Vyhledat zájezd na mapě

Mezi nespočetnými indickými svátky zaujímá zvláštní místo hólí. Je to svátek příchodu jara, známý také jako „svátek barev“.

Pestrobarevná indická žena

Slaví se hlavně v Indii, Nepálu a Pákistánu na konci zimního období za posledního úplňku lunárního měsíce phalguna. V našem kalendáři připadá hólí na přelom měsíců února a března. Oslavuje se tři až šestnáct dní a v jeho hlavní den, zvaný dhulí, nosí lidé prostý bílý oděv a hází po sobě práškem pestrých barev či obarvenou vodou.

Jak a proč tento ztřeštěný svátek vznikl?

První zmínky o tomto svátku pocházejí ze 7. století v sanskrtském dramatu Ratnaválí. Souvisí s příběhem o Prahládovi a jeho otci Hiranjakašipuovi, který si askezí vymohl nesmrtelnost, postupně ovládl celý svět a v opojení mocí začal od všech bytostí vyžadovat, aby ho uctívaly jako nejvyššího boha.

Pálení HólikyPrahlád byl však pevným oddaným boha Višnua, a protože se odmítal vzdát své víry, stal se trnem v oku svého otce. Ten se několikrát pokusil Prahláda zabít, ale nikdy neuspěl a nezbylo mu nic jiného, než požádat o pomoc svoji sestru Hóliku. Protože Hólice nedokázala ublížit ani ta nejžhavější výheň, měla si sednout na hranici s Prahládem na klíně a počkat, až z nezvedeného synka bude hromádka popela, nakonec se však díky Višnuovu zásahu stal pravý opak – Hólika shořela, zatímco Prahlád z plamenů vyvázl živý a zdravý.

Na upomínku Prahláda a boha Višnua se začalo slavit hólí. Původně chodili lidé v tento čas do chrámů boha Višnua a nanášeli červenou barvu na jeho obrazy a ztvárnění. Červená barva je znamením touhy a při tomto obřadu lidé věří, že jim Višnu splní jejich přání.

Oslavy jara

Kromě oslavy vítězství dobra nad zlem, obsaženém v příběhu o Prahládovi, je hólí také svátkem vítání příchodu jara a rozloučením se se zimou. Oslavy obvykle začínají den před úplňkem obřadním pálením Hóliky (hólika dahan), kdy se po celé Indii rozhoří hranice a vykonávají se rituály k uctění boha Višnua.

Nejdůležitější je však následující den nazývaný dhulí, nesoucí se ve znamení nespoutaného a bujarého veselí, kdy je povoleno téměř vše. Lidé bez rozdílu věku, pohlaví, kasty či bohatství vycházejí do ulic a polévají se obarvenou vodou, házejí po sobě barevný prášek a někdy i bláto. V barevné veselici nezůstává ušetřen nikdo.

Obarvený hudebníkProč právě barevný prášek?

Konec zimního období a začátek jara s sebou přináší různá onemocnění a tělo je oslabené. Barevné prášky se tradičně vyráběly z přírodních léčiv jako ním nebo kurkuma. Tyto složky mají blahodárné účinky na regeneraci organismu po náročném zimním období. Hólí má tak i ryze praktické účinky.

Ke zlepšení nálady mnozí během oslav požívají tradiční nápoj z hašišové pasty a mléka, cukru, koření a jiných přísad, známý jako bháng thandáí. Můžeme tvrdit, že hólí je jakýmsi svátkem bláznů, je protipólem roku, stráveném v přísně hierarchizované společnosti svázané mnoha přísnými pravidly.

Pomlázka naruby

Vedle tohoto obvyklého způsobu slavení hólí existují desítky krajových variant, z nichž pro nás nejzajímavější je ta z městečka Barsána poblíž Mathury, protože se do jisté míry podobá velikonoční pomlázce naruby. Při tamním lathmár hólí, neboli „výpraskovém hólí“, muži provokují ženy rozvernými písněmi a stříkáním vody, za což jim ženy vyplácejí rány bambusovými holemi. Tento rituál odkazuje na příběh o bohu Krišnovi, který prý šel do Barsany za svou milovanou pastýřkou Rádhouobtěžoval ji i její kamarádky. Ty ho pak nakonec odehnaly holemi.

Cestování v Indii v době hólí

Hromádky barevného práškuBudete-li někdy cestovat po Indii právě v období hólí, určitě se na tuto událost připravte. Nezapomeňte si v "osudný den" obléct jen takové oblečení, které můžete posléze vyhodit – můžete si nakoupit levné oblečení přímo na místním trhu. Pokud se nechcete barevných plískanic účastnit osobně, dávejte si pozor a raději oslavující davy pozorujte na dostatečnou vzdálenost, jinak se své dávce barevného prášku nevyhnete. Popravdě – nejen barevného prášku; zejména mladí lidé povzbuzeni v dnešní době také alkoholem po sobě a kolemjdoucích háží i ledaccos jiného... Přesto si ale tuto událost rozhodně nenechte ujít. Podívaná za to určitě stojí a a je pravým rájem pro nadšené fotografy.

22. 2. 2013
text: Filip Němec
foto: uživatelé Sistak, hermesmarana a Carlez (Flickr.com)
Související články

Zajímavé zájezdy

Katalog 2021 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů