Vyhledat zájezd na mapě

Stručně o zájezdu
  • Ostrovy pouhých 1300 km od severního pólu
  • Expediční lodí k ledovcům a pozorování arktické fauny
  • Šest půlnočních sluncí polárního dne

Špicberky, souostroví pod správou Norska, jsou jednou z nejsevernějších výsep pevniny v Severním ledovém oceánu. Nacházejí se pouhých 1300 km od severního pólu. Jejich dramatická i melancholická bezlesá krajina učarovala již mnoha cestovatelům. Stejně jako většina z nich se sem vydáme v době souvislého polárního dne, který odměřuje pouze půlnoční slunce, když v nejnižším bodě své nebeské dráhy navozuje poklidnou večerní atmosféru a nabízí dlouhé fotogenické stíny. Správním centrem a jediným větším městečkem je Longyearbyen, který bude východiskem pro část našeho programu. Obklopují ho ledovci obroušené hřebeny Nordenskjoldovy země s horskou tundrou na temeni i v údolích, ale také se strmými svahy a útesy při pobřeží. Naproti, za temnými vodami širokého fjordu, září za hezkého počasí mohutně zaledněné horské masivy Země Oskara II., kam se lze vydat expediční lodí a pozorovat mohutné ledovcové splazy ohlodávané oceánem a hašteřivé kolonie mořského ptactva. Druhým východiskem pro náš program bude ruská hornická osada Barentsburg, kde strávíme dvě noci. Na konci tohoto zájezdu nabízíme možnost turistického prodloužení v okolí Longyearbyenu.

Pouhých pár dní vám stačí na atraktivní výlet do polárních krajů! V ceně je zahrnuta i unikátní plavba expediční lodí až k čelu mohutných ledovců, které se nepravidelně, ale často odlupují a s rachotem řítí do chladných vod Severního ledového oceánu. 

Mapa zájezdu
Zájezd den po dni
1. den

Letecky Praha – Špicberky; přílet na Špicberky kolem půlnoci.

2. den

Longyearbyen – prohlídka hornického městečka, působivé muzeum Arktidy, Polární institut, nákup potravin.

3. den

Barentsburg – plavba expediční lodí do ruské hornické osady, asi 5hodinový lodní výlet v rozlehlém Isfjordu (panoramata hor, čelní stěny mohutných ledovců, odlamujících se postupně do oceánu, pozorování tuleňů, při troše štěstí také mrožů a běluh), pivovar Krasnyi Medved, ubytování zde v hostelu.

4. den

Isfjord Radio – výlet na člunu na nejvzdálenější část Isfjordu, k pobřežní rozhlasové a meteorologické stanici na krásném Kapp Linné, prohlídka meteostanice, návštěva staré traperské chaty a výlet k jezeru (dle aktuální situace); zpět do Barentsburgu.

5. den

Plavba expediční lodí zpět do Longyearbyenu a případný turistický výlet v okolí.

6. den

Pěší výlet údolím Bjorndalen či fakultativní programy, např. plavba lodí do opuštěné ruské hornické osady Pyramiden a Nordenskjöldův ledovec.

7. den

Ukončení základního programu a letecký návrat do Prahy.

7.–10. den

PRODLOUŽENÍ PRO TURISTY

7. den

Pěší výlet na Platåberget (439 m) k satelitní stanici, odkud je nádherný výhled na celé okolí hlavního města (asi 13 km / ↑↓ 500 m).

8. den

Výstup na horu Nordenskjold (1051 m) s hledáním fosilií (asi 20 km, ↑↓ 1000 m), prohlídka výzkumné meteorologické stanice.

9. den

Cyklovýlet údolím Adventdalen (asi 40 km) – prohlídka dolů a návštěva nejsevernější radarové stanice světa a chovné stanice tažných psů.

10. den

Letecky zpět do Prahy.

Termíny zájezdu
Podmínky
V ceně zahrnuto:
  • průvodce
  • letenka vč. všech poplatků Praha–Longyearbyen–Praha ve výši 12 500 Kč
  • transfery minibusem
  • člun na lodní výlet
  • plavba expediční lodí do Barentsburgu
  • 6x/9x ubytování se snídaní
  • informační materiály.
Poznámka:

Pořadí jednotlivých dnů a program může být upraven podle aktuálních podmínek.

Fakultativní služby:

muzeum Arktidy – cca 10 EUR, celodenní lodní výlet do Pyramiden – cca 150 EUR, zapůjčení kola – 10–15 EUR/den.

Pořadatel:
CK Adventura
Velikost skupiny:

8–10 účastníků

Klima:

drsné severské, s rychlými změnami počasí, teplota obvykle 5–10 °C po celý den (slunce svítí i v noci, ale často fouká studený vítr). 

Ubytování:

Ubytováni budeme 4x/7x v turistické ubytovně v Longyearbyenu a 2x v hostelu v Barentsburgu – vždy ve 2lůžkových pokojích. K dispozici je kvalitní zázemí se společnými sprchami, společenskou místností, jídelnou a kuchyňkou.

Fotogalerie
Katalog 2020 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů