Vyhledat zájezd na mapě

Austrálie, oficiálně Australské společenství, někdy též Australský svaz, je stát na jižní polokouli tvořený stejnojmenným kontinentem, dále pak velkým ostrovem Tasmánií a množstvím menších ostrovů v Indickém a jižním Tichém oceánu.

Základní informace o Austrálii

Oficiální název: Australské společenství (Commonwealth of Australia)
Neoficiální zkrácený název: Austrálie
Rozloha: 7 741 220 km2 (6. největší země na světě)
Obyvatelstvo: 21 766 711 obyvatel (údaj z roku 2010)
Národnostní složení: 70 % - potomci britských a irských přistěhovalců, 15 % - přistěhovalci z ostatních evropských národů, 12 % - přistěhovalci asijského původu, 2 % - původní obyvatelé – aboriginci
Hlavní město: Canberra (334 tis. obyvatel); nejvýznamnější města: Sydney (4,3 mil. obyv.), Melbourne (3,7 mil. obyv.), Brisbane (1,8 mil. obyv.), Perth (1,5 mil. obyv.), Adelaide (1,1 mil. obyv.)
Státní zřízení: federální konstituční monarchie s parlamentním systémem vlády. Královnou Austrálie je Alžběta II., zastupovaná generálním guvernérem
Územní členění: 6 států (Nový Jižní Wales, Queensland, Jižní Austrálie, Tasmánie, Victoria a Západní Austrálie) a 2 pevninská teritoria (Severní teritorium a Teritorium hlavního města) a několik malých ostrovních teritorií.
Jazyk: angličtina (úřední jazyk), čínština (2 %), italština (2 %) a řečtina (1,5 %).
Měna: australský dolar (AUD), aktuální kurz.
Náboženství: 27,6 % - katolíci, 23,3 % - anglikáni, 9,7 % - metodisté, 9,2 % - presbyteriáni, 5,0 % - jiná než křesťanská náboženství
Časové pásmo: GMT +10
Mezinárodni předvolba: +61
Důležitá telefonní čísla: národní tel. číslo pro všechna tísňová volání včetně ambulance, hasičů a policie je "000"
Doména: .au
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Austrálii:

Cestovní doklady a víza:

  • Občané ČR: V současné době je nejjednodušším řešením podání elektronického víza na australské ambasádě. Pobyt do 3 měsíců je zdarma. 
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Austrálií a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Praktické informace na cestu

Bezpečnost

Austrálie je z hlediska kriminality jednou z nejbezpečnějších zemí. Kriminalita je v porovnání s ČR na velmi nízké úrovni, určitou výjimkou je hlavní město Sydney.

Celní předpisy

Krátce před příjezdem do Austrálie návštěvník nebo rodina jako celek vyplňuje Incoming Passenger Card. Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky a to zejména jakékoli druhy potravin v syrovém i konzervovaném stavu; to se týká rovněž potravin, které byly servírovány na palubě letadla. Zdůrazňujeme, že kontrola je velmi přísná a nekompromisní a obsah zavazadel je důkladně prověřován! Za pokus o porušení celních, karanténních a fytosanitárních předpisů jsou vyměřovány pokuty až do výše několika tisíc australských dolarů. Karantenní úředník poté rozhodne o tom, které položky lze či nelze dovézt. 

Platební karty a šeky

V Austrálii je značně rozšířeno používání všech druhů bankovních karet. Pro turisty bez úvěrové karty se doporučuje cestovat do Austrálie s cestovními šeky, vystavenými na AUD nebo USD, které jsou zajištěny proti krádeži. V Austrálii je značně rozšířena síť ATM bankomatů. Hotovost lze vybrat i při nákupech v některých supermarketech (např. síť Coles).

Elektřina

Elektrické napětí je v Austrálii stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používá se tu však odlišný typ zásuvek. Pro správnou funkci přístrojů potřebujete adaptér se třemi plochými šikmo postavenými kolíky.

Očkování

Očkování do Austrálie není podle nás nutné. Je ale možné nechat se očkovat proti žloutence typu A a B, které se někdy doporučuje i pro Českou republiku. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu - například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

V Austrálii fungují dvoupásmové mobilní telefony. Jestliže chcete volat do České republiky, doporučujeme nákup karty v trafice. Další možností je mobilní SIM karta od společnosti LEBARA, se kterou můžete z mobilu volat kamkoliv za velmi výhodné tarify, ať už na pevnou linku nebo mobilní číslo a to i do České republiky.

  • Pošta - pošta k nám jde 7–10 dní. Známka na pohled z Austrálie stojí 1,6 AUD.
  • Místní telefon - na ulici lze běžně nalézt telefonní budky, z nichž se dá volat do zahraničí. Je možno také zakoupit předplacené i normální telefonní karty různých hodnot, ze kterých lze často telefonovat i z hotelu.
  • Mobilní telefon - operátoři O2 a T-mobile mají pokrytí vesměs na celém území Austrálie, Vodafone je poněkud problematičtější.
  • Internet - je dostupný na většině místech a turistických střediscích. 

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování

V Austrálii můžete vybírat ze široké nabídky nápojů a potravin. Ceny potravin jsou o málo vyšší než v Čechách. Alkoholické nápoje se neprodávají v supermarketech, ale pouze ve speciálních obchodech liquer store. Cena je zde velmi přijatelná ve srovnání s cenou alkoholu v restauracích a hospodách.
Voda z kohoutku je sice většinou nezávadná, ale je lépe pít kupovanou vodu. Nahoru

Počasí a klima Austrálie


Aktuální počasí v Sydney
V Austrálii jsou roční období v přesně opačných měsících. Léto trvá od prosince do února a zíma od června do srpna. Vzhledem k velké rozloze se podnebí mění dle dané oblasti. Sever Austrálie se nachází v tropické oblasti, ale ta největší část kontinentu spadá už do subtropického pásma. Většina území je tvořena převážně náhorními plošinami a pouštěmi, a proto je považována za nejsušší světadíl na světě. Srážky se vyskytují pouze u východního a severního pobřeží.

Jižní Austrálie

Na jižní části panuje středomořské klima, kde průměrná teplota v lednu je 29 °C (v některých částech může dosahovat až 48 °C) a v červenci se sníží na 15 °C.

Nový Jižní Wales

V pobřežních oblastech státu Nový Jižní Wales převládá příjemné subtropické podnebí s letní denní teplotou přes 30 °C a zimní teplotou okolo 20 °C. Směrem do vnitrozemí je větší sucho a větší teplotní extrémy (v zimě na pobřeží chladněji).

Queensland

Vzhledem k jeho velikosti je klima různých oblastí jiná. Západ Queenslandu patří v létě mezi nejteplejší místa. V zimě je teplota stále ještě přijatelná, ale pouze přes den, v noci podstatně klesá. V jiho-západním vnitrozemí je léto horké a suché a zima příjemně chladná. 

Severní Austrálie

Tropickém podnebí s vysokou vlhkostí. Má dvě období - mokré (listopad až duben) a suché (květen až říjen). Během sucha je den teplý a slunný s průměrnou teplotou okolo 25 °C. V období mokrém se vyskytuje mnoho srážek a teplota stoupne do cca 30 °C.

Tasmánie

Klima Tasmánie se velice podobné Anglii. V létě (prosinec až únor) je průměrná maximální teplota 21 °C a v zimě (červen až srpen) je průměrná teplota 12 °C. Na východním pobřeží je počasí rozhodně teplejší a mírnější než ve zbytku státu.

Victoria

Victoria patří mezi chladnější oblasti Austrálie s vysokou vlhkostí. V létě se teplota dostane na 30 °C a v zimě na pouhých 15 °C. Nejchladnější část Victorie jsou Victoriánské Alpy ležící na SV, kde průměrná teplota v létě je nižší než 9 °C a v zimě klesne i pod 0 °C.

Západní Austrálie

Na jižní části Západní Austrálie je středomořské klima a sever se nachází v subtropickém pásmu.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Adelaide292926221916151619222527
211125385879826962432929
Ayers
363535252320202227313335
Rock35423614211515119212537
Melbourne262624201714131517202224
494752585750485159686060
Sydney262625221917161820222425
104117133126121131998070778379
Fotogalerie k článku
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů