Sbírky Náprstkova muzea jsou nesmírně bohaté – např. asijská sbírka tvoří téměř polovinu sbírkového fondu muzea (cca 53 000 předmětů). ale jen velmi malá část je vystavena ve stálé expozici. Muzeum se snaží všechny své sbírky postupně zveřejňovat a zpřístupňovat, proto pořádá také zajímavé výstavy tematicky zaměřené na kulturu a přírodu Asie, Afriky a Ameriky – jak z předmětů z vlastních sbírek, tak ve spolupráci s jinými osobami a subjekty. Muzeum také organizuje exkluzivní zahraniční výstavy ve spolupráci se zahraničními institucemi. Nabídku pro návštěvníky oživuje množství doprovodných programů, mezi které patří komentované prohlídky, přednášky, tvůrčí dílny či festivaly, kde je možné poznávat mimoevropské kultury všemi smysly. Malebné nádvoří slouží nejen jako veřejný prostor pro oddech návštěvníků, ale i pro pořádání společenských akcí a různých workshopů (cyklus Barevné nádvoří – Tibetský den, Japonský den, Etnopiknik aj.).
China Tours je od roku 2015 jedním z partnerů Náprstkova muzea a podporuje jeho osvětovou činnost zejména v oblasti Asie, a to jak finančně, tak formou spolupráce na různých doprovodných programech (viz např. sekce Přednášky, promítání). V nedávném období jsme s nadšením podpořili či alespoň propagovali výstavy Říše středu (proběhla 2015–16), Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu (2016), dále v roce 2017 výstavy Příběh Tibetu, Lovci lebek a panelovou fotovýstavu na nádvoří Proměny Siamu. Rok 2018 a část roku 2019 patřil výstavě s neasijským tématem Indiáni. Letní nádvoří 2019 opanovala panelová výstava Krásy Barmy, kterou nahradila až do léta 2020 přístupná panelová výstava Kamské řemeslnice z Číny. V současnosti můžete navštívit výstavu s neasijským tématem Na březích Nilu, prodlouženou až do 10. ledna 2021.
Doma na Sibiři
Pod heslem "Poznejte svět těch, pro něž je Sibiř domovem" byla v Náprstkově muzeu v pátek 6. března zahájena nová výstava s názvem Doma na Sibiři. Představuje Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám.
Ve venkovní expozici na nádvoří jsou představeny tři největší sibiřské biomy – tundra, tajga a step – a jejich příroda, ale také pastevectví a lov jako nejrozšířenější způsoby obživy lidí. Do jurty, domova kočovných pastevců, můžete nahlédnout v následující části uvnitř. Samostatná místnost je věnovaná magii a spiritualitě, tedy především šamanismu, který je v různých podobách rozšířený po celé Sibiři. Výstavu provázejí interaktivní prvky, které ocení hraví návštěvníci všech věkových kategorií, a uzavírá ji návštěvnická zóna s tematickým hřištěm a relaxačním prostorem.
Výstava sbírkově vychází ze dvou zásadních kolekcí sebraných z navzájem geograficky vzdálených oblastí, a sice Tuvy na jihu a Čukotky na severovýchodě Sibiře. Tyto kolekce shromáždili etnograf Petr Skalník roku 1966 a obchodník František Poledna Vlkovský zřejmě v roce 1909. Výstavu doplňují i výpůjčky z Moravského zemského muzea v Brně a od soukromých sběratelů. Velká část předmětů je v Náprstkově muzeu vystavena vůbec poprvé.
Z důvodu dočasného uzavření všech budov Národního muzea v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru byla výstava zpřístupněna také "virtuálně", a to na tomto odkazu. Nyní si ale již výstavu můžete prohlédnout osobně, a to do konce roku 2020. Samozřejmě ji průběžně doplňuje mnoho doprovodných programů – komentované prohlídky, zajímavé přednášky a výtvarné dílny.
Odběratelé našeho newsletteru jistě také zaznamenali pozvánky na další zajímavé přednášky pořádané v Náprstkově muzeu, např. z japonské kultury, které uvádíme i v našem neustále aktualizovaném seznamu promítání.
(Kompletní informace o všech akcích Náprstkova muzea najdete zde.)