Vyhledat zájezd na mapě

Bangladéš se nachází na jihu Asie na pobřeží Bengálského zálivu. Většinu státu tvoří nížina v soutokové oblasti veletoků Gangy a Brahmaputry, která je protkána řadou dalších řek a vodních kanálů. Převážná část území nedosahuje ani nadmořské výšky 10 metrů, proto je Bangladéš každoročně sužován rozsáhlými záplavami, jež často zasáhnou až 80 procent jeho rozlohy. Teplé tropické podnebí navíc provází opakované tajfuny. 

Základní informace o Bangladéši

Oficiální název: Bangladéšská lidová republika (Gana Pradžatantri Banladeš)
Rozloha: 144 000 km2
Obyvatelstvo: asi 168,9 mil. (2015)
Hlavní město: Dháka (asi 12,55 mil. obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: 7 divizí
Jazyk: bangla, angličtina
Měna: 1 bangladéšská taka (BDT); klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 68 BDT, 1 BDT = cca 0,3 CZK.
Náboženství: 83 % muslimové, 16 % hinduisté
Časové pásmo: GMT/UTC +6 hod.; oproti ČR tedy +5 hod. v době zimního času a +4 hod. v době letního času
Mezinárodni předvolba: +880
Doména: .bd 

Zastupitelské úřady ČR

Cestovní doklady a víza

  • Občané ČR: Vízum do Bangladéše je možno získat na velvyslanectví Bangladéše v cizině. Do Bangladéše je možné vstoupit jak po zemi, tak letecky.
    Víza vám (za příplatek) zajistíme za předpokladu, že v termínu stanoveném v Podrobných pokynech dodáte všechny potřebné náležitosti (upřesníme v pokynech).
  • Ostatní: Všeobecně stejné náležitosti jako občané ČR, avšak doporučujeme si tyto informace ověřit. Ujistěte se také, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s cílovými a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích. 

Bezpečnost

Bangladéš je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Velmi častou formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy

Povinná výměna valut neexistuje. Dovoz valut není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole "Currency declaration form". Tento formulář může být vyžadován při výměně valut v bankách či při odjezdu ze země. Musí se vyvézt stejné množství cizí měny, jaké bylo deklarováno při příjezdu, nebo prokázat výměnu potvrzením z banky.
Lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (200 ks cigaret, 1 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, pornografie a rovněž starožitností. Pro dovoz a vývoz zvířat je potřebné zdravotní osvědčení. Za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.
Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky 

Síť bankomatů (ATM) akceptující mezinárodní platební karty je v Bangladéši v porovnání s ČR velice řídká. Nicméně v každém větším městě je ATM k dispozici.
Platební karty (Maestro, Visa, MasterCard atd.) jsou akceptovány v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a to pouze v centrech Dháka a Cox‘s Bazar. Jinde jsou karty nepoužitelné, nicméně rozhodně je doporučujeme mít s sebou jako finanční rezervu. 
Cestovní šeky na jinou měnu než USD jsou v Bangladéši prakticky nepoužitelné. Získat na základě předložení cestovního šeku USD v hotovosti je však problematické, banky zpravidla šeky mění na místní měnu. 

Elektřina

Napětí je 220 V, kmitočet sítě je 50 Hz. Zásuvky jsou stejné jako v Indii – ryze indický typ. V každém pokoji se ale najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici (typ C, který je kompatibilní s naším typem E). Zájezdy jsou tedy „plně elektrifikované“, každý den (s výjimkou nočních přesunů) je možnost dobíjet kameru, mobil, použít ponorný vařič apod.

Očkování

Veškeré informace o očkování naleznete zde.

Spojení s domovem

  • Pošta – Pošty jsou otevřené v pracovní dny od 9.00 do 16.00 hod. Pohledy lze koupit ve stáncích se suvenýry, známky na poště. Do ČR zásilka dojde cca do tří týdnů.
  • Místní telefon – Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů, pošt a soukromých telefonních budek s obsluhou. Většina internetových kaváren nabízí levné internetové volání.
  • Mobilní  –  Mobilní síť v zemi je mladá a ne všude je pokrytí. Čeští operátoři mají nejčastěji roaming s místními operátory Dialog, GrameenPhone a Banglalink. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Bangladéš patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet – je dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Je dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být problematické. Téměř v každé internetové kavárně je možnost si nechat vypálit obsah paměťové karty na CD.

Mentalita obyvatel

Za letitých bojů o nezávislost na nynějším Pákistánu a při opakujících se přírodních pohromách v podobě každoročních záplav, při nichž přicházejí o životy tisíce Bengálců, byly zničeny významné architektonické památky, sochy i cenné rukopisy. Země se však díky své bohaté historii, mimořádným přírodním podmínkám a relativní stabilitě stává postupně stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů.
Samotní Bengálci jsou velice přátelští a komunikativní. Za všudypřítomnými úsměvy je však možné vypozorovat určitý smutek až zahořklost z prožitých pohrom.
Před cestou do Asie je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším „evropským“ způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z Východu je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může působit značné potíže. Řekne-li Asiat „za hodinu“, může to znamenat, že za hodinu, ale také za dvě či tři, vždyť co je hodina oproti věčnosti… Proto ne vždy je možné přesně dodržet časový plán a program je třeba neustále přizpůsobovat.
Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování

Strava je převážně vegetariánská, často silně kořeněná. Z masa je k dostání kuřecí, hovězí a skopové, dále maso z ryb a mořských živočichů. Ve městech bývají chutné čínské restaurace. U ovoce je velký výběr z banánů, mang, papájí, melounů, ananasů, mandarinek (pomeranče v Bangladéši nejsou).

Na našich zájezdech je samozřejmostí, že průvodci stravování pro zájemce organizují a pomáhají s jeho výběrem (na zájezdech s jídlem v ceně je toto automatické). Hlavním jídlem dne je zpravidla večeře, kterou pořídíte v místní restauraci za cca 4 USD. Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. V turistických lokalitách však existuje celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, kde podávají jídla srovnatelné kvality a za mnohem nižší ceny. 

Pro stravování zde platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat na pohled čistá místa. Platí, že kde jí více lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Turisté by také měli pokud možno pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Nápoje typu Pepsi, Cola, Sprite apod. je vhodné vypít ihned po otevření. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v licencovaných a tudíž drahých (často hotelových) restauracích. Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána.

Klima

Rok je možné rozdělit do 3 období – vlhké monzunové (květen–půlka října), chladné (půlka října–únor) a teplé suché (březen–půlka května). Místní klima je subtropické a tropické s průměrnými denními teplotami 21–35 °C, v dubnu, což je nejteplejší měsíc v roce, často bývá až 40 °C. Tři čtvrtiny ročních srážek připadají na hlavní monzun, který přichází z JV v první půlce června a přetrvává do půlky září. Monzunové deště padají většinou odpoledne a představují 70–80 % celkových ročních srážek.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

DHÁKA – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden71424-5
únor91728-14
březen82231střední40
duben92531střední127
květen82631vysoká293
červen62731extrémní509
červenec62730extrémní540
srpen62731extrémní447
září72631vysoká315
říjen92531střední175
listopad102028střední25
prosinec91625-5
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů