Platební karty a šeky

Síť bankomatů (ATM) akceptující mezinárodní platební karty je na Filipínách v porovnání s ČR řídká. Nicméně v každém větším městě je ATM k dispozici.

  • Platební karty (Maestro, Visa, MasterCard atd.) jsou na Filipínách akceptovány v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím.
  • Cestovní šeky (pokud možno v USD) jsou všeobecně bez problémů přijímány jak v bankách tak i v hotelech, restauracích a obchodech, pro všechny případy je dobré mít s sebou od nich doklad.

Elektřina

Na Filipínách se používá napětí 220 V. Zásuvky jsou dvou typů - stejné jako u nás se dvěma kulatými zdířkami, nebo se dvěma plochými. V každém pokoji se tedy najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Očkování na Filipíny

Očkování na Filipíny doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Seznamte se se základními informacemi o očkování na Filipíny, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

  • Pošta - Většina pošt na Filipínách je otevřena v pracovní dny od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hod. Do ČR zásilka dojde cca do tří týdnů.
  • Místní telefon- Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů, pošt a soukromých telefonních budek s obsluhou. Většina internetových kaváren nabízí levné internetové volání.
  • Mobily - Mobilní síť na Filipínách je mladá a ne všude je pokrytí. Kromě Vodafone mají čeští operátoři roaming s místními operátory. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání (od 50 Kč/min., SMS kolem 20 Kč) – Filipíny patří do nejvyšších tarifních pásem.
  • Internet - je na Filipínách dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 25 pesos za hodinu.

Fotografování, filmování

Fotografovat je na Filipínách možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých sakrálních staveb). Ceny klasických filmů jsou srovnatelné s cenami u nás (i o něco levnější), ceny diafilmů jsou naopak vyšší a ne vždy se dají sehnat. Je také dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být problematické. Téměř v každé internetové kavárně je možnost si nechat vypálit obsah paměťové karty na CD.

Filipínská mentalita

Filipínci jsou přátelští (i k cizincům), pohostinní a komunikativní. Evropana může někdy překvapit pomalost jednání nebo reakce (např. v obchodě), která však odráží spíše pomalejší životní rytmus.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.Stravování

Filipínská kuchyně je jak vegetariánská, tak i masitá, kořeněná. Z masa je k dostání kuřecí, hovězí a skopové, dále maso z ryb a mořských živočichů. U ovoce je velký výběr z banánů, mang, papájí, melounů, ananasů.

Voda: Turisté by měli pokud možno pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví, přestože voda z kohoutků by ve všech větších městech měla být zdravotně nezávadná. Nápoje typu Pepsi, Cola, Sprite apod. jsou běžně dostupné.

Alkohol je na Filipínách k dostání celkem bez problémů, navíc je poměrně levný a dobrý – kromě místního piva (nejznámější značka San Miguel) je populární rum, whisky nebo gin filipínské provenience.

V turistických lokalitách Filipín existuje celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, kde podávají jídla srovnatelné kvality a za mnohem nižší ceny než v mezinárodních hotelech. Pro stravování zde platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat na pohled čistá místa. Platí, že kde jí více lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná.

Klima na Filipínách

Oblasti na jihu filipínského souostroví mají rovníkové klima s velkým množstvím srážek během celého roku, zatímco v centrální části a na severu Filipín je spíše tropické, monzunové s nejvydatnějšími dešti v období od července do října. Každoročně se tomto období se vyskytují také tajfuny, jež často způsobují rozsáhlé škody. Teploty jsou až na horské oblasti vysoké po celý rok, nejnáročnější je ale monzunové počasí v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu.

MANILA – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden62130vysoká23
únor62130vysoká23
březen72131vysoká13
duben72233vysoká18
květen92334vysoká33
červen72434extrémní130
červenec52433extrémní254
srpen42431vysoká432
září42431vysoká422
říjen42431vysoká356
listopad52331vysoká193
prosinec52231vysoká145
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů