Vyhledat zájezd na mapě

Stručně o zájezdu
 • Nomádští kovbojové a odraz hor v modři jezera Moriri
 • Divoké tance a masky na tradičním festivalu v Korzoku
 • Alčí, Hemiš – nejvýznamnější gompy Malého Tibetu
 • Hausbóty, plovoucí trhy a proslulé mughalské zahrady

Pojeďte do oblasti sevřené mezi štíty Himálaje a Karákoramu nazývané "Malý Tibet", jednoho z posledních míst mahájánového buddhismu. Na naší cestě napříč Ladákhem navštívíme středověké gompy skrývající mimořádné umělecké artefakty – sochy, malby, rukopisy. Místní divoká příroda nám nabídne úchvatné scenérie hor, řek, úrodných údolí i polopouští. Překonáme také několik pětitisícových průsmyků. Vrcholem programu bude vesnice Korzok na březích jezera Moriri (natáčel se zde film Samsara), kde společně s nomády zažijeme bujarý festival. Závěr cesty se ponese ve znamení kontrastů. V Kašmíru již převažuje islámská kultura, prosté vysokohorské vesnice vystřídá rušná metropole Šrínagar. Kamenné příbytky nahradí hausbóty, vyprahlá úbočí hor se změní v zahrady a sady.

Mapa zájezdu
Zájezd den po dni
1.–2. den

Praha – Dillí: přílet ráno do Dillí a prohlídka města – impozantní komplex Kutub Mínár se záhadným nerezavějícím sloupem, sikhská gurudvára Bangla Sáhab i hinduistický Birla Mandir, tepající ulice starého Dillí s Páteční mešitou.

3. den

Dillí – Léh: ráno přelet do Léhu (3500 m) – metropole tzv. Malého Tibetu, někdejší významná křižovatka na hedvábné cestě; den na aklimatizaci – buddhistické kláštery Šankar a Namgyal s výhledem na město, moderní stúpa Šántí.

4. den

Léh: usměvaví Ladákhčané, „malá Potála“ (bude stejná jako ta ve Lhase?), palác Stok i sídlo bývalé královské rodiny Spituk.

5. den

Léh a okolí: celodenní výlet do bývalého hl. m. Šéj – letní palác královské rodiny; gompa Žlutých čepic v Tiksenejfotogeničtější klášter Ladákhu, gompa v Hemiši – největší i nejbohatší z gomp v oblasti.

6. den

Léh – Tso Kar: přes druhý nejvyšší průsmyk na světě Taglang (5328 m) k poloslanému jezeru Kar (Bílé j.); oblast obývaná tzv. čínskými kovboji – nomádským etnikem Čangpa, jejichž hordy jaků spásají nedozírné pastviny táhnoucí se podél hradby hor.

7.–8. den

Tso Kar – Tso Moriri: festival Korzok Gustor – skvělá podívaná plná barev a veselí, nomádi v tradičních róbách a šperky ověšené krasavice, tanec Černých mnichů, kteří symbolicky ničí zlo; dech beroucí modř největšího z transhimálajských jezer Moriri (4595 m) a vysoké štíty, jež hrají všemi odstíny hnědi; nocleh v jurtě.

9. den

Tso Moriri – Léh: scénický přejezd přes "hory a doly" do Léhu; odpoledne volno na toulky ulicemi starého města.

10. den

Léh a okolí: fakultativně možnost jednoduchého raftingu na řece Indu – krásný úsek klidné části řeky hluboko zařízlé v horách, nebo výlet do vesnice Phjang a jejího okolí.

11. den

Léh – Tingmosgang: údolím Indu do Likiru ke gompě Klu-kkhyil, tzv. "místo vodních duchů" – 25 m vysoká socha Buddhy Majtréji ve zlatě, fresky a dřevěné plastiky z 11. stol. v "duchovním ostrůvku" Čos-khor v Alčí , bohatý klášter Rhizong; pokračování do vesnice Tingmosgang.

12. den

Tingmosgang Kargil: půvabný buddhistický klášter v Lamajuru; pokračování dále na západ přes průsmyk Fotu La (4147 m) do již převážně muslimského Kargilu.

13. den

Kargil – Šrínagar: přejezd zelenými údolími a vysokými průsmyky do "kašmírských Benátek" – někdejší letní sídlo Mughalů i britské správy, romantické město na březích jezera Dál, obkroužené řekou Džihlam a sevřené horami; nocleh v hausbótu.

14. den

Šrínagar a okolí: výlet do Gulmargu – nejlepší indické středisko zimních sportů a světová jednička pro extrémní lyžaře, v létě nejvýše položené golfové hřiště na světě (2650 m), kulisy mnoha bollywoodských trháků – svěží louky a husté borovicové lesy; odpoledne okouzlující mughalské zahrady Šrínagaru s květinovými záhony a trávníky lákajícími k odpočinku.

15. den

Šrínagar – Dillí: ráno plovoucí trh s desítkami lodiček naplněných čerstvou zeleninou a ovocem, projížďka loďkou po jezeře křižovaném šikárami (místní "gondoly"); rozloučení se starým městem a jeho typickými mešitami; odpoledne přesun na letiště a odlet do Dillí.

16. den

Dillí – Praha: ráno odlet, přílet do ČR týž den.

Termíny zájezdu

DVOJNÁSOBNÁ SLEVA pro stálé klienty!

Podmínky
V ceně zahrnuto:
 • letenka Praha–Dillí / Šrínagar–Praha (vč. všech poplatků)
 • 1x přelet Dillí–Léh
 • mikrobusy a džípy
 • taxíky a rikši
 • 8x hotel ** + 4x jurta + 2x hausbót
 • 14x snídaně
 • český odborný průvodce China Tours.
Poznámka:

Zájezd lze prodloužit individuálním programem v Bhútánu – více informací v kanceláři.

Upozornění:

Upozorňujeme na zvýšenou náročnost zájezdu z důvodu několikadenního pobytu ve vysoké nadmořské výšce – více podrobností naleznete v záložce "Praktické".

Pořadatel:
CK China Tours
Nástupní místa:
Praha-Ruzyně
Velikost skupiny:
6–16 účastníků
Náročnost:

Upozorňujeme na zvýšenou náročnost zájezdu – v Ladákhu se pohybujeme v nadmořské výšce až okolo 5000 m. Pro zájezd není nutná žádná extrémní fyzická zdatnost, spíš momentální dobrý zdravotní stav a schopnost aklimatizace.

Fotogalerie
Zajímavosti

Víte, že v Ladákhu stejně jako v celé himálajské oblasti přetrvává bratrská polyandrie? Žena si bere skupinu bratrů, vdává se však povětšinu jen za jednoho – tradičně nejstaršího, který zastupuje všechny bratry (i nenarozené). Všichni mají stejné právo na sex, ale otcovství přiznává jen jeden. Pokud je žena neplodná, mohou si vzít jinou ženu, většinou její sestru.

 

Katalog 2020 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů