- mezinárodní letenka Praha–Dillí–Praha (vč. všech poplatků)
- vnitrostátní přelety Dillí–Bagdógra/Gauhátí–Dillí
- mikrobusy
- 14x hotel ***_ ***+
- plná penze během celého pobytu v Bhútánu (v Indii jen snídaně)
- veškeré vstupné do památkových objektů dle programu
- bhútánské vízum a turisticá taxa do Bhútánu
- místní anglicky mluvící průvodce v Bhútánu a český odborný průvodce.
Bhútán ze západu na východ
To nejlepší ze země hřmícího draka
17 dní | polopenze | 6–16 účastníků |
- Nedozírné lesy na úpatí zasněžených himálajských velehor
- Tagcchang, Punakha, Phobdžikha – bhútánská klasika
- Bumthang – komplex čtyř údolí položených nad 2600 m n.m.
- Tajuplný východní Bhútán, nedávno otevřený pro turisty
Poznejte zemi, kde se měří "národní štěstí"! Tajemný Bhútán, jenž se po staletí nacházel v naprosté izolaci od okolního světa v údolích nejvyššího Himálaje, se poprvé otevřel světu v roce 1974 a je považován za jednu z turistických lahůdek. Za více než 1500 let izolovaného vývoje se totiž v této těžce dostupné oblasti vyvinula jedinečná kultura, která je unikátní jak svou architekturou, tak i místními tradicemi. Právě díky způsobu života Bhútánců a vládě, jež vede aktivní politiku ochrany přírody a zachování unikátního rázu země, je Bhútán ze 72 % své rozlohy pokryt lesy a veškerá moderní výstavba se tu podřizuje tradičnímu vzhledu staveb.
Mapa zájezduPraha – Dillí – Bagdógra – Phuentšoling (Phuentsholing): přílet do Dillí a vnitrostátní přelet na nejbližší indické letiště u bhútánských hranic, přejezd pronajatou dopravou k hranicím, vyřízení fomalit a večerní vstup do Bhútánu.
Phuentšoling – Paro (Pharo): gompa (klášter) Kharbandi – první setkání s bhútánským buddhismem a také nádherný výhled do nekonečné indické nížiny; stoupání krajemlesů, hor a údolí po historicky první bhútánské silnici; po příjezdu do Para návštěva pevností Ta dzong (dnes skvělé Národní muzeum Bhútánu) a pevnost Rimpong dzong, kde se natáčel film Malý Buddha.
Paro: Tagcchang (Taktsang) gompa – dopoledne výšlap k nejznámějšímu bhútánskému klášteru „Tygříhnízdo“, jenž je přilepen ke skále ve výšce 3120 m; vyjížďka směrem k tibetské hranici a pevnosti Drukjel (Drukgyel dzong), po staletí střežící starou obchodní cestu do Tibetu; nejstarší a nejsvětější bhútánská svatyně Kjiču (Kiychu lhakhang) ze 7. stol.; fakultativně večer po výstupu možnost vyzkoušet tradiční koupel s horkými kameny.
Paro – Thimphu: dopolední přejezd hlubokými zelenými údolími do hl. města a jediného skutečného města Bhútánu – památný čhörten, obrovská moderní socha Buddhy Dordenma nad městem spojená s krátkou procházkou, manufaktura na výrobu látek, procházka městem se stylovými domy.
Thimphu – Punakha: dopoledne prohlídka města a jeho okolí – vyhlídkovývrch nad městem, ženský klášter Dhubthob (Drubthob) s vyhlídkou na nejrozsáhlejší bhútánskou pevnost Tašičhö (Tashichho dzong) – dnes sídlo vlády, Zorig Chusum – 13 tradičních uměleckých řemesel; po obědě přes sedlo Dočhula (Dochula; 3050 m) s výhledy na sedmitisícovky, kterým vládne nejvyšší bhútánská hora Gangkhar Puensum (7570 m), do Punakhy – bývalého hl. města země.
Punakha: prohlídka pevnosti – zimního sídla nejvyššího opata, stojící nad soutokem Pho a Mo (Mužské a Ženské řeky); nenáročný (45 min.) výšlap k čhörtenu Khamsum Julej Namjel (Khamsum Yulley Namgyal), nabízejícímu úžasnou vyhlídku do kraje; odpoledne procházka ke klášteru bláznivého mnicha Drukpy Kinlaje, kde se žehná dřevěným falusem.
Punakha – Phobdžikha (Phobjikha): kolem Wangdue – někdejší pevnosti, jež kopíruje strmý okraj pahorku vysoko nad řekou, do zapadlého ledovcového údolí Phobdžikha v Černých horách – sem každoročně z Tibetu přilétají na zimu tisíce chráněných jeřábů černokrkých; pěší výlet přes pastviny a usedlosti místních obyvatel.
Phobdžikha – Thongsa (Trongsa): Gangtej (Gangteng) – významná gompa nejstarší buddhistické školy Ňingmapa; přejezd přes průsmyk Pilela (Pelela; 3500 m) malebnými vesničkami a hlubokými údolími do Thongsy; odpoledne pevnostTa dzong, střežící vstup do východní části země a zasvěcená mytickému hrdinovi Gesarovi z Lingu.
Thongsa – Bumthang: bývalá strážní věž přebudovaná v královské muzeum; přes sedlo Jutongla (Yutongla; 3425 m) do Bumthangu – náboženského srdce celého Bhútánu; obchody, družní a pohostinní lidé, restaurace a místní atmosférické bary.
Bumthang: souhrnný název pro 4 údolí ve výšce 2600–4000 m modelovaná ledovcem – soutěska Hořící jezero a dechberoucí panoramata, výrobna „švýcarského“ sýra; chrám Kurdžej (Kurjey) lhakhang, kde podle tradice meditoval Guru Rinpočhe; Džambaj (Jambay) lhakhang, který v 7. stol. nechal vystavět sjednotitel Tibetu Songcän Gampo; bhútánský pivovar a jeho pivo Červená panda.
Bumthang – Mongar: přes nejvyšší bhútánské sedlo Thumšingla (Thrumshingla; 3800 m) do tajuplného východního Bhútánu; nekonečné zelené lesy, neprostupná džungle, na jaře záplava rozkvetlých růžových i rudých rododendronů, vodopády a hluboká údolí – nejkrásnější cesta v celém Bhútánu, nabízející jednu úchvatnou přírodní scenérii za druhou.
Mongar – Tašigang (Tashigang): návštěva ranního trhu a přejezd do největšího města a správního centra východního Bhútánu – skvostný dzong vypínající se na ostrohu, strážící soutok dvou řek a nazývaný Pevnost žehnající hory; toulky uličkami atmosférického města.
Tašigang: celodenní výlet po okolí – starobylý chrám Gom Kora (8. stol.), uchovávající podle tradice otisk těla Guru Rinpočheho; působivá pevnost Taši Jangtse (Tashi Yangtse) z 15. stol., která je domovem mnoha desítek buddhistických mnichů; proslulý Čhörten Kora – největší v celé zemi postavený v klasickém nepálském stylu.
Trašigang – Samdrupjongkhar: celodenní sjezd na jih k indické hranici přes řadu údolí, po jejichž úbočích se silnice neustále klikatí, překrásné výhledy a rozloučení s pohádkovým vysokohorským královstvím; poslední noc v Bhútánu.
Samdrupjongkhar – Gauhátí – Dillí: přechod hranic a přejezd nížinami přes řeku Brahmaputru do hl. města Ásámu – chrám Kámákhja, zasvěcený bohyni Kálí a důležité centrum tantrického kultu; následný vnitrostátní let do Dillí.
Dillí – Praha: brzy ráno trasfer na letiště a odlet domů; přílet dle letového řádu.
Číslo zájezdu | Termín | Základní cena | Cena po slevě | ||
---|---|---|---|---|---|
27260510 | 17. 4. – 3. 5. 2025 (17 dní) | 148 800 Kč |
145 824 Kč
sleva 2 976 Kč sleva za včasnost do 17. prosince 2024 | Rezervovat | |
|
DVOJNÁSOBNÁ SLEVA pro stálé klienty!
Víte, co je HNŠ? V Bhútánu nevykonávají politiku jako snahu o co největší HDP (hrubý domácí produkt), ale měří tzv. hrubé domácí štěstí. Základní premisou je, že ekonomický růst sám o sobě o ničem nevypovídá, dokud ho nedoprovází zlepšování kvality života a spokojenosti obyvatel.
Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.
Jarní termín se koná v klimaticky nejvhodnější, tudíž turisticky nejexponovanější sezoně, bhútánská strana má tedy pro toto období státem stanoveny mnohem vyšší ceny na veškeré služby.
Na tento zájezd nelze uplatnit slevy ze systému CK Adventura!
Pro vstup do Bhútánu je potřeba bhútánské vízum. Pro vyřízení tohoto víza od vás potřebujeme sken pasu, cena víza je zahrnuta v ceně zájezdu.
Protože do Bhútánu poletíme přes Dillí, je potřeba i indické turistické vízum (dále jen eTV). Standardní 30denní vízum si u nás můžete objednat jako službu za příplatek. Pokud plánujete cestovat do Indie v blízké době vícekrát, lze zažádat i o roční nebo pětileté vízum, jehož cena se však liší. V tomto případě nás o tom v dostatečném předstihu informujte.
6–16 účastníků
Ubytovací zařízení v Bhútánu jsou na velmi vysoké úrovni. Bhútánská turistická centrála neumožňuje turistům ubytování v hotelech nižší kategorie než ***. Za příplatek lze domluvit vyšší, až 5* standard, který je dostupný ve většině turistických lokalit v zemi.
Ubytování probíhá výhradně ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou mimo jiné vybaveny ručníky a základním hygienickým balíčkem, varnou konvicí a sadou na přípravu čaje/kávy. Wifi připojení zdarma je standardní hotelovou službou.
Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.
Veškeré stravování při pobytu v Bhútánu je zahrnuto v ceně zájezdu, tedy ve formě plné penze. Snídaně a večeře jsou podávány v hotelech, většinou bufetovým stylem. Na výběr jsou místní bhútánské speciality, ale i evropská nebo indická kuchyně. Pitná voda a čaj/káva je součastí snídaní i večeří, ostatní nealkoholické a alkoholické nápoje jsou za příplatek. Obědy probíhají ve vybraných místních restauracích nebo venkovských staveních k tomu přizpůsobených.
Napište nám
Váš dotaz byl odeslán. Prodejní kancelář vás bude kontaktovat v nejbližším možném termínu.
Při odesílání dotazu nastala chyba. Omlouváme se.
Nepál, Sikkim a Bhútán 16 dní
Japonsko – země samurajů 17 dní
Magická zákoutí Japonska 16 dní
6–16 účastníků | snídaně | ***