Vyhledat zájezd na mapě

Stručně o zájezdu
 • Pevnosti a hrady Zlatonosného pobřeží
 • Typická architektura Ašantů v centrální Ghaně 
 • Koutammakou  – hliněné věže obydlené kmeny Batammariba
 • Abomey – královské paláce 
 • Kolébka vúdú, krásné koupání, pestrá příroda, milí lidé

Přidejte se k milovníkům pestré a kulturně bohaté západní Afriky a vydejte se do Ghany, Beninu a Toga! Poznáte velmi přátelské, malebné a kulturně, historicky i přírodně pestré země. Potkáte sympatické a otevřené lidi, kteří nám budou hrdě ukazovat a vysvětlovat mnohé své zvyklosti a tradice. Uvidíte pozoruhodné pohřby v jižní Ghaně, možná nás přijmou místní náčelníci, zažijeme šamanský obřad na tajemném místě, rituál vúdú a spousty dalších zážitků. I v dnešní komerční době navštívíme malebné neturistické vesnice, trhy, „restaurace“, řemeslné dílny. Nevynecháme však ani místní cenné pamětihodnosti – koloniální pevnosti na jihu na tzv. „Zlatonosném pobřeží“, pozůstatky po mocných královstvích Ašantů a Dahome, tradiční hliněnou architekturu kmenů v severních částech regionu, jež jsou v hledáčku UNESCO. Uvidíme, že poklidně zde vedle sebe žijí křesťané, muslimové i animisté, což dalo vzniknout synkretickým náboženstvím, jako jsou vúdú, candomblé či santería. Vydejte se s námi zažít život v západní Africe!

Mapa zájezdu
Zájezd den po dni
1. – 2. den

Letecky Praha – Akkra; dle času příletu úvodní prohlídka města.

3. den

Zlatonosné pobřeží s mnoha koloniálními pevnostmi – anglická pevnost Amsterdam posubany – vojenské svatyně jednotek mužů z etnika Fanti; původně nizozemská pevnost Cape Cocast  z r. 1630 stojící ve stejnojmenném bývalém hlavním městě.

4. den

Pevnost Elmina – nejstarší evropská pevnost v Ghaně postavená Portugalci; malebný rybí trh; manufaktury vyrábějící palmový olej tradičními metodami; NP Kakum – prohlídka tropického deštného pralesa z „ptačí perspektivy" – visuté lávky v korunách stromů; večer možnost koupání v kráterovém jezeře Bosomtwe.

5. den

Ašantská architektura  v okolí metropole Kumasí – např. dosud sloužícísvatyněv Besease a tradiční ašantské obytné domy; manufaktura vyrábějící šperky prastarou metodou tzv. „ztraceného vosku"; dílny vyrábějící dříve posvátné tkaniny kenteManhyia – palác ašantského panovníka s muzeem; jeden z největších trhů v Africe – trh Kejetia.

6. den

Přírodní rezervace Baobeng Fiema – pozorování kočkodanů mona a gueréz pláštíkových; slavná mešita ve vesnici Larabanga – postavená v súdánském architektonickém stylu, a slavný mystický kámen, spojený s řadou pověstí.

7. den

NP Mole největší ghanský park s populací až 500 slonů, ranní safari 4x4; vesnice Mognori – tradiční výroba bambuckého másla a barviva na tradiční pánské haleny fugu; město Tamale – koželužna ve staré čtvrti Zongo; jedinečná hliněná mešita Zayaa ve vesnici Wugulu postavená v architektonickém stylu dženne.

8. den

Tongo Hills se svatyněmi Tenzug – j jedinečné opevněné vesnice etnika Tallensi, plné tajuplných animistických svatyní mezi bizarními skalními útvary a přírodními jeskyněmi; fakultativně jedinečná možnost návštěvy hlavní svatyně v kopci nad vesnicemi (vstup možný jen bez horní části šatů); navrongská katedrála, zdobená tradičními místními motivy; městečko Paga s posvátnými krokodýly, na které je možné si sáhnout; fakultativně palác místního náčelníka Paga Pia's Palace, jehož vchod zdobí motivy krokodýlů; vesnice Sigiru s unikátně malovanými domy, jež proslula výrobou keramiky.

9. den

Přejezd krajinou baobabů do Toga; cestou návštěva s ochutnávkou piva v tradičním pivovaru; Dapaong, jeskyně Nano – pozůstatky vesnice ukryté vysoko v monumentálním útesu shlížejícím na burkino-faskou savanu, kde místní lidé hledali bezpečné útočiště před Ašanty i lovci otroků; cestou nevšední hliněné domy  kmene Tamberma, tzv. „tata", vypadající jako malé opevněné hrady.

10. den

Oblast Koutammakou s pozoruhodnými věžovitými domy z hlíny, při jejichž stavbě se lidé kmene Batammariba inspirovali všudypřítomnými baobaby; přejezd do Beninu.

11. – 12. den

Návštěvy malebných vesnic kmene Somba s hliněnými domy tata a fakultativně vesnic kmene Taneka posazených na skalnatých stráních, kde se lidé usadili v pol. 18. století, když utíkali z oblastí dnešní Ghany, Toga, Burkiny Faso a Nigérie před lovci otroků z dahomejské a ašantské říše; celodenní přejezd.

13. den

Abomey s komplexem královských paláců  – bývalé hlavní město dahomejského království s paláci a domy bohatě zdobenými ornamenty – symboly jednotlivých králů, vúdú apod.; některé z paláců byly údajně postaveny z krve a kostí zajatců; zajímavé historické muzeum s uschovaným trůnem z lebek; podzemní vesnice Agongointo-Zoungoudo ze 16. století, jež sloužila jako úkryt před nájezdníky; vesnice na kůlech Ganvié na jezeře Nokoué.

14. den

Oudiah – centrum kultu vúdú, přístav odkud v minulosti vyplouvaly galéry s otroky do Ameriky, což připomíná tzv. „Cesta otroků" lemovanásoškami, různými africkými symboly a zakončená památníkem tzv. „Bránou odkud není návratu"; svatyně zasvěcená krajtěPassotoméa vúdú kultura kolem jezera Ahémé – procházka pitoreskní vesnicí s mnoha svatyněmi a chrámy; návrat do Toga; pěkné koupání v chráněné zátoce Guinejského zálivu.

15. den

Dopoledne koupání, odpočinek a relaxace u Guinejského zálivu; fakultativně možnost prohlídky fetišistického trhu v Lomé; dojezd do Akkry.

16. - 17. den

Prohlídka Akkry – exteriéry koloniálních pevností St. James, Osu (Christianbourg), Usher; vyhlídka na celé město z majáku v Jamestownu; procházka po starém městě; exteriéry moderní architektury; rušný trh Makola; dílna na výrobu místních tradičních, pro nás však pozoruhodných rakví; letecky zpět do Prahy.

Termíny zájezdu
Číslo zájezduTermínZákladní cenaCena po slevě
254501031. 8. – 17. 8. 2021 (17 dní) 77 800 Kč 74 688 Kč   sleva 3 112 Kč
sleva za včasnost do 1. února 2021
Rezervovat
 • zobrazit služby za příplatekSlužby za příplatek
  • ghanské vízum - 3 500 Kč
   beninské vízum - 2 500 Kč
   jednolůžkový pokoj nepovinný - 7 800 Kč
2545020211. 2. – 27. 2. 2022 (17 dní) 78 800 Kč 75 648 Kč   sleva 3 152 Kč
sleva za včasnost do 11. srpna 2021
Rezervovat
 • zobrazit služby za příplatekSlužby za příplatek
  • ghanské vízum - 3 500 Kč
   beninské vízum - 2 500 Kč
   jednolůžkový pokoj nepovinný - 7 800 Kč
Podmínky
V ceně zahrnuto:
 • průvodce CK a místní průvodci
 • letenka vč. všech poplatků Praha–Akkra–Praha ve výši 16 000 Kč
 • minibus a safari auto 4x4 v NP Mole
 • 14x hotely a bungalovy se snídaní
 • vstupné do NP a památek dle programu
 • informační materiály.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě):

tožské vízum – cca 20 USD

Upozornění:

Povinné očkování proti žluté zimnici – bez záznamu o tomto očkování v mezinárodním očkovacím průkazu nelze žádat o příslušná víza.

Pro zajištění víz budeme potřebovat fyzicky vaše pasy cca 1 měsíc před odletem.

Vzhledem k nízkým kapacitám ubytování upozorňujeme na velmi omezený počet jednolůžkových pokojů.

Pořadatel:
CK Adventura
Velikost skupiny:

8–9 účastníků

Ubytování:

Noclehy bývají kompromisem mezi chtěným a možným. Vždy se bude jednat o čisté ubytování – hotely, hostely, bungalovy, hliněné chýše apod. Ve většině případů se jedná o příjemné hotýlky s dvoulůžkovými pokoji (manželská postel), které mají většinou vlastní příslušenství (cca 2–3x bude společné příslušenství). Není třeba brát s sebou spacák.

Vzhledem k nízkým kapacitám ubytování upozorňujeme na velmi omezený počet jednolůžkových pokojů. V případě většího zájmu jednotlivců různého pohlaví vás doplníme mimořádně i formou muž + žena na jednom pokoji.

Fotogalerie
Katalog 2021 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů