Vyhledat zájezd na mapě

Královský palác v BangkokuHlavním místem, ke kterému směřují kroky snad všech návštěvníků Bangkoku, je Královský palác – bývalé sídlo thajských králů. Leží v centru, na umělém ostrově Rattanakosin, poblíž břehu řeky Chao Phraya. Celý areál má rozměry přibližně 500 x 400 m a je obehnán hradbami.

Je jednou z mála památek, kde platí striktní nařízení ohledně oblečení – dlouhé kalhoty a zakrytá ramena (oblečení zde lze zapůjčit za menší poplatek). Poměrně vysoké vstupné v sobě zahrnuje vlastně tři vstupenky. První je do areálu Královského paláce, druhá do muzea mincí a třetí pak do tzv. týkového paláce Vimanmek (viz dále). 

Královský palác

Chrám Wat Phra Keo, BangkokVýstavba tohoto pozoruhodného komplexu byla zahájena se založením nového hlavního města v r. 1782. Měl se stát nejen sídlem krále, ale i místem, kam bude uložena nejuctívanější soška Smaragdového Buddhy. Ačkoli dnes žije královská rodina v Dusitu, Wat Phra Keo s touto soškou je stále nejposvátnějším chrámem v Thajsku.

V areálu Královského paláce uvidíte buddhistické stúpy (čedí), chrámový komplex (wat), ale také maketu známého kambodžského Angkor Watu. Ústřední budovou je Wat Phra Keo ("chrám Smaragdového Buddhy") – tj. sošky, jejíž osud provází thajské dějiny od období počátků království Lan Na. Vnitřní stěny chrámu jsou pokryty malbami s výjevy z eposu Ramakien (thajská verze slavné Rámajány). Za jeho autora je považován král Rama I. Ve stručnosti zmiňme alespoň základní děj tohoto hinduistického eposu:

Jeho jádro tvoří světský příběh minimálně ze 3.–4. století př.n.l. o princi Rámovi a princezně Sítě. Náboženské prvky v něm však postupně nabyly na významu a Ráma se postupně mění z krále-válečníka v boha-válečníka. Ramakien není pouhým příběhem válečné slávy, nýbrž i kodexem pravidel mezilidských vztahů, povinností krále i běžného člověka. Ráma žil příkladným životem. Když dosáhl dospělosti, dostal za ženu Sítu – symbol čistoty. Jeho otec, král Dašaratha, ale musel dostát starému slibu a oba novomanžele poslal na 14 let do vyhnanství. Oba spolu potom žili v divočině, když jednoho dne Sítu unesl zlý král Lanky Thósakan (v indickém originále Rávana). Ráma ji našel po mnoha letech a za pomoci svého přítele opičáka Hanumana ji osvobodil. Poté konečně usedl na trůn. Přestože věděl, že Síta zůstala neposkvrněná, její dlouholetý život s Thósakanem vrhl na Rámu stín zneuctění. Na nátlak svých poddaných se nakonec Ráma Síty zřekne. Ta, aby dokázala, že zůstala celou dobu čistá a zachovala Rámovi věrnost, požádá Matku zemi, aby ji pohltila. Ráma se s touto ztrátou nemůže vyrovnat a také raději zvolí odchod z pozemského života.

Pokud vyjdete zadní branou, dostanete se do prostor bývalého královského paláce, kde stojí za zhlédnutí trůnní sál dynastie Chakri; najdete zde i muzeum mincí, do kterého platí druhý díl vstupenky.

Wat Pho

Wat Pho, chrám Ležícího BuddhyNedaleko Královského paláce se nachází největší a nejstarší chrám v Bangkoku, v jehož areálu je též první univerzita a stále jedno z nejdůležitějších center vzdělání, hlavně tradiční medicíny a thajských masáží. Je to chrámový komplex Wat Pho a říká se mu také „chrám ležícího Buddhy“, podle zdejší sochy ležícího Buddhy, která je se svou délkou 46 m a výškou 15 metrů největší v Thajsku. Je pokryta zlatem a chodidla jsou vykládána perletí na 108 místech vyznačujících pravého Buddhu. Je zde také 108 misek a prý vám přinese štěstí a dlouhý život, když do každé z nich vložíte minci.

Čedí čtyř králů

Další zajímavostí je tzv. Čedí čtyř králů. Centrální zelenou stúpu postavil Rama I. a jsou zde zbytky svatých obrazů Buddhy ze staré Ayutthaji; další tři, totiž bílé, žluté a modré čedí stavěli další panovníci a jsou zde uloženy ostatky Ramy I. a Ramy II. Modré čedí si současný král Rama IX. nechává pro sebe. Prostředí chrámu je velmi příjemným a klidným místem, jakousi oázou v centru rušného velkoměsta.

Wat ArunChrám Wat Arun, Bangkok

Chrám Wat Arun neboli „chrám ranního úsvitu“, leží na opačném břehu řeky Chao Phraya a je významnou dominantou, kterou nelze přehlédnout při plavbě po řece. Byl postaven v 18. století za krále Taksina. Je to největší bangkocký práng, tj. svatyně ve tvaru kulaté věže s typickými znaky khmerské architektury. Hlavní věž se tyčí do výšky 82 metrů a představuje posvátnou horu Méru, nebeské království hinduistického boha Indry. Až do poloviny věže se dá vystoupit po příkrém schodišti. Cihlové jádro je pokryto mozaikou z úlomků čínského porcelánu. Tato výzdoba je typická pro rané období Rattanakosin (tj. bangkocké období), kdy čínské lodě, které připlouvaly do Bangkoku, používaly tuny starého porcelánu jako balast.

Wat Saket

Zajímavý je i chrám Wat Saket, který je postaven na umělém kopci, tzv. Zlatém pahorku. Kopec vznikl, když se velké čedí, postavené Ramou III., zřítilo a suť byla ponechána na místě, až postupně zarostla travou. Rama IV. pak na vrcholku vybudoval malé čedí a později jeho syn Rama V. postavil chrám, do něhož uložil ostatky Buddhy, které dostal jako dar od britské vlády. Během 2. světové války byly dobudovány zdi okolo pahorku, aby se zabránilo erozi.

Muzeum královských lodí

Další zajímavostí je muzeum královských lodí, které se nachází u Malého bangkockého kanálu (Khlong Bangkok Noi) poblíž mostu Phra Pin Klao. Tyto lodě jsou používány při příležitosti určitých obřadů a slavností. Největší z nich je 50 m dlouhá a její posádku tvoří 50 veslařů. Nejzajímavější je Suphannahongsa – králova osobní loď.

Wat Traimit

Wat Traimit (chrám Zlatého Buddhy) se nachází v čínské čtvrti poblíž hlavního nádraží Hualamphong. Je v něm asi 3,5 m vysoká socha sedícího Buddhy, která je zhotovena z pěti tun čistého zlata. Socha je asi 700 let stará. Její cena byla v r. 1992 vyčíslena na 98 milionů DEM. Dle pověsti vám svatost zlatého Buddhy požehná a vyplní vám všechna vaše přání.

Wat Benchamabophit

Jedním z nejkrásnějších chrámů v celé zemi je Wat Benchamabophit, který se nachází nedaleko budovy parlamentu. Vybudoval ho Rama V. v r. 1900 z bílého karrarského mramoru. Chtěl v chrámu umístit jedinečnou sochu Buddhy. Nařídil proto roztavit pozlacená děla a přijímal zlaté mince od lidí, kteří chtěli vykonat dobrý skutek. Tak vznikla jedna z nejuctívanějších soch v Thajsku – Buddha Džinarádža, jež je ovšem kopií původní sochy z Phitsanuloku. Podle králova přání je pod ní uložena urna s jeho popelem. Nádvoří lemuje galerie s dlouhou řadou bronzových vypodobení Buddhy, přivezených z různých asijských zemí.

Týkový palác Vimanmek

Týkový palác Vimanmek je třípatrová budova postavená ze dřeva zlatého týku. Na začátku 19. století v něm žil král Rama V. Má 81 místností, v nichž jsou některé královy osobní věci. Co je na domě nejzajímavější, je týkové dřevo, které kdysi bylo hlavním vývozním artiklem Siamu a ještě dnes hraje v exportu důležitou roli. Během hodinové prohlídky uvidíte na 30 místností. Ve venkovním amfiteátru se dvakrát za den konají ukázky thajských tradičních tanců. Týkový palác Vimanmek leží podél ulice U Thong Nai, mezi ulicemi Si Ayutthaya a Ratwithi, dnes je zahrnut jako součást Parku paláce Dusit.

Kam dál?

Bangkok – obecně

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Thajska

Mezi základní očkování do Thajska patří žloutenka typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Před cestou si také zkontrolujte platnost svého očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Thajska << Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Pokud cestujete letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým nebo pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.  Při pobytu v odlehlých oblastech je doporučeno očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě. Mezi úplně nejčastější cestovatelské obtíže patří střevní problémy.  Vakcína proti choleře má částečně účinek i proti cestovatelským průjmům na dobu několika měsíců. V rámci prevence zdraví je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel, probiotika, léky proti průjmům, repelent proti hmyzu, případně filtrační láhev pro čištění vody. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů, který může být tvořen z kontaminované vody. Konzumujte ovoce, které lze oloupat a vše tepelně upravené. Riziko malárie je v Thajsku nízké a pouze v některých oblastech v závislosti na roční době. Ohledně prevence malárie se poraďte před cestou s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů