Vyhledat zájezd na mapě

Argentina (Argentinská republika, República Argentina) je stát ležící na jihu Jižní Ameriky s 4984 km dlouhým pobřežím Atlantiku. Na severu hraničí s Bolívií (832 km) a Paraguayí (1880 km), na východě s Brazílií (1224 km) a Uruguayí (579 km) a na západě s Chile (5150 km). Počet obyvatel Argentiny přesahuje 40 milionů. Hlavním městem je Buenos Aires. Většina obyvatel se hlásí ke katolické církvi.

Základní informace o Argentině

Oficiální název: Argentinská republika (República Argentina). Tento název, který je odvozem z latinského slova “argentum” - stříbro, používá země od r.1860.
Rozloha: 3.761.274 km2. Z toho 2.791.810 km2 je území kontinentální, oblast Antarktidy spolu s přilehlými ostrovy má 969.464 km2. Argentina vede územní spor s Velkou Británií o souostroví Falklandy (oficiální argentinský název Malvíny).
Obyvatelstvo: 40,117 mil. obyvatel (údaj z roku 2010)
Národnostní složení: Argentinci (95%), Španělé, Italové, Němci, Bolívijci, Chilané, Paraguayci, Peruánci
Hlavní město: Buenos Aires
Státní zřízení: federativní prezidentská republika
Územní členění: Administrativní členění: 23 provincií (Catamarca, Chaco, Chubut, Cordoba, Corrientes, Entre Rios, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, Neuquen, Rio Negro, Salta, San Juan, San Luis, Santa Cruz, Santa Fe, Santiago del Estero, Tierra del Fuego, Tucuman), dále federální území Buenos Aires (Capital Federal),
nárokovaný antarktický sektor a nárokované ostrovy v Jižním Atlantiku (Falklandské ostrovy, Jižní Georginy, Sandwichovy ostrovy).
Jazyk:
španělština
Měna: argentinské peso (ARS), aktuální kurz
Náboženství: katolíci (uváděno 90%, avšak 20% praktikujících), protestanti (3%), židé (2%), muslimové (2%).
Časové pásmo: GMT - 4 hod.
Mezinárodni předvolba: +54
Důležitá telefonní čísla: Nouzové volání - 911, Hasiči - 100, Policie - 101, První pomoc - 107
Doména: .ar
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR v Argentině:

Bezpečnost v Argentině

Argentina patří v rámci Latinské Ameriky k bezpečnějším zemím. Ve srovnání s Evropou je zde ale vyšší stupeň kriminality, včetně ozbrojených přepadení. Zásadně se nedoporučuje navštěvovat chudinské čtvrti a na ulicích si dávat pozor na kapsáře, a to i v lepších čtvrtích. Není vhodné nosit otevřeně šperky a mít u sebe větší částky peněz.

Celní předpisy Argentiny

Do Argentiny je zakázán a přísně kontrolován dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso a masné výrobky apod.); dovážet se smí konzervované potraviny nebo tzv. potraviny v prášku. V Argentině platí omezení dovozu – vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků. Na mezinárodních letištích jsou rentgenována všechna zavazadla bez výjimky, včetně příručních, a to i při příjezdu. Pokud při odletu z Argentiny hodláte nakupovat ve freeshopech na mezinárodním letišti Ezeiza v Buenos Aires, nechte si nákupy zabalit tak, aby to odpovídalo bezpečnostním požadavkům na území EU. Nenakupujte argentinské vakuově balené hovězí maso, které se ve freeshopech hojně nabízí – dovoz do EU je v této formě zakázán a nákupy vám budou při příletu do Evropy obyčejně zabaveny.

Platební karty a šeky

V platebním styku je upřednostňována hotovost (některé obchody v takovém případě nabízejí i slevu až 10%). Bankomaty fungují většinou bez problémů, občas se stává, že nemají dostatek hotovosti. V centru Buenos Aires bankomaty vydávají také americké dolary. Je nutno počítat s tím, že výše limitu výběru hotovosti z bankomatů je omezena. Směnárny pracují především s USD, se směnou EUR potíže nejsou. Je tu akceptována většina platebních karet. Hlavně mimo hlavní město vyplácejí banky hotovost na každou kreditní kartu. Nejběžnější kreditní karty jsou: American Express, Visa, Diners a Master. Nejrozšířenější je VISA. Mohou se vyskytnout také problémy při výměně cestovních šeků mimo hlavní město Buenos Aires.

Elektřina

V Argentině se používá elektrický proud o napětí 220 V nebo 50 Hz. Vezmete-li si pro jistotu adaptér, určitě neuděláte chybu.

Očkování do Argentiny

Očkování doporučujeme proti žloutence typu A a B, malárie se v Argentině vyskytuje část severní provincie Salta v pohraničí s Bolívií se středním rizikem infekce. U vodopádů Iguazu Falls nákaza nehrozí. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu - například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

Telefonní automaty fungují na karty nebo na mince. Některé automaty fungují na žetony, které lze zakoupit v jakémkoli stánku nebo v telefonní ústředně. Telefonní karty jsou k dostání v prodejnách novin nebo v kancelářích telefonických společností. Zaslání jednoho dopisu nebo pohlednice stojí 1,50 USD. V okolí centra Buenos Aires je nespočetné množství internetových kaváren, podobné je to téměř v každém menším městě. V některých hostelích je přístup zdarma. Jinak se cena pohybuje kolem 2-3 USD za hodinu. Poplatky za použití internetu jsou mnohem vyšší než v Evropě nebo v USA.

Fotografování, filmování

Fotografovat můžete v podstatě kdekoli se vám zachce. Pozor na zákaz fotografování v oblastech, kde sídlí armáda, v přístavech, na letištích a na dalších vládních místech. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné je požádat o povolení.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování v Argentině

Ve velkých městech a v turistických centrech Argentiny je hygiena ve stravovacích zařízeních velmi dobrá. Zejména ve větších městech začíná večerní společenský život v pozdních hodinách. Večeře bývá až kolem 21.00 hodin, proto se nedoporučuje jít na večeři do restaurace dříve než po osmé hodině večerní. Voda v hlavním městě Buenos Aires je zcela bezpečná a pitná. Pokud ale vyrážíte do vzdálenějších regionů Argentiny, je nejlepší pít vodu balenou.

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů