Vyhledat zájezd na mapě

Po dlouhém uzavření muzejí je opět možné navštívit v Náprstkově muzeu v Praze výstavu Doma na Sibiři, a to až do 31. ledna 2022.

Více informací o akci najdete v závěru tohoto článku.


Logo Náprstkovo muzeumNáprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur uchovává mimoevropské sbírky Národního muzea, jehož je organizační součástí. Nalezneme jej ve staropražském domě U Halánků, přesněji na Betlémském náměstí v Praze. S historií domu a posléze muzea je úzce spjata osobnost Vojty Náprstka (1826–1894), který zde založil původně České průmyslové muzeum (bylo otevřeno právě před 150 lety, přesně 16. května 1869), kde se shromažďovaly také sbírky etnografické a umělecké, které přiváželi Náprstkovi přátelé a cestovatelé z celého světa. Po jeho smrti se muzeum stalo národopisným a po r. 1946 bylo jeho zaměření orientováno výhradně na neevropské kultury.

Sbírky Náprstkova muzea jsou nesmírně bohaté – např. asijská sbírka tvoří téměř polovinu sbírkového fondu muzea (cca 53 000 předmětů). ale jen velmi malá část je vystavena ve stálé expozici. Muzeum se snaží všechny své sbírky postupně zveřejňovat a zpřístupňovat, proto pořádá také zajímavé výstavy tematicky zaměřené na kulturu a přírodu Asie, Afriky a Ameriky – jak z předmětů z vlastních sbírek, tak ve spolupráci s jinými osobami a subjekty. Muzeum také organizuje exkluzivní zahraniční výstavy ve spolupráci se zahraničními institucemi. Nabídku pro návštěvníky oživuje množství doprovodných programů, mezi které patří komentované prohlídky, přednášky, tvůrčí dílny či festivaly, kde je možné poznávat mimoevropské kultury všemi smysly. Malebné nádvoří slouží nejen jako veřejný prostor pro oddech návštěvníků, ale i pro pořádání společenských akcí a různých workshopů (cyklus Barevné nádvoří – Tibetský den, Japonský den, Etnopiknik aj.).

China Tours je od roku 2015 jedním z partnerů Náprstkova muzea a podporuje jeho osvětovou činnost zejména v oblasti Asie, a to jak finančně, tak formou spolupráce na různých doprovodných programech (viz např. sekce Přednášky, promítání). V nedávném období jsme s nadšením podpořili či alespoň propagovali výstavy Říše středu (proběhla 2015–16), Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu (2016), dále v roce 2017 výstavy Příběh Tibetu, Lovci lebek a panelovou fotovýstavu na nádvoří Proměny Siamu. Rok 2018 a část roku 2019 patřil výstavě s neasijským tématem Indiáni. Letní nádvoří 2019 opanovala panelová výstava Krásy Barmy, kterou nahradila až do léta 2020 přístupná panelová výstava Kamské řemeslnice z Číny. V současnosti (do 29. 8. 2021) můžete na nádvoří muzea volně navštívit fotografickou panelovou výstavu s názvem Po stopách asijské cesty Hanzelky a Zikmunda.


Doma na Sibiři

Pod heslem "Poznejte svět těch, pro něž je Sibiř domovem" byla v Náprstkově muzeu 6. března 2020 zahájena výstava s názvem Doma na Sibiři. Představí Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám. 

Působivá expozice etnografického muzea ve vesničce EssoVe venkovní expozici na nádvoří poznáte tři největší sibiřské biomy – tundra, tajga a step – a jejich přírodu, ale také pastevectví a lov jako nejrozšířenější způsoby obživy lidí. Do jurty, domova kočovných pastevců, pak nahlédnete v následující části uvnitř. Samostatná místnost bude věnovaná magii a spiritualitě, tedy především šamanismu, který je v různých podobách rozšířený po celé Sibiři. Výstavu doprovodí interaktivní prvky, které ocení hraví návštěvníci všech věkových kategorií, a uzavře ji ji návštěvnická zóna s tematickým hřištěm a relaxačním prostorem.

Výstava sbírkově vychází ze dvou zásadních kolekcí sebraných z navzájem geograficky vzdálených oblastí, a sice Tuvy na jihu a Čukotky na severovýchodě Sibiře. Tyto kolekce shromáždili etnograf Petr Skalník roku 1966 a obchodník František Poledna Vlkovský zřejmě v roce 1909. Výstavu doplňují i výpůjčky z Moravského zemského muzea v Brně a od soukromých sběratelů. Velká část předmětů bude v Náprstkově muzeu vystavena vůbec poprvé.

Z důvodu dočasného uzavření všech budov Národního muzea v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru byla výstava zpřístupněna také "virtuálně", a to na tomto odkazu. Nyní si již výstavu můžete prohlédnout i osobně, a to až do 31. ledna 2022.


Odběratelé našeho newsletteru jistě také zaznamenali pozvánky na další zajímavé přednášky pořádané v Náprstkově muzeu, např. z japonské kultury, které uvádíme i v našem neustále aktualizovaném seznamu promítání.

(Kompletní informace o všech akcích Náprstkova muzea najdete zde.)

Související články

Pokračujeme po stopách Hanzelky a Zikmunda

Nenechte si ujít aktualizovanou volně přístupnou fotografickou výstavu na nádvoří Náprstkova muzea v Praze – je k vidění do 31. ledna 2022!   Pokračujeme po stopách asijské cesty Hanzelky a Zikmunda Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem překonali předsudky a překážky své doby a dokázali to, co nikdo jiný před nimi. Stali se cestovatelskými legendami. V roce 1947 vyrazili na svou první cestu do Afriky a v roce 1959 na druhou – z Československa napříč Asií a zpět. Cesta po stopách asijského putování Hanzelky a Zikmunda, na kterou se v roce 2018 vydali Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, trvala devět měsíců a během 262 dnů zavítali do 32 zemí a překročili 22 časových pásem. Od Turecka až po Rusko urazili téměř 130 000 kilometrů, které absolvovali například letadlem, autem, na motorce, kole, kajaku, velbloudu či pěšky. Po návratu zpět do České republiky vznikla mj. série srovnávacích fotografií, které ke svým stým narozeninám obdržel jako dárek pan Miroslav Zikmund, jemuž byla celý projekt od svého počátku věnován. Aktualizovaná fotografická výstava nazvaná Pokračujeme po stopách asijské cesty Hanzelky a Zikmunda, znovu instalovaná v říjnu 2021 na nádvoří Náprstkova muzea v Praze, představí nový výběr fotografií z této výpravy, ale také několik ještě nezveřejněných snímků z nové právě probíhající Expedice Z101. Pokochat se jimi můžete zdarma až do 31. ledna 2022.   (Kompletní informace o všech akcích Náprstkova muzea najdete zde.)

4. květen 2021
Celý článek

Zajímavé zájezdy

Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů