Najít na mapě
Prohlížené zájezdy
Stručně o zájezdu
  • Horská vádí, písečné duny a tradiční zavlažovací systém afládž chráněný UNESCO
  • Bahla – pevnost z nepálených cihel
  • Pozorování želv při kladení vajec do písku
  • Zanzibarský Stone Town a běloskvoucí pláže Indického oceánu

Proč navštívit Omán? A proč v kombinaci se Zanzibarem? Protože tyto dvě země k sobě dodnes kulturně i historicky patří. Korálový ostrov Zanzibar byl již před 500 lety důležitou obchodní a kulturní křižovatkou. Ománci jako zdatní mořeplavci a obchodníci si podmanili i Zanzibar a založili zde plantáže s hřebíčkem. Později se ze Zanzibaru stalo překladiště otroků a na ostrově probíhalo mísení kultur Středního východu, Evropy, Afriky a Indie. Dodnes tyto vlivy můžeme pozorovat v architektuře, zvycích místních obyvatel i v jejich tvářích. Mnozí místní obyvatelé se dodnes nepovažují za Afričany, nýbrž za Araby, a odvozují svůj původ i tradice od ománské minulosti. Vydejte se tedy s námi poznat tento mocný arabský národ i s jeho „africkými“ nuancemi a vše si zpříjemnit báječným koupáním, šnorchlováním i potápěním v Indickém oceánu a odpočinkem na běloskvoucích písečných plážích.

Mapa zájezdu
Zájezd den po dni
1.–2. den

Praha – Maskat: rybí trh, sultánův palác Al Alam, vyhlídka na portugalské pevnosti Merani a Jalali; Velká mešita sultána Kábúse (včetně interiérů), oceňovaný Royal Opera House postavený ve stylu moderní ománské architektury, muzeum Bait Al Baranda; procházka po promenádě „Corniche“ až na nejstarší arabský trh, tzv. súk Muttrah, ve stejnojmenné čtvrti, jež vyniká původní architekturou včetně zachovalého a dosud obývaného šíitského okrsku Soor al Lawatia s odlišnou architekturou.

3. den

Přejezd podél pobřeží do Súru  město námořníka Sindibáda, chráněného přístavu plného tradičních plachetnic „dhow“; cestou působivý Bimmah sinkhole (sifon) s možností koupání, vyhlídka na pozůstatky hrobky Bibi Maryam; dojezd na výběžek Ras Al Hadd – kladiště mořských želv; večer možnost koupání v moři, fakultativně noční pozorování želv při kladení vajec.

4. den

Vádí Bani Khalid – malebné horské údolí v pohoří al Hajar s průzračnými sladkovodními bazénky, možnost koupání; fakultativně možnost výstupu k podzemní řece, jež odvádí vodu z vyvěrajícího pramene; poušť Wahiba Sands s vysokými písečnými dunami saharského typu, výlet terénními auty 4x4 vstříc západu slunce na dunách; večeře a noc v luxusním pouštním kempu.

5. den

Birkat al Mawz – ruiny starobylé vesnice; Nizwa – bývalé hl. m. obklopené palmérií a od pobřeží chráněné mohutným pohořím Al Hajar (interiéry pevnosti ze 17. stol., mešita a súk (trh) proslavený tradičními dýkami khanjar); bezesporu nejkrásnější horská vesnice postavená z nepálené hlíny Misfat Al Abriyeen, kde domy jakoby vystupují ze skal (domy tzv. „jemenského typu“); vyhlídka při západu slunce na hliněnou vesnici Al Hamra; na všech zmiňovaných místech uvidíte zavlažovací systémy, tzv. afládže , jichž je v Ománu více než 3000 stále funkčních.

6. den

Faláž Daris – největší zavodňovací systém v Ománu; prohlídka malebného paláce Jabrin ze 17. stol., bývalého centra vzdělanosti; návštěva monumentální pevnosti Bahla , jejíž původ sahá až do 5. stol. př.Kr. a její současná podoba pochází ze 13.–14. stol.

7. den

Návrat na pobřeží – cestou pevnost Rustaq z 13. stol. včetně interiérů a exteriéry pevnosti Nakhal; odpoledne koupání v moři, relaxace nebo fakultativně možnost posledních nákupů v Maskatu.

8.–9. den

Koupání v Indickém oceánu, odpočinek, relaxace, fakultativně možnost z několika alternativ šnorchlování a potápění – např. ostrov Dimaniyat (jedno z nejlepších míst – více než 100 druhů tvrdých i měkkých korálů, různobarevné korálové rybky, rejnoci, hladkouni leopardí, murény, delfíni, mořské želvy apod.); noční transfer na letiště, odlet domů, přílet do Prahy 9. den.

 

PRODLOUŽENÍ NA ZANZIBARU:

9. den

Přelet na ostrov Zanzibar (Tanzanie) neodmyslitelně historicky a kulturně spjatý s Ománem: transfer do hotelu, Stone Town  – prohlídka okouzlujícího starobylého města, kde se prolínají vlivy arabské, evropské, africké i indické; dominanta města Palác zázraků – Beit al-Ajaib, zdobná budova Old Dispensary, Stará celnice, Palace museum, Ngome Kongwe – zanzibarská pevnost, Perské lázně, katolická katedrála Sv. Josefa, anglikánské katedrála postavená na místě bývalého trhu s otroky; nejslavnější architektonické prvky Stone Townu – masivní ornamenty zdobené dveře, jež odpradávna symbolizovaly moc a postavení majitele domu; využijeme i možnosti vstoupit do některé z mnoha místních mešit, ale navštívíme i hinduistický chrám (prohlídka města je rozdělěna do dvou dnů – 9. a 12. den).

10. den

Sever ostrova: pozůstatky sultánových palácových komplexů Marahubi a Mtoni; fakultativně spice tour – prohlídka plantáže, seznámení s jednotlivými druhy koření; odpoledne koupání na severních plážích ostrova.

11. den

Sever ostrova – bílé pláže s nejlepším koupáním na celém Zanzibaru; výběr mnoha fakultativních aktivit: šnorchlování a přístrojové potápění na korálové bariéře, návštěva rybářské vesnice, projížďka na katamaránu, celodenní výletna ostrov Mnemba se šnorchlováním, vyjížďka na tradiční plachetnici dhow spojená s rybařením či večeří, návštěva záchranné stanice mořských želv ap.

12. den

Návrat do Stone Townu – dokončení prohlídky města a nákupy na trhuDarajani (koření, rukodělné výrobky, vonné oleje, datle ap.); fakultativně výlet loďkou na korálový ostrůvek Changuu Island (Prison Island), kde jsou chovány želvy obrovské a malé antilopky suni, možnost koupání a šnorchlování na přilehlém korálovém útesu.

13. den

Jih ostrova – fakultativně: pozorování delfínů v oblasti Kizimkazi, mešita Kizimkazi – nejstarší ve východní AfriceNP Jozani – Chwaka Bay s guerézami zanzibarskými (červenými), výlet do mangrovů; večerní procházka v zahradách Forodhani, které se po západu slunce změní na „restauraci“ pod širým nebem – ochutnávka místních lahůdek.

14. den

Letecky zpět do Prahy.

Termíny zájezdu

DVOJNÁSOBNÁ SLEVA pro stálé klienty!

Podmínky
V ceně zahrnuto:

letenka Praha–Maskat (/Zanzibar)–Praha (vč. všech poplatků), 1x přelet Maskat–Zanzibar v prodloužení, minibus, 4x hotel ***, 1x hotel **, 1x pouštní kemp ****, 1x tradiční bungalov *** (+ 5x hotel v prodloužení) – vždy se snídaní, 2x večeře v Ománu, vstupné v Ománu dle programu, informační materiály, průvodce CK a místní průvodci dle potřeby.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě):

ománské vízum – cca 14 USD (platí se při vstupu)

tanzanské vízum (Zanzibar) – cca 50 USD (platí se při vstupu)

 

Poznámka:

Do Tanzanie (Zanzibar) je povinné očkování proti žluté zimnici.

Travel Asistent:
V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.
Pořadatel:
CK Adventura
Fotogalerie

Promítání

Mozaika států Perského zálivu

Kdy?
1. října 2018
Kde?
Hradec Králové: Adalbertinum – Studio A
Přednášející:
Sheila Singhová
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů