Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Mezi nespočetnými indickými svátky zaujímá zvláštní místo hólí. Je to svátek příchodu jara, známý také jako „svátek barev“.

Pestrobarevná indická žena

Slaví se hlavně v Indii, Nepálu a Pákistánu na konci zimního období za posledního úplňku lunárního měsíce phalguna. V našem kalendáři připadá hólí na přelom měsíců února a března. Oslavuje se tři až šestnáct dní a v jeho hlavní den, zvaný dhulí, nosí lidé prostý bílý oděv a hází po sobě práškem pestrých barev či obarvenou vodou.

Jak a proč tento ztřeštěný svátek vznikl?

První zmínky o tomto svátku pocházejí ze 7. století v sanskrtském dramatu Ratnaválí. Souvisí s příběhem o Prahládovi a jeho otci Hiranjakašipuovi, který si askezí vymohl nesmrtelnost, postupně ovládl celý svět a v opojení mocí začal od všech bytostí vyžadovat, aby ho uctívaly jako nejvyššího boha.

Pálení HólikyPrahlád byl však pevným oddaným boha Višnua, a protože se odmítal vzdát své víry, stal se trnem v oku svého otce. Ten se několikrát pokusil Prahláda zabít, ale nikdy neuspěl a nezbylo mu nic jiného, než požádat o pomoc svoji sestru Hóliku. Protože Hólice nedokázala ublížit ani ta nejžhavější výheň, měla si sednout na hranici s Prahládem na klíně a počkat, až z nezvedeného synka bude hromádka popela, nakonec se však díky Višnuovu zásahu stal pravý opak – Hólika shořela, zatímco Prahlád z plamenů vyvázl živý a zdravý.

Na upomínku Prahláda a boha Višnua se začalo slavit hólí. Původně chodili lidé v tento čas do chrámů boha Višnua a nanášeli červenou barvu na jeho obrazy a ztvárnění. Červená barva je znamením touhy a při tomto obřadu lidé věří, že jim Višnu splní jejich přání.

Oslavy jara

Kromě oslavy vítězství dobra nad zlem, obsaženém v příběhu o Prahládovi, je hólí také svátkem vítání příchodu jara a rozloučením se se zimou. Oslavy obvykle začínají den před úplňkem obřadním pálením Hóliky (hólika dahan), kdy se po celé Indii rozhoří hranice a vykonávají se rituály k uctění boha Višnua.

Nejdůležitější je však následující den nazývaný dhulí, nesoucí se ve znamení nespoutaného a bujarého veselí, kdy je povoleno téměř vše. Lidé bez rozdílu věku, pohlaví, kasty či bohatství vycházejí do ulic a polévají se obarvenou vodou, házejí po sobě barevný prášek a někdy i bláto. V barevné veselici nezůstává ušetřen nikdo.

Obarvený hudebníkProč právě barevný prášek?

Konec zimního období a začátek jara s sebou přináší různá onemocnění a tělo je oslabené. Barevné prášky se tradičně vyráběly z přírodních léčiv jako ním nebo kurkuma. Tyto složky mají blahodárné účinky na regeneraci organismu po náročném zimním období. Hólí má tak i ryze praktické účinky.

Ke zlepšení nálady mnozí během oslav požívají tradiční nápoj z hašišové pasty a mléka, cukru, koření a jiných přísad, známý jako bháng thandáí. Můžeme tvrdit, že hólí je jakýmsi svátkem bláznů, je protipólem roku, stráveném v přísně hierarchizované společnosti svázané mnoha přísnými pravidly.

Pomlázka naruby

Vedle tohoto obvyklého způsobu slavení hólí existují desítky krajových variant, z nichž pro nás nejzajímavější je ta z městečka Barsána poblíž Mathury, protože se do jisté míry podobá velikonoční pomlázce naruby. Při tamním lathmár hólí, neboli „výpraskovém hólí“, muži provokují ženy rozvernými písněmi a stříkáním vody, za což jim ženy vyplácejí rány bambusovými holemi. Tento rituál odkazuje na příběh o bohu Krišnovi, který prý šel do Barsany za svou milovanou pastýřkou Rádhouobtěžoval ji i její kamarádky. Ty ho pak nakonec odehnaly holemi.

Cestování v Indii v době hólí

Hromádky barevného práškuBudete-li někdy cestovat po Indii právě v období hólí, určitě se na tuto událost připravte. Nezapomeňte si v "osudný den" obléct jen takové oblečení, které můžete posléze vyhodit – můžete si nakoupit levné oblečení přímo na místním trhu. Pokud se nechcete barevných plískanic účastnit osobně, dávejte si pozor a raději oslavující davy pozorujte na dostatečnou vzdálenost, jinak se své dávce barevného prášku nevyhnete. Popravdě – nejen barevného prášku; zejména mladí lidé povzbuzeni v dnešní době také alkoholem po sobě a kolemjdoucích háží i ledaccos jiného... Přesto si ale tuto událost rozhodně nenechte ujít. Podívaná za to určitě stojí a a je pravým rájem pro nadšené fotografy.

22. 2. 2013
text: Filip Němec
foto: uživatelé Sistak, hermesmarana a Carlez (Flickr.com)
Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek

Zajímavé zájezdy

Katalog 2018 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů