Vyhledat zájezd na mapě

Je nepochybné, že na území dnešního Myanmaru žili lidé už od starší doby kamenné. O tom, kdy přesně a v jaké míře, se zatím vedou dohady – barmská moc, která zneužívá archeologických výzkumů k potvrzení své legitimity, navíc trochu komplikuje možnost objektivnějšího závěru. Nicméně existují solidní nálezy z doby kamenné, bronzové i železné v různých oblastech zejména Horní Barmy.

Zajímavá místa

AmarapuraMinkun (Mingun)Popa
IndeinMonywaPugam (Bagan, Pagan)
Jezero InleNgapaliRangún (Yangon, Rangoon)
KalawPegu (Bago)Ťjaiktchiyou – zlatá skála (Kyaiktiyo)
Mandalaj (Mandalay)Pindaya

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Myanmaru naleznete v odkazu.

informace o Myanmaru

Historie

Je nepochybné, že na území Myanmaru žili lidé už od starší doby kamenné. O tom, kdy přesně a v jaké míře, se zatím vedou dohady – barmská moc, která zneužívá archeologických výzkumů k potvrzení své legitimity, navíc trochu komplikuje možnost objektivnějšího závěru. 

Více o dějinách Myanmaru

Kuchyně

V pevninské JV Asii si na jídlo mohou stěžovat snad jedině ti nejvybíravější. Jí se dobře, pestře i zdravě. Kvalita a výběr stoupá úměrně životní úrovni, i když se to většinou týká jen části obyvatel země – dokonce i v Myanmaru se dá v posledních letech najíst na mnoha místech výtečně, a zejména to platí o turistických lokalitách.

Více o barmské kuchyni

Náboženství

Buddhismus je v současnosti hlavním náboženstvím celé pevninské JV Asie. Oficiálně se k němu hlásí většina obyvatel Myanmaru, Thajska, Kambodže, Laosu i Vietnamu, v Kambodži se dokonce stal státním náboženstvím. Naopak např. křesťanství ve většině zemí regionu představuje okrajovou záležitost a konvertovali na něj prakticky jen příslušníci některých národnostních menšin (část Karenů v Myanmaru, část Hmongů v Laosu apod.).

Více o náboženství v Myanmaru

Jazyk

Patří do rodiny tibeto-barmských jazyků v rámci tibeto-čínské rodiny. Jde o tónový jazyk, obvykle se rozlišují 3 tóny, které však znějí jinak než např. v čínštině či tibetštině. Nevyskytují se souhláskové shluky. Mnozí znalci považují barmštinu za nejlibozvučnější jazyk regionu. V zásadě jde o jazyk jednoslabičný, ale podobně jako v tibetštině zde vzniklo hodně víceslabičných výrazů spojením jednoslabičných jednotek, mezi nimiž je velké množství mluvnických slabik, většinou přípon. 

Barmština převzala většinu náboženských a kulturních slov z páli, což ani vzhledem k dlouhodobě neochvějné pozici théravádského buddhismu v této zemi neudivuje. Barmské písmo je slabičné a má 33 písmen (a čtyři diakritická znaménka), převzatých z monské abecedy, jejíž původ pro změnu sahá až k indickému písmu bráhmí.

Poznávací zájezdy


Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů